fbpx
niedziela, 15 września, 2024
Strona głównaEnergetykaBiometan kluczem do transformacji energetycznej?

Biometan kluczem do transformacji energetycznej?

Polskie firmy działające na rynku biogazowym są przekonane, że biogaz jest kluczem do transformacji energetycznej Polski.

Aż 68 proc. firm z branży biogazowej uważa biometan za kluczowy dla transformacji energetycznej Polski – wynika z raportu „Biometan w Polsce. Rosnąca rola biometanu w transformacji energetycznej” opracowanego przez firmę Strategy&, należącą do globalnej sieci PwC.

Firmy biogazowe uważają, że rozwój produkcji biometanu w naszym kraju byłby ułatwiony, gdyby rozszerzono dotacje i dostęp do finansowania (44 proc.) lub uproszczono przepisy administracyjne (30 proc.). Poza tym według 22 proc. ankietowanych ważne dla rozwoju branży jest też ustabilizowanie przepisów. Z kolei głównymi przeszkodami w inwestycjach w biometan, według ankietowanych, są niekorzystne i skomplikowane regulacje (36 proc.), brak wsparcia finansowego (28 proc.) oraz wysokie koszty instalacji (26 proc.).

Efektywne zrealizowanie transformacji w kierunku zielonej energii będzie kluczowe dla utrzymania konkurencyjności gospodarek w Polsce i Europie. Wśród odnawialnych źródeł energii szczególną rolę może odegrać biometan – jako ekologiczna alternatywa dla tradycyjnego gazu ziemnego. Mimo to rozwój biometanu w Polsce nie przebiega tak dynamicznie, jak by mogło się wydawać. Niedostateczny klimat inwestycyjny – który mógłby się opierać na krajowej strategii dla biogazu i biometanu, podobnie jak to ma miejsce w przypadku Polskiej Strategii Wodorowej do 2030 roku czy Programu polskiej energetyki jądrowej – ogranicza zainteresowanie. Tylko 22 proc. podmiotów na polskim rynku biogazu bierze pod uwagę poszerzenie swojej działalności o produkcję biometanu

– powiedział partner Strategy& w Polsce, lider zespołu ds. rynku naftowego, gazowego i chemicznego Wojciech Słowiński.

Omawiane badanie wykazało również, że aż 72 proc. firm ocenia zainteresowanie biometanem wśród potencjalnych odbiorców gazu jako średnie lub niskie, a 82 proc. twierdzi, że świadomość społeczna w zakresie biometanu jest znikoma. W związku z barierami inwestycyjnymi oraz niską świadomością społeczną większość respondentów twierdzi, że do 2030 roku biometan w Polsce zanotuje jedynie niewielki wzrost.

Dzisiaj w Polsce biogaz produkowany jest w ok. 380 instalacjach o sumarycznej mocy elektrycznej około 280 MW, a największy udział w całości stanowią biogazownie komunalne. Według analityków Strategy& w Polsce wykorzystuje dzisiaj zaledwie około 3 proc. całkowitego potencjału produkcji biogazu.

Źródło: ISBnews
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA