fbpx
piątek, 21 czerwca, 2024
Strona głównaKrajBiznes apeluje o zmianę stawki zdrowotnej

Biznes apeluje o zmianę stawki zdrowotnej

Konfederacja Lewiatan zaapelowała do polskich prawodawców o radykalne uproszczenie sposobu opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne przedsiębiorców.

Przedstawiciele biznesu z Konfederacji Lewiatan zaapelowali do polityków, którzy zasiądą w przyszłym parlamencie, aby ci popracowali nad radykalnym uproszczeniem sposobu opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne przedsiębiorców. Rozwiązaniem ma być wprowadzenie składki zryczałtowanej.

Zdaniem ekspertów Konfederacji Lewiatan państwo powinno realizować funkcję fiskalną i redystrybucyjną podatków przez wysokość stawek podatkowych, a nie kompensować sobie ją przez system ubezpieczenia zdrowotnego. W komunikacie przypomniano również, że w 2022 roku zmieniono zasady opłacania przez przedsiębiorców składki zdrowotnej, gdyż zryczałtowaną stawkę – w wysokości 381,81 złotych – zastąpiono składką ustalaną na podstawie wysokości dochodu podatkowego dla przedsiębiorców opodatkowanych na zasadach ogólnych albo podatkiem liniowym. Składka zryczałtowana jest dostępna tylko dla przedsiębiorców opodatkowanych w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz w formie karty podatkowej. W opinii Lewiatana uzależnienie wysokości składki zdrowotnej od dochodu podatkowego jest skrajnie niesprawiedliwe i sprawia, że niektórzy przedsiębiorcy muszą płacić na ubezpieczenie zdrowotne nawet setki tysięcy złotych.

w zamian otrzymują standardowe świadczenia o jakości, jaką oferuje polska służba zdrowia. Ponadto obliczenie i opłacenie składki zdrowotnej w prawidłowej wysokości powoduje niezliczone trudności, co jest związane z koniecznością właściwego ustalenia przychodów i kosztów związanych z rozliczeniem podatkowym. Generuje to bardzo duże obciążenie przedsiębiorców oraz ryzyko kar i sporów przedsiębiorców z ZUS. Postulujemy wprowadzenie stałej, kwotowej, zryczałtowanej składki zdrowotnej dla przedsiębiorców

– powiedział Przemysław Pruszyński, doradca podatkowy, dyrektor departamentu podatkowego Lewiatana.

W tym samym komunikacie Konfederacja Lewiatan zaapelowała, aby zasiłek chorobowy w firmach zatrudniających do 20 pracowników, od pierwszego dnia choroby był opłacony przez ZUS. Wszystko przez wysokie koszty absencji pracowników i brak realnej możliwości kontroli zasadności zwolnień lekarskich przez małych pracodawców.

Źródło: Konfederacja Lewiatan

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Prawie co piąty Polak udostępnił dane osobowe w zamian za dodatkowe korzyści

W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy 18 proc. Polaków udostępniło dane osobowe w zamian za dodatkowe korzyści. Najczęściej za stałą zniżkę lub jednorazowy rabat na produkty bądź usługi – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie serwisu ChronPESEL.pl i Krajowego Rejestru Długów pod patronatem Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
4 MIN CZYTANIA

Jak, gdzie i za ile Polacy planują wakacyjne wyjazdy w kraju

Czy z rodziną czy we dwoje, wyjedziemy na krótko, często więcej niż raz i raczej nad morze. Na noclegi chcielibyśmy wydać nie więcej niż 200 złotych za osobę za noc. Miejsce pobytu wybieramy starannie, przeglądając uważnie oferty wielu obiektów.
4 MIN CZYTANIA

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA