Średnio co osiem godzin w Polsce dochodzi do nowelizacji przepisów – alarmuje Warsaw Enterprise Institute.

Według Warsaw Enterprise Institute od początku roku 2022 do końca czerwca w naszym kraju opublikowano aż 517 nowelizacji ustaw. WEI podkreśla, że tego typu sytuacja nie wpływa pozytywnie na sytuację przedsiębiorców, u których powoduje rosnącą niepewność i niechęć do inwestycji, szczególnie prywatnych.

Z tego powodu – aby uzdrowić polską legislację – Instytut apeluje o przyjęcie pakietu stabilizacyjnego dla polskiego prawa, który miałby się opierać na pięciu zasadach systemowych.

Pierwszą zasadą miałoby być wydłużenie (do 12 miesięcy) vacatio legis dla przepisów wpływających na funkcjonowanie polskiej gospodarki, aby dać przedsiębiorcom możliwość realnego zapoznania się ze zmianami. Druga zasada miałaby polegać na wprowadzaniu wszystkich zmian jednego dnia, by przepisy wpływające na funkcjonowanie polskiej gospodarki wchodziły w życie raz w roku. WEI postuluje również o wygaszanie przepisów, które nie są efektywne, a także o likwidację dwóch przepisów za wprowadzenie każdego nowego. Miałoby to zmniejszyć firmom koszty biurokracji. Ostatnią zasadą byłoby wprowadzenie przeglądów regulacyjnych, które miałyby się kończyć usuwaniem szkodliwych dla gospodarki przepisów.

WEI apeluje o ograniczenie liczby nowych regulacji, bo nieprzewidywalność zmian przepisów utrudnia funkcjonowanie przedsiębiorcom pochłaniając ich zasoby – od ludzkich po finansowe.

„Warsaw Enterprise Institute od lat zwraca uwagę na patologie w procesie stanowienia prawa w Polsce” – podkreślono w komunikacie.

Źródło: portalsamorzadowy.pl

Poprzedni artykułCzy 25 proc. brytyjskich gospodarzy chce wyrzucić ukraińskich uchodźców?
Następny artykułPolska potrzebuje planu dystrybucji importowanego węgla