Polscy przedsiębiorcy w dużej większości uważają, że ostatnio warunki do prowadzenia biznesu uległy pogorszeniu.

TimaMiroshnichenko/Pexels

Sondaż przeprowadzony przez CBM Indicator dla Konfederacji Lewiatan wykazał, że według 69 proc. firm warunki do prowadzenia biznesu w Polsce w ciągu ostatnich sześciu miesięcy uległy pogorszeniu. Z kolei 28 proc. przedsiębiorców nie zauważyło w tym aspekcie zmian, a dla 3 proc. warunki wręcz się polepszyły.

Pogorszenie warunków odczuły najbardziej małe firmy, bo w tej grupie taką odpowiedź zadeklarowało 70 proc. respondentów. Dla porównania, w przypadku średnich firm było to 67 proc., a dużych – 66 proc. Nastroje przedsiębiorców pozostają złe już od kilku miesięcy, bo w lipcu w podobnej ankiecie na pogorszenie warunków do prowadzenia biznesu narzekało 72 proc. ankietowanych.

„Nastroje dotyczące prowadzenia firmy w najbliższym czasie w kontekście biznesowym są niekorzystne – przeważa nastawienie negatywne nad pozytywnym. 60 proc. przedsiębiorców ma negatywne nastawienie, a 36 proc. jest pozytywnie usposobiona, 4 proc. firm nie było w stanie odpowiedzieć na to pytanie. Najbardziej pesymistycznie (63 proc.) postrzegają rzeczywistość menedżerowie z firm średnich. W przypadku firm dużych odsetek ten wyniósł 60 proc., a małych 59 proc.” – napisano w informacji podsumowującej Indeks Lewiatan.

CBM Indicator sprawdził też, jak przedsiębiorcy zapatrują się na zmiany w prawie i działania polskiej administracji. Niestety, 68 proc. przepytanych firm obawia się zmian w przepisach i ponownie większe obawy mają tutaj małe firmy – 68 proc. (duże i średnie – po 67 proc.). Pozytywne nastawienie do zmian prawnych ma tylko 28 proc. przedsiębiorców.

Konfederacja Lewiatan

Poprzedni artykułKościoły będą oddawać pieniądze uzyskane w wyniku manipulacji
Następny artykułVAT pójdzie w górę