fbpx
sobota, 30 września, 2023
Strona głównaBiznesBiura w metropoliach staną się bezużyteczne przez pracę zdalną

Biura w metropoliach staną się bezużyteczne przez pracę zdalną

Najbliższe lata będą okresem, w którym upowszechnienie pracy zdalnej doprowadzi do stopniowej redukcji powierzchni biurowych w największych metropoliach całego świata.

Prognozy dotyczące przyszłości biurowców opublikowała firma McKinsey zajmująca się doradztwem strategicznym.

Covid wszystko zmienił

McKinsey przeprowadził badanie wśród 13 tysięcy osób pracujących w takich miastach jak San Francisco, Londyn, Nowy Jork, Houston, Paryż, Monachium, Tokio, Pekin i Szanghaj.

Zgodnie z przedstawionymi wnioskami wartość powierzchni biurowej w tych metropoliach spadnie do 2030 roku o 26 proc., co oznacza zmniejszenie jej o 800 miliardów dolarów. Za 7 lat popyt na biura w wymienionych miastach będzie na poziomie niższym niż w 2019 roku, przed wybuchem pandemii COVID-19.

Biura będą się zamykać

Największe spadki są przewidziane dla San Francisco, gdzie ma ubyć co najmniej 20 proc. z obecnych powierzchni biurowych. Jedyne, niewielkie, bo zaledwie o 2-proc. wzrosty, mogą wystąpić w Houston i Pekinie.

Powyższe zjawisko jest efektem rozpowszechnienia się pracy zdalnej podczas pandemii koronawirusa. Nawet konstrukcja istniejących biur została w znacznej części dostosowana do obsługi pracowników niepracujących stacjonarnie, m.in. przez tworzenie sal multimedialnych pozwalających na prowadzenie konferencji online.

businessinsider.com

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dobra pogoda martwi polską branżę odzieżową

Polska branża odzieżowa przeżywa zastój, a wielu firmom grozi utrata płynności finansowej i – ostatecznie – zamknięcie interesu.
2 MIN CZYTANIA

Polskie gofry podbijają świat!

Polska jest światowym liderem, jeśli chodzi o eksport gofrów i wafli, które są najważniejszą pozycją w polskim eksporcie wśród wyrobów piekarniczych i ciastkarskich.
< 1 MIN CZYTANIA

Czas ułatwić firmom dostęp do środków na rozwój

Polskie przedsiębiorstwa powinny mieć ułatwiony dostęp do pieniędzy na rozwój, ale do tego potrzebne są konkretne zmiany.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Gospodarka Ukrainy rośnie jak szalona mimo trwającej wojny

Produkt krajowy brutto ukraińskiej gospodarki wzrósł w drugim kwartale obecnego roku o 19,5 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego.
< 1 MIN CZYTANIA

Pociągi PKP Intercity przyspieszą i zabiorą więcej pasażerów

Do 2030 roku PKP Intercity zamierza przeprowadzić gruntowną modernizację swojego taboru, aby zapewnić pasażerom bardziej komfortowe i szybsze połączenia.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska z prawie najmniejszą wolnością gospodarczą w całej Unii Europejskiej

Polska zajęła 59. miejsce w zestawieniu Instytutu Frasera, który klasyfikuje państwa biorąc pod uwagę panującą w nich wolność gospodarczą.
2 MIN CZYTANIA