Aż 68 proc. firm z branży biogazowej uważa biometan za kluczowy dla transformacji energetycznej Polski – wynika z raportu „Biometan w Polsce. Rosnąca rola biometanu w transformacji energetycznej” opracowanego przez firmę Strategy&, należącą do globalnej sieci PwC.
Firmy biogazowe uważają, że rozwój produkcji biometanu w naszym kraju byłby ułatwiony, gdyby rozszerzono dotacje i dostęp do finansowania (44 proc.) lub uproszczono przepisy administracyjne (30 proc.). Poza tym według 22 proc. ankietowanych ważne dla rozwoju branży jest też ustabilizowanie przepisów. Z kolei głównymi przeszkodami w inwestycjach w biometan, według ankietowanych, są niekorzystne i skomplikowane regulacje (36 proc.), brak wsparcia finansowego (28 proc.) oraz wysokie koszty instalacji (26 proc.).
Efektywne zrealizowanie transformacji w kierunku zielonej energii będzie kluczowe dla utrzymania konkurencyjności gospodarek w Polsce i Europie. Wśród odnawialnych źródeł energii szczególną rolę może odegrać biometan – jako ekologiczna alternatywa dla tradycyjnego gazu ziemnego. Mimo to rozwój biometanu w Polsce nie przebiega tak dynamicznie, jak by mogło się wydawać. Niedostateczny klimat inwestycyjny – który mógłby się opierać na krajowej strategii dla biogazu i biometanu, podobnie jak to ma miejsce w przypadku Polskiej Strategii Wodorowej do 2030 roku czy Programu polskiej energetyki jądrowej – ogranicza zainteresowanie. Tylko 22 proc. podmiotów na polskim rynku biogazu bierze pod uwagę poszerzenie swojej działalności o produkcję biometanu
– powiedział partner Strategy& w Polsce, lider zespołu ds. rynku naftowego, gazowego i chemicznego Wojciech Słowiński.
Omawiane badanie wykazało również, że aż 72 proc. firm ocenia zainteresowanie biometanem wśród potencjalnych odbiorców gazu jako średnie lub niskie, a 82 proc. twierdzi, że świadomość społeczna w zakresie biometanu jest znikoma. W związku z barierami inwestycyjnymi oraz niską świadomością społeczną większość respondentów twierdzi, że do 2030 roku biometan w Polsce zanotuje jedynie niewielki wzrost.
Dzisiaj w Polsce biogaz produkowany jest w ok. 380 instalacjach o sumarycznej mocy elektrycznej około 280 MW, a największy udział w całości stanowią biogazownie komunalne. Według analityków Strategy& w Polsce wykorzystuje dzisiaj zaledwie około 3 proc. całkowitego potencjału produkcji biogazu.