fbpx
środa, 29 maja, 2024
Strona głównaArchiwumBiliony dolarów deficytu w amerykańskiej gospodarce

Biliony dolarów deficytu w amerykańskiej gospodarce

Byłby to największy gospodarczy krach od czasów II wojny światowej. Jak poinformował Kongresowy Urząd Budżetowy, zanim koronawirus zmienił oblicze świata, rząd federalny miał już deficyt w wysokości 1 biliona dolarów. Jednak szacunek ten opierał się na założeniach, że stopa bezrobocia pozostanie na najniższym od 50 lat poziomie 3,5%, że realny PKB wzrośnie o 2,2%, a gospodarka stworzy średnio 169 000 miejsc pracy miesięcznie.

Globalne zamknięcie USA wywołane zagrożeniem epidemią koronawirusa już doprowadziło do masowych zwolnień i oczekuje się, że pogrąży gospodarkę w recesji, jeśli nie w depresji. Osłabienie gospodarki doprowadzi do obniżenia dochodów z podatków i większej zależności od istniejących programów sieci zabezpieczenia społecznego. Co więcej, prawodawcy próbują wynegocjować ogromny pakiet wydatków, który może kosztować około 2 bilionów dolarów.

Oznacza to, że 3-bilionowy deficyt to bardzo realistyczna prognoza i suma ta może wzrosnąć jeszcze bardziej, w zależności od tego, jak wyglądać będzie sytuacja w kolejnych miesiącach. W przeliczeniu na dolary oznaczałoby to najwyższy deficyt w historii USA. Po uwzględnieniu wielkości gospodarki wyniósłby on około 15% PKB, co byłoby największym kryzysem od czasów II wojny światowej – przekraczającym nawet najniższy punkt Wielkiej Recesji. W 2009 r. deficyt wynosił nieco poniżej 10% PKB.

DL/Washington Examiner

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

INNE TEGO AUTORA

Zdewastowano nagrobki na najstarszym cmentarzu żydowskim w Europie

Najstarszy zachowany żydowski cmentarz w Europie został zdewastowany. Jak podano w oświadczeniu, co najmniej 50 nagrobków na średniowiecznym cmentarzu żydowskim w niemieckim mieście Worms (Wormacja) zostało zamazanych zieloną farbą.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosyjski MSZ, żydowski antychryst i Malaysia Airlines. Kto odpowiada za katastrofę z 2014 roku?

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa wspomina o książce opublikowanej niedawno w Malezji, która „wskazuje na to, iż  Malezyjczycy coraz chętniej formułują własne zdanie na temat katastrofy, wolni od zachodnich uprzedzeń i motywacji politycznych”. Chodzi o samolot zestrzelony nad Ukrainą w 2014 roku.
2 MIN CZYTANIA

Stany Zjednoczone powinny w pełni uznać Tajwan

Według byłego doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Białego Domu Johna Boltona, obecnie Tajwan cieszy się najlepszym międzynarodowym statusem od ponad 70 lat i ma kluczowe znaczenie dla Azji Wschodniej.
2 MIN CZYTANIA