fbpx
poniedziałek, 25 września, 2023
Strona głównaKrajBiznes apeluje o zmianę stawki zdrowotnej

Biznes apeluje o zmianę stawki zdrowotnej

Konfederacja Lewiatan zaapelowała do polskich prawodawców o radykalne uproszczenie sposobu opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne przedsiębiorców.

Przedstawiciele biznesu z Konfederacji Lewiatan zaapelowali do polityków, którzy zasiądą w przyszłym parlamencie, aby ci popracowali nad radykalnym uproszczeniem sposobu opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne przedsiębiorców. Rozwiązaniem ma być wprowadzenie składki zryczałtowanej.

Zdaniem ekspertów Konfederacji Lewiatan państwo powinno realizować funkcję fiskalną i redystrybucyjną podatków przez wysokość stawek podatkowych, a nie kompensować sobie ją przez system ubezpieczenia zdrowotnego. W komunikacie przypomniano również, że w 2022 roku zmieniono zasady opłacania przez przedsiębiorców składki zdrowotnej, gdyż zryczałtowaną stawkę – w wysokości 381,81 złotych – zastąpiono składką ustalaną na podstawie wysokości dochodu podatkowego dla przedsiębiorców opodatkowanych na zasadach ogólnych albo podatkiem liniowym. Składka zryczałtowana jest dostępna tylko dla przedsiębiorców opodatkowanych w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz w formie karty podatkowej. W opinii Lewiatana uzależnienie wysokości składki zdrowotnej od dochodu podatkowego jest skrajnie niesprawiedliwe i sprawia, że niektórzy przedsiębiorcy muszą płacić na ubezpieczenie zdrowotne nawet setki tysięcy złotych.

w zamian otrzymują standardowe świadczenia o jakości, jaką oferuje polska służba zdrowia. Ponadto obliczenie i opłacenie składki zdrowotnej w prawidłowej wysokości powoduje niezliczone trudności, co jest związane z koniecznością właściwego ustalenia przychodów i kosztów związanych z rozliczeniem podatkowym. Generuje to bardzo duże obciążenie przedsiębiorców oraz ryzyko kar i sporów przedsiębiorców z ZUS. Postulujemy wprowadzenie stałej, kwotowej, zryczałtowanej składki zdrowotnej dla przedsiębiorców

– powiedział Przemysław Pruszyński, doradca podatkowy, dyrektor departamentu podatkowego Lewiatana.

W tym samym komunikacie Konfederacja Lewiatan zaapelowała, aby zasiłek chorobowy w firmach zatrudniających do 20 pracowników, od pierwszego dnia choroby był opłacony przez ZUS. Wszystko przez wysokie koszty absencji pracowników i brak realnej możliwości kontroli zasadności zwolnień lekarskich przez małych pracodawców.

Źródło: Konfederacja Lewiatan

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Producenci jabłek borykają się z problemami

Polscy producenci jabłek stoją przed szeregiem wyzwań: od rosnących kosztów produkcji po zmiany regulacyjne w samej Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska zadba o interes Polski w sporze z Ukrainą

Światowa Organizacja Handlu potwierdziła, że wpłynęła do niej oficjalna skarga z Kijowa na Polskę, Węgry i Słowację, które wprowadziły embargo na import ukraińskiego złoża.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska turystyka zatrudnia wielu cudzoziemców

Aż jedna czwarta polskich firmz branży turystycznej zatrudnia cudzoziemców, a zdecydowana większość z nich to obywatele Ukrainy.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Producenci jabłek borykają się z problemami

Polscy producenci jabłek stoją przed szeregiem wyzwań: od rosnących kosztów produkcji po zmiany regulacyjne w samej Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Rosną długi polskich lekarzy

W ciągu roku aż o 10 milionów złotych wzrosło zadłużenie prywatnych gabinetów lekarskich w Polsce.
< 1 MIN CZYTANIA

Małe firmy rezygnują z leasingu?

Najmniejsi przedsiębiorcy w Polsce coraz częściej rezygnują z leasingu i decydują się na inne rozwiązanie przy finansowaniu samochodów służbowych.
2 MIN CZYTANIA