fbpx
czwartek, 18 kwietnia, 2024
Strona głównaZdrowieBig Pharma manipuluje systemem patentowym?

Big Pharma manipuluje systemem patentowym?

Z analizy Komisja Nadzoru i Reformy Izby Reprezentantów wynika, że Big Pharma wykorzystała swoją pozycję monopolistyczną do tego, aby podnieść ceny leków w Stanach Zjednoczonych i manipulowała systemem patentowym, aby stłumić konkurencję. Krótko mówiąc, wyjątkowa patologia.

Jak podaje serwis Obserwator Gospodarczy, wspomniany wyżej raport jest wynikiem prawie trzyletniego dochodzenia Komisji Nadzoru i Reformy. Aby dokładnie zbadać działanie firm należących do tzw. Big Pharmy, pozyskała ona 1,5 mln stron wewnętrznych dokumentów różnych firm, przeprowadziła pięć przesłuchań oraz wydała osiem tymczasowych raportów.

– Wynik dochodzenia komisji jest jasny: amerykańskie rodziny cierpią z powodu skandalicznie wysokich cen leków, podczas gdy Big Pharma zgarnia rekordowe zyski – przyznała przewodnicząca komisji Carolyn Maloney.

Autorzy raportu stwierdzają, że firmy farmaceutyczne znacznie podnoszą ceny leków, aby osiągnąć cele związane z przychodami. Do tego bardzo często wykorzystują one program Medicare, aby osiągnąć zakładane zyski. Z analizy komisji wynika również, że Big Pharma wykorzystała prawo patentowe, aby stłumić konkurencję. Przedsiębiorstwem, które dopuściło się takiej praktyki, jest na przykład doskonale wszystkim znany Pfizer.

więcej na obserwatorgospodarczy.pl

INNE Z TEJ KATEGORII

RFN – ujawniono prawdę o złej metodzie walki z pandemią

Z odtajnionych akt Instytutu Kocha – niemieckiej agencji zdrowia publicznego – wynika, że jego eksperci ostrzegali rząd federalny Niemiec przed obowiązkowymi maskami oraz niszczącym lockdownem. Niemiecka opinia publiczna jest wstrząśnięta raportem RKI.
3 MIN CZYTANIA

Wiatraki dewastują zdrowie i różnorodność biologiczną?

Obracające się turbiny wiatrowe wytwarzają nie tylko energię elektryczną, ale także infradźwięki. Szkodzą one zdrowiu okolicznych mieszkańców i w poważny sposób zaburzają równowagę biologiczną – uważa niemiecka badaczka.
3 MIN CZYTANIA

Ukraina stanie się ziemią obiecaną dla producentów marihuany

Ukraińskie władze zliberalizowały zasady produkcji konopi technicznych oraz zalegalizowały możliwość korzystania z marihuany w celach medycznych.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?esji Polaków?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Na skutek rosnących kosztów teatry zwiększają zaległe zadłużenie

W zaledwie rok podmioty prowadzące działalność twórczą związaną z kulturą i rozrywką zwiększyły swoje nieopłacone w terminie zobowiązania zarejestrowane w bazie BIG InfoMonitor i BIK o niemal dwie trzecie do blisko 63 mln zł.
4 MIN CZYTANIA

Ruch i liczba klientów w galeriach i centrach handlowych wciąż na minusie

Jak wynika z badania firmy technologicznej Proxi.cloud i platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH, dynamika ruchu w galeriach i centrach handlowych w I kwartale br. wyglądała bardzo podobnie jak rok wcześniej. Wprawdzie nieco ubyło wizyt (o prawie 5 proc. rdr.) i odwiedzających (o niecały 1 proc. rdr.), ale autorzy raportu przekonują, że tego typu placówki wciąż przyciągają wielu klientów.
5 MIN CZYTANIA