fbpx
piątek, 29 marca, 2024
Strona głównaInnowacjeBing rzucił wyzwanie Google. Wyszukiwarki stawiają na sztuczną inteligencję

Bing rzucił wyzwanie Google. Wyszukiwarki stawiają na sztuczną inteligencję

Chociaż pozycja Google na rynku wyszukiwarek nadal jest niepodważalna, to coraz wyraźniej rośnie konkurencja dla jego dominującej pozycji.

Obecnie użytkownicy internetu kierują do Google prawie 91 proc. wszystkich fraz wpisywanych do wyszukiwarek. Jeżeli jednak ograniczymy się do zapytań wykonanych na komputerach osobistych (z wykluczeniem urządzeń mobilnych, czyli głównie smartfonów) to udział Google wynosi już 85,5 proc., a druga w zestawieniu wyszukiwarka Bing jest używana w prawie 8 proc. przypadków. Gdy zawęzimy dane tylko do USA to wynik Google na komputerach wynosi 84,4 proc, a Bing niecałe 11 proc. Pozostałe wyszukiwarki notujące po kilka procent udziału to Yahoo i DuckDuckGo.

Najbliższe miesiące to prawdopodobnie czas, w którym Bing będzie rósł kosztem Google. Wynika to z faktu, że ta należąca do Microsoftu przeglądarka jako pierwsza dała swoim użytkownikom możliwość korzystania z nowych technologii sztucznej inteligencji. Udzielają one użytkownikom bezpośredniej odpowiedzi na zadane pytanie zamiast publikowania samych linków do witryn, na których może być ona zawarta, jak to robi obecnie Google.

W ostatnim miesiącu ruch użytkowników w Bing wzrósł o 13,6 proc. podczas gdy w Google spadł o 2,8 proc.

Google zapowiada, że uruchomi własną usługę Bard, która również będzie wykorzystywać sztuczną inteligencję. Na razie jest ona w fazie testowania przez ograniczone grono użytkowników i nie została jeszcze oddana do powszechnego użytku.

similarweb.com, searchengineland.com
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Generatywna sztuczna inteligencja w polskich firmach

Już ponad 80 proc. ankietowanych dyrektorów finansowych w Polsce dostrzega znaczenie AI w kontekście strategii biznesowej,
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy nie są gotowe na unijne wymogi?

Większość polskich przedsiębiorstw wciąż może nie być gotowa na spełnienie wymogów unijnej dyrektywy NIS2, która dotyczy cyberbezpieczeństwa.
2 MIN CZYTANIA

Unia wprowadza przepisy regulujące AI

W tym tygodniu Parlament Europejski zatwierdził akt regulujący przepisy o sztucznej inteligencji. Jest to pierwsza na świecie taka regulacja dotycząca AI, która wkrótce stanie się prawem w Europie.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Walka z globalnym ociepleniem trwa, a Chiny robią swoje

W 2023 roku władze Państwa Środka mocno postawiły na rozwój energetyki opartej o węgiel, co stawia pod znakiem zapytania możliwość realizacji przez Chiny celów klimatycznych wyznaczonych na rok 2030.
< 1 MIN CZYTANIA

Japonia podniosła stopy procentowe pierwszy raz od… 17 lat!

Bank Japonii podjął decyzję o podniesieniu stóp procentowych, co oznacza odejście od trwającej kilkanaście lat polityki utrzymywania ich na ujemnym poziomie.
< 1 MIN CZYTANIA

Chińczycy wybudują tunel pod… Zatoką Fińską?

Chińskie firmy są faworytami w wyścigu o realizację projektu budowy tunelu pod Zatoką Fińską, który ma połączyć stolice Finlandii i Estonii.
2 MIN CZYTANIA