fbpx
niedziela, 14 lipca, 2024
Strona głównaInnowacjeBing rzucił wyzwanie Google. Wyszukiwarki stawiają na sztuczną inteligencję

Bing rzucił wyzwanie Google. Wyszukiwarki stawiają na sztuczną inteligencję

Chociaż pozycja Google na rynku wyszukiwarek nadal jest niepodważalna, to coraz wyraźniej rośnie konkurencja dla jego dominującej pozycji.

Obecnie użytkownicy internetu kierują do Google prawie 91 proc. wszystkich fraz wpisywanych do wyszukiwarek. Jeżeli jednak ograniczymy się do zapytań wykonanych na komputerach osobistych (z wykluczeniem urządzeń mobilnych, czyli głównie smartfonów) to udział Google wynosi już 85,5 proc., a druga w zestawieniu wyszukiwarka Bing jest używana w prawie 8 proc. przypadków. Gdy zawęzimy dane tylko do USA to wynik Google na komputerach wynosi 84,4 proc, a Bing niecałe 11 proc. Pozostałe wyszukiwarki notujące po kilka procent udziału to Yahoo i DuckDuckGo.

Najbliższe miesiące to prawdopodobnie czas, w którym Bing będzie rósł kosztem Google. Wynika to z faktu, że ta należąca do Microsoftu przeglądarka jako pierwsza dała swoim użytkownikom możliwość korzystania z nowych technologii sztucznej inteligencji. Udzielają one użytkownikom bezpośredniej odpowiedzi na zadane pytanie zamiast publikowania samych linków do witryn, na których może być ona zawarta, jak to robi obecnie Google.

W ostatnim miesiącu ruch użytkowników w Bing wzrósł o 13,6 proc. podczas gdy w Google spadł o 2,8 proc.

Google zapowiada, że uruchomi własną usługę Bard, która również będzie wykorzystywać sztuczną inteligencję. Na razie jest ona w fazie testowania przez ograniczone grono użytkowników i nie została jeszcze oddana do powszechnego użytku.

similarweb.com, searchengineland.com
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Najsilniejsze armie na świecie stawiają na sztuczną inteligencję

USA i Chiny rywalizują w kwestii wykorzystania sztucznej inteligencji (SI) w wojsku. Pentagon przygotował już kilka projektów, a jednym z nich ma być samolot myśliwski całkowicie sterowany przez SI.
3 MIN CZYTANIA

Sygnalizacja świetlna oparta na sztucznej inteligencji nie działa. Co poszło nie tak?

W mieście Hamm w Nadrenii Północnej-Westfalii sztuczna inteligencja (SI) miała pomagać w regulacji ruchu drogowego. W tym celu na jednym z tamtejszych przejść dla pieszych zamontowano sygnalizację świetlną opartą na sztucznej inteligencji. Kierowcy jednak skarżą się, że stale wyświetlane jest dla nich światło czerwone. Co poszło nie tak z tym flagowym projektem?
5 MIN CZYTANIA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA