fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaArchiwumBiliony dolarów deficytu w amerykańskiej gospodarce

Biliony dolarów deficytu w amerykańskiej gospodarce

Byłby to największy gospodarczy krach od czasów II wojny światowej. Jak poinformował Kongresowy Urząd Budżetowy, zanim koronawirus zmienił oblicze świata, rząd federalny miał już deficyt w wysokości 1 biliona dolarów. Jednak szacunek ten opierał się na założeniach, że stopa bezrobocia pozostanie na najniższym od 50 lat poziomie 3,5%, że realny PKB wzrośnie o 2,2%, a gospodarka stworzy średnio 169 000 miejsc pracy miesięcznie.

Globalne zamknięcie USA wywołane zagrożeniem epidemią koronawirusa już doprowadziło do masowych zwolnień i oczekuje się, że pogrąży gospodarkę w recesji, jeśli nie w depresji. Osłabienie gospodarki doprowadzi do obniżenia dochodów z podatków i większej zależności od istniejących programów sieci zabezpieczenia społecznego. Co więcej, prawodawcy próbują wynegocjować ogromny pakiet wydatków, który może kosztować około 2 bilionów dolarów.

Oznacza to, że 3-bilionowy deficyt to bardzo realistyczna prognoza i suma ta może wzrosnąć jeszcze bardziej, w zależności od tego, jak wyglądać będzie sytuacja w kolejnych miesiącach. W przeliczeniu na dolary oznaczałoby to najwyższy deficyt w historii USA. Po uwzględnieniu wielkości gospodarki wyniósłby on około 15% PKB, co byłoby największym kryzysem od czasów II wojny światowej – przekraczającym nawet najniższy punkt Wielkiej Recesji. W 2009 r. deficyt wynosił nieco poniżej 10% PKB.

DL/Washington Examiner

INNE Z TEJ KATEGORII

PGE inwestuje w bezpieczeństwo Polaków

Kryzysy surowcowy wywołany agresją Rosji na Ukrainę pokazał, jak ważne jest bezpieczeństwo energetyczne i dywersyfikacja dostaw nośników energii, a także budowanie niezależności energetycznej państwa. Kryzys ten objawił nam też, jak istotną rolę dla gospodarki i każdego jej uczestnika – od wielkich firm po pojedynczego odbiorcę – ma energetyka. Dziś już wiemy, że jest to niezwykle ważny element naszego bezpieczeństwa ekonomicznego i fizycznego. O to bezpieczeństwo od lat dba PGE Polska Grupa Energetyczna.

Siatkarze na złotej ścieżce

Ten sezon dla kibiców polskiej siatkówki jest absolutnie wyjątkowy. Męska reprezentacja w znakomitym stylu wygrała Ligę Narodów i mistrzostwo Europy, a następnie bezdyskusyjnie zwyciężyła w turnieju kwalifikacyjnym do przyszłorocznych igrzysk olimpijskich. Do Paryża pojedzie również nasza żeńska reprezentacja, która w tym sezonie – podobnie jak męska – dostarczyła kibicom wiele wspaniałych wrażeń.

Rola banku rozwoju w zielonej transformacji

– W programie „Bezpieczeństwo strategiczne” Bank Gospodarstwa Krajowego wraz z innymi największymi polskimi bankami przekazał od początku 2022 r. na inwestycje związane z energetyką 130 mld zł. Ta ogromna kwota świadczy o tym, jak olbrzymie są potrzeby w tym obszarze w Polsce – przyznała podczas IX Kongresu Energetycznego DISE prezes BGK, Beata Daszyńska-Muzyczka.

INNE TEGO AUTORA

Zdewastowano nagrobki na najstarszym cmentarzu żydowskim w Europie

Najstarszy zachowany żydowski cmentarz w Europie został zdewastowany. Jak podano w oświadczeniu, co najmniej 50 nagrobków na średniowiecznym cmentarzu żydowskim w niemieckim mieście Worms (Wormacja) zostało zamazanych zieloną farbą.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosyjski MSZ, żydowski antychryst i Malaysia Airlines. Kto odpowiada za katastrofę z 2014 roku?

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa wspomina o książce opublikowanej niedawno w Malezji, która „wskazuje na to, iż  Malezyjczycy coraz chętniej formułują własne zdanie na temat katastrofy, wolni od zachodnich uprzedzeń i motywacji politycznych”. Chodzi o samolot zestrzelony nad Ukrainą w 2014 roku.
2 MIN CZYTANIA

Stany Zjednoczone powinny w pełni uznać Tajwan

Według byłego doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Białego Domu Johna Boltona, obecnie Tajwan cieszy się najlepszym międzynarodowym statusem od ponad 70 lat i ma kluczowe znaczenie dla Azji Wschodniej.
2 MIN CZYTANIA