fbpx
środa, 22 maja, 2024
Strona głównaKrajBiegunka legislacyjna uderza w krajowy biznes

Biegunka legislacyjna uderza w krajowy biznes

Przedstawiciele pracodawców apelują do rządu o stabilizację i poprawę jakości stanowionego prawa, aby stworzyć lepsze warunki do prowadzenia biznesu w Polsce.

Konfederacja Lewiatan przedstawiła postulaty, których celem jest poprawa środowiska biznesowego w Polsce. Miałoby to nastąpić przez uporządkowanie procesu legislacyjnego, poprawę jakości, stabilności i czytelności stanowionego prawa.

Biegunka legislacyjna jest szkodliwa

W opinii przedstawicieli pracodawców prawo w Polsce jest stanowione w pośpiechu, a każdego roku do przepisów wprowadzanych są setki nowych regulacji. Co więcej, przepisy te nie są konsultowane z przedstawicielami przedsiębiorców oraz sektorów, których najbardziej dotyczą. Konfederacja Lewiatan wskazuje, że z tego powodu polskie firmy uznają sferę regulacji, jako jeden z głównych czynników ryzyka dla prowadzonej przez nich działalności. W związku z tym pracodawcy proponują zmiany.

Aby w przyszłości uniknąć niewłaściwie procedowanych ustaw podatkowych i zapewnić podatnikom należytą ochronę ich interesów, proponujemy wprowadzenie obowiązku konsultowania z zainteresowanymi podmiotami wszystkich projektów aktów prawa podatkowego (niezależnie od wnioskodawcy), z zachowaniem ustawowego 30-dniowego terminu na przedstawienie uwag oraz obowiązkowy, co najmniej 6-miesięczny, okres vacatio legis dla uchwalanych przepisów. Aby mogły wejść w życie w roku następującym po roku ich ogłoszenia, powinny zostać ogłoszone w Dzienniku Ustaw do 30 czerwca danego roku

– powiedział Przemysław Pruszyński, doradca podatkowy, dyrektor departamentu podatkowego Konfederacji Lewiatan.

Wśród innych propozycji Konfederacji Lewiatan są przeglądy i analizy skutków wprowadzanych zmian prawnych wpływających na prowadzenie działalności gospodarczej, ale też powołanie rady eksperckiej monitorującej sposób korzystania z przepisów prawa podatkowego. W szczególności ważne jest zwracanie uwagi na to, czy przepisy stosowane są zgodnie z intencją ustawodawcy i czy organy podatkowe nie dokonują wykładni rozszerzającej na niekorzyść podatników.

Za kluczowe zmiany pracodawcy uważają regulacje z zakresu prawa podatkowego, na które przedsiębiorstwa są szczególnie wrażliwe. Pracodawcy apelują, aby podatki były precyzyjnie i jasno sformułowane oraz ściągane skutecznie przy możliwie najniższym koszcie poboru daniny. W opinii przedsiębiorców rząd powinien opracować obligatoryjny mechanizm oceny regulacji podatkowych. Konfederacja Lewiatan za przykład szczególnie szkodliwej dla przedsiębiorców ustawy wskazała Polski Ład.

Źródło: Konfederacja Lewiatan

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Polacy należą do europejskich pracusiów

Od lat systematycznie rośnie w Unii Europejskiej odsetek pracujących osób w wieku produkcyjnym. Polska zajmuje w tym aspekcie jedno z czołowych miejsc w UE.
2 MIN CZYTANIA

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA