fbpx
czwartek, 21 września, 2023
Strona głównaKrajBiedronka z kolejnymi zarzutami od UOKiK

Biedronka z kolejnymi zarzutami od UOKiK

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ponownie postawił zarzuty spółce Jeronimo Martins Polska, która jest właścicielem Biedronki.

UOKiK postawił zarzuty Jeronimo Martins Polska w związku z promocją „Magia Rabatów Zabawki i Książki – Voucher”, która mogła naruszać zbiorowe interesy konsumentów robiących zakupy w sieci Biedronka. Spółce grozi surowa kara.

Kwestionowana promocja nie tylko zawierała skomplikowane warunki, ale też problemem był sposób ich przedstawienia oraz niepełne komunikaty o jej zasadach. To wszystko mogło naruszać zbiorowe interesy konsumentów, którzy sami skarżyli się, że otrzymanych od Biedronki voucherów w zasadzie nie mogli na nic wykorzystać. Sama promocja obowiązywała od 1 do 3 grudnia 2022 roku.

Czas wprowadzenia promocji w sklepach Biedronka obejmował okres przedświąteczny, w którym większość z nas robi wzmożone zakupy, również związane ze zwyczajem dawania prezentów. Wybór miejsca, sklepu, sieci – często uzależniony jest od dodatkowych bonusów, rabatów, które przy wzmożonych wydatkach są dla konsumentów atrakcyjne. W przypadku akcji zorganizowanej przez Jeronimo Martins Polska komunikowane korzyści mogły wprowadzać w błąd

– powiedział Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Prezes UOKiK dodał, że promocje organizowane przez przedsiębiorców powinny opierać się na nieskomplikowanych dla konsumentów zasadach. Poza tym regulamin powinien być łatwo dostępny, a jego warunki przystępne. W przypadku promocji „Magia Rabatów Zabawki i Książki – Voucher” istniało wiele wyłączeń oraz ograniczeń względem haseł reklamowych, a wszystko było przekazane w niejasny sposób. Promocja zachęcała klientów do zakupów, na które mogliby się nie zdecydować, gdyby tylko znali szczegóły akcji.

Jeśli zarzuty prezesa UOKiK okażą się słuszne, to spółce Jeronimo Martins Polska grozi kara do 10 proc. obrotu. To już kolejne zarzuty UOKiK względem Biedronki – wcześniej zakwestionowano zasady promocji „Tarcza Biedronki Antyinflacyjna”.

Źródło: UOKiK

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Patodeweloperka odejdzie do lamusa?

Komisja Europejska wyraziła zgodę, aby Polska przyjęła rozporządzenie, które ma zakończyć w naszym kraju tak zwaną patodeweloperkę.
2 MIN CZYTANIA

Polacy bardzo boją się wzrostu opłat

Polacy zdecydowanie najbardziej się obawiają, że najbliższej jesieni przygniecie ich wysokość bieżących opłat i rachunków.
2 MIN CZYTANIA

Produkujemy coraz mniej stali

W 2023 roku produkcja stali w Polsce mocno pikuje w dół, a spadek jest prawie najwyższy spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Skarbówka pójdzie na rękę przedsiębiorcom

Ministerstwo Finansów zapowiada zmiany, którą mają ułatwić funkcjonowanie przedsiębiorcom z punktu widzenia realizacji obowiązków podatkowych.
2 MIN CZYTANIA

Firmy oczekują dotacji do magazynów energii

Polskie firmy niechętnie decydują się na zakup magazynów energii, bo dziś zwrot z tej inwestycji jest zbyt długi.
2 MIN CZYTANIA

Patodeweloperka odejdzie do lamusa?

Komisja Europejska wyraziła zgodę, aby Polska przyjęła rozporządzenie, które ma zakończyć w naszym kraju tak zwaną patodeweloperkę.
2 MIN CZYTANIA