Konfederacja Europejskiego Biznesu BusinessEurope zaapelowała do Unii Europejskiej, aby ta przyjęła środki, które pomogą złagodzić negatywne skutki obecnej sytuacji dla europejskich przedsiębiorców.

BusinessEurope zdecydowanie potępiła napaść Rosji na Ukrainę i zadeklarowała pełne wsparcie dla Ukraińców.

Wśród sugerowanych Unii przez BusinessEurope propozycji są rozwiązania, które miałyby pomóc przedsiębiorcom przejść najbliższe miesiące. Mowa tutaj o stworzeniu jasnych wytycznych i szczegółowych informacji na temat sankcji jak i środków wsparcia tak szybko, jak to możliwe. Poza tym przedstawiciele przedsiębiorców chcą, aby UE, USA i Wielka Brytania działały w koordynacji przy wdrażaniu sankcji, ale też przy przygotowywaniu pakietów wsparcia dla firm i pracowników. Biznes chce też, żeby przygotowano rozwiązania, które pozwolą złagodzić negatywny wpływ zakłóceń w dostawach. Poza tym, BusinessEurope wezwał do walki ze wzrostem cen i zabezpieczenia dostaw energii. Ma to być kluczem do zapewnienia Unii bezpieczeństwa i dobrobytu.

Jeśli chodzi o kwestie energetyczne, to BusinessEurope wezwał UE do dywersyfikacji źródeł dostaw energii i do powrotu do „bardziej realistycznej polityki energetycznej i klimatycznej”. Rozwiązaniem miałoby też być uregulowanie cen gazu i zniesienie barier dla zintegrowanego rynku energii w Europie. Biznes wezwał również do inwestowania przynajmniej 3 proc. PKB w innowacje oraz przyspieszenie ratyfikacji umów o wolnym handlu, np. z Mercosurem, Meksykiem i Chile.

Źródło: Konfederacja Lewiatan

Poprzedni artykułNa białoruskiej granicy powstanie elektroniczna bariera
Następny artykułDekada niskich stóp przechodzi do lamusa