fbpx
niedziela, 4 czerwca, 2023
Strona głównaInnowacjeBing rzucił wyzwanie Google. Wyszukiwarki stawiają na sztuczną inteligencję

Bing rzucił wyzwanie Google. Wyszukiwarki stawiają na sztuczną inteligencję

Chociaż pozycja Google na rynku wyszukiwarek nadal jest niepodważalna, to coraz wyraźniej rośnie konkurencja dla jego dominującej pozycji.

Obecnie użytkownicy internetu kierują do Google prawie 91 proc. wszystkich fraz wpisywanych do wyszukiwarek. Jeżeli jednak ograniczymy się do zapytań wykonanych na komputerach osobistych (z wykluczeniem urządzeń mobilnych, czyli głównie smartfonów) to udział Google wynosi już 85,5 proc., a druga w zestawieniu wyszukiwarka Bing jest używana w prawie 8 proc. przypadków. Gdy zawęzimy dane tylko do USA to wynik Google na komputerach wynosi 84,4 proc, a Bing niecałe 11 proc. Pozostałe wyszukiwarki notujące po kilka procent udziału to Yahoo i DuckDuckGo.

Najbliższe miesiące to prawdopodobnie czas, w którym Bing będzie rósł kosztem Google. Wynika to z faktu, że ta należąca do Microsoftu przeglądarka jako pierwsza dała swoim użytkownikom możliwość korzystania z nowych technologii sztucznej inteligencji. Udzielają one użytkownikom bezpośredniej odpowiedzi na zadane pytanie zamiast publikowania samych linków do witryn, na których może być ona zawarta, jak to robi obecnie Google.

W ostatnim miesiącu ruch użytkowników w Bing wzrósł o 13,6 proc. podczas gdy w Google spadł o 2,8 proc.

Google zapowiada, że uruchomi własną usługę Bard, która również będzie wykorzystywać sztuczną inteligencję. Na razie jest ona w fazie testowania przez ograniczone grono użytkowników i nie została jeszcze oddana do powszechnego użytku.

similarweb.com, searchengineland.com
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Sztuczna inteligencja nie poprosi o podwyżkę?

Wpływ sztucznej inteligencji na nasze życie wzbudza gorące dyskusje. Nasiliły się one po uruchomieniu modelu językowego ChatGPT 3, który unaocznił nowe możliwości, jakie daje SI w zasadzie w każdej dziedzinie. „SI pracuje na okrągło, nie choruje, nie skarży się i nie oczekuje wynagrodzenia” – piszą autorzy książki „Sztuczna inteligencja 2041”. Zachwalają czy straszą?
6 MIN CZYTANIA

Cyfryzacja polskich firm. Jak wypadamy na tle Europy?

Zdecydowana większość polskich firm nie ma zamiaru zmieniać wysokości wydatków ponoszonych na transformację cyfrową – wynika z badania KPMG.
2 MIN CZYTANIA

Zawód programisty odejdzie do lamusa? Tak uważa lider produkcji inteligentnych chipów

Sztuczna inteligencja oznacza, że teraz każdy może być programistą komputerowym, bo wszystko, co musi zrobić, to porozmawiać z komputerem – uważa Jensen Huang, dyr. gen. Nvidia, najcenniejszej na świecie amerykańskiej firmy produkującej inteligentne chipy.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Potężny wzrost bezrobocia wśród chińskiej młodzieży

Bezrobocie wśród młodych mieszkańców największych chińskich miast jest czterokrotnie wyższe niż wśród wszystkich obywateli zdolnych do podjęcia pracy.
< 1 MIN CZYTANIA

Unia Europejska kupi setki milionów szczepionek na COVID-19

Mimo renegocjacji kontraktu z 2021 roku na dostawy szczepionek przeciwko COVID-19 od firmy Pfizer/BioNTech, Komisja Europejska i tak kupi setki milionów preparatów.
< 1 MIN CZYTANIA

Lewicowa Dania wzorem do naśladowania dla antyimigranckiej prawicy

Politycy prawicowych ugrupowań z całej Europy stawiają za wzór ustawowe rozwiązanie migracyjne, które obowiązuje w rządzonej przez socjaldemokratów Danii.
< 1 MIN CZYTANIA