fbpx
piątek, 12 lipca, 2024
Strona głównaKrajBiedronka z kolejnymi zarzutami od UOKiK

Biedronka z kolejnymi zarzutami od UOKiK

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ponownie postawił zarzuty spółce Jeronimo Martins Polska, która jest właścicielem Biedronki.

UOKiK postawił zarzuty Jeronimo Martins Polska w związku z promocją „Magia Rabatów Zabawki i Książki – Voucher”, która mogła naruszać zbiorowe interesy konsumentów robiących zakupy w sieci Biedronka. Spółce grozi surowa kara.

Kwestionowana promocja nie tylko zawierała skomplikowane warunki, ale też problemem był sposób ich przedstawienia oraz niepełne komunikaty o jej zasadach. To wszystko mogło naruszać zbiorowe interesy konsumentów, którzy sami skarżyli się, że otrzymanych od Biedronki voucherów w zasadzie nie mogli na nic wykorzystać. Sama promocja obowiązywała od 1 do 3 grudnia 2022 roku.

Czas wprowadzenia promocji w sklepach Biedronka obejmował okres przedświąteczny, w którym większość z nas robi wzmożone zakupy, również związane ze zwyczajem dawania prezentów. Wybór miejsca, sklepu, sieci – często uzależniony jest od dodatkowych bonusów, rabatów, które przy wzmożonych wydatkach są dla konsumentów atrakcyjne. W przypadku akcji zorganizowanej przez Jeronimo Martins Polska komunikowane korzyści mogły wprowadzać w błąd

– powiedział Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Prezes UOKiK dodał, że promocje organizowane przez przedsiębiorców powinny opierać się na nieskomplikowanych dla konsumentów zasadach. Poza tym regulamin powinien być łatwo dostępny, a jego warunki przystępne. W przypadku promocji „Magia Rabatów Zabawki i Książki – Voucher” istniało wiele wyłączeń oraz ograniczeń względem haseł reklamowych, a wszystko było przekazane w niejasny sposób. Promocja zachęcała klientów do zakupów, na które mogliby się nie zdecydować, gdyby tylko znali szczegóły akcji.

Jeśli zarzuty prezesa UOKiK okażą się słuszne, to spółce Jeronimo Martins Polska grozi kara do 10 proc. obrotu. To już kolejne zarzuty UOKiK względem Biedronki – wcześniej zakwestionowano zasady promocji „Tarcza Biedronki Antyinflacyjna”.

Źródło: UOKiK

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA