fbpx
poniedziałek, 17 czerwca, 2024
Strona głównaBiznesBiznes czuje się coraz gorzej

Biznes czuje się coraz gorzej

Polscy przedsiębiorcy w dużej większości uważają, że ostatnio warunki do prowadzenia biznesu uległy pogorszeniu.

Sondaż przeprowadzony przez CBM Indicator dla Konfederacji Lewiatan wykazał, że według 69 proc. firm warunki do prowadzenia biznesu w Polsce w ciągu ostatnich sześciu miesięcy uległy pogorszeniu. Z kolei 28 proc. przedsiębiorców nie zauważyło w tym aspekcie zmian, a dla 3 proc. warunki wręcz się polepszyły.

Pogorszenie warunków odczuły najbardziej małe firmy, bo w tej grupie taką odpowiedź zadeklarowało 70 proc. respondentów. Dla porównania, w przypadku średnich firm było to 67 proc., a dużych – 66 proc. Nastroje przedsiębiorców pozostają złe już od kilku miesięcy, bo w lipcu w podobnej ankiecie na pogorszenie warunków do prowadzenia biznesu narzekało 72 proc. ankietowanych.

„Nastroje dotyczące prowadzenia firmy w najbliższym czasie w kontekście biznesowym są niekorzystne – przeważa nastawienie negatywne nad pozytywnym. 60 proc. przedsiębiorców ma negatywne nastawienie, a 36 proc. jest pozytywnie usposobiona, 4 proc. firm nie było w stanie odpowiedzieć na to pytanie. Najbardziej pesymistycznie (63 proc.) postrzegają rzeczywistość menedżerowie z firm średnich. W przypadku firm dużych odsetek ten wyniósł 60 proc., a małych 59 proc.” – napisano w informacji podsumowującej Indeks Lewiatan.

CBM Indicator sprawdził też, jak przedsiębiorcy zapatrują się na zmiany w prawie i działania polskiej administracji. Niestety, 68 proc. przepytanych firm obawia się zmian w przepisach i ponownie większe obawy mają tutaj małe firmy – 68 proc. (duże i średnie – po 67 proc.). Pozytywne nastawienie do zmian prawnych ma tylko 28 proc. przedsiębiorców.

Konfederacja Lewiatan

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA