fbpx
wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaBiznesBiura w metropoliach staną się bezużyteczne przez pracę zdalną

Biura w metropoliach staną się bezużyteczne przez pracę zdalną

Najbliższe lata będą okresem, w którym upowszechnienie pracy zdalnej doprowadzi do stopniowej redukcji powierzchni biurowych w największych metropoliach całego świata.

Prognozy dotyczące przyszłości biurowców opublikowała firma McKinsey zajmująca się doradztwem strategicznym.

Covid wszystko zmienił

McKinsey przeprowadził badanie wśród 13 tysięcy osób pracujących w takich miastach jak San Francisco, Londyn, Nowy Jork, Houston, Paryż, Monachium, Tokio, Pekin i Szanghaj.

Zgodnie z przedstawionymi wnioskami wartość powierzchni biurowej w tych metropoliach spadnie do 2030 roku o 26 proc., co oznacza zmniejszenie jej o 800 miliardów dolarów. Za 7 lat popyt na biura w wymienionych miastach będzie na poziomie niższym niż w 2019 roku, przed wybuchem pandemii COVID-19.

Biura będą się zamykać

Największe spadki są przewidziane dla San Francisco, gdzie ma ubyć co najmniej 20 proc. z obecnych powierzchni biurowych. Jedyne, niewielkie, bo zaledwie o 2-proc. wzrosty, mogą wystąpić w Houston i Pekinie.

Powyższe zjawisko jest efektem rozpowszechnienia się pracy zdalnej podczas pandemii koronawirusa. Nawet konstrukcja istniejących biur została w znacznej części dostosowana do obsługi pracowników niepracujących stacjonarnie, m.in. przez tworzenie sal multimedialnych pozwalających na prowadzenie konferencji online.

businessinsider.com

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA