fbpx
środa, 27 września, 2023
Strona głównaEkologiaBiznes kubkowy na wojnie z plastikiem

Biznes kubkowy na wojnie z plastikiem

Nowatorską produkcją wielorazowego użytku „kubków miejskich” szczyci się jedna z gdyńskich firm. Sprzedaje je w punktach partnerskich, potem odbiera zużyte i uszkodzone i przekazuje do recyklingu. Walka z plastikiem, której podejmują się kraje unijne, stwarza dobry klimat do zarabiania na różnego rodzaju ekoproduktach.

W Gdyni można „wypożyczyć” kubek. Potem, w innym już miejscu, gdzie sprzedają gorące napoje z automatu, oddać zużyte naczynie i dostać zwrot kaucji. Partnerem takiego systemu kubkowego może być punkt dystrybucji gorących napojów w Gdyni. Jego twórcy z firmy UR CUP przekonują, że ekologiczne podejście można w znakomity sposób połączyć z zarabianiem.
Nic się przy tym nie zmarnuje:
– Zużyte czy podniszczone kubki poddawane są granulacji i ponownie wykorzystywane przy produkcji nowych – informuje Krzysztof Dobroszek, założyciel marki UR CUP, która nie tylko dostarcza same kubki punktom gastronomicznym; oferuje im też pełnozakresowy serwis posprzedażowy (mycie, logistyka i magazynowanie). Cała usługa wpisuje się w system ekologicznej gospodarki obiegu zamkniętego. Chodzi o to, by nie tylko nie śmiecić, ale i nie marnować surowca. Firma, chcąc przekonać do siebie nowe punkty sprzedaży, powołuje się na swoje doświadczenie w serwowaniu napojów na popularnych w regionie festiwalach. Już wkrótce w Google Play i App Store ma być dostępna specjalna aplikacja umożliwiająca konsumentom zarówno wyszukiwanie dostępnych punktów dystrybucji jak i rekomendowanie nowych.

Koniec plastikowego śmiecia?

Od początku 2021 roku obowiązuje przyjęty przez PE harmonogram wejścia zakazów sprzedaży wyrobów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych. Jeszcze w tym roku mają znikać z obiegu plastikowe słomki, sztućce i patyczki-mieszadełka. Zakazy wchodzą w życie na mocy przyjętej jeszcze w 2018 przez kraje unijne tzw. dyrektywy plastikowej i mają stopniowo wyeliminować z obiegu plastikowe jednorazówki. Za produkcję każdego kilograma tworzywa, którego nie da się przetworzyć, kraje unijne muszą płacić 80 eurocentów podatku, co swoją konstrukcją przypomina opłaty za emisje CO2. Pieniądze zasilą Wieloletnie Ramy Finansowe i Fundusz Odbudowy po pandemii koronawirusa (tzw. Next Generation EU).

Co to jest ROP?

Tak zwana rozszerzona odpowiedzialność producenta (ROP) to pojęcie stworzone razem z dyrektywą. Nic by nie wyszło z tej walki z jednorazówkami (oprócz przymusu odprowadzania haraczu), gdyby nie wprowadzenie mechanizmu zmuszającego samych producentów do zaprzestania produkcji plastikowego śmiecia. Teraz także oni ponoszą odpowiedzialność finansową i organizacyjną za swój produkt. Muszą współdzielić koszty selekcji, recyklingu i utylizacji odpadów w minimum 80 procentach. Konkretną wysokość opłaty ustali nowy urząd regulacyjny. Generalnie ma ona zależeć od ilości użytego w nim tzw. recyklatu; im go więcej, tym opłata będzie niższa. Liczy się też to, czy dane opakowanie jest bardziej lub mniej przyjazne środowisku. Oby plastikowego, trucicielskiego dla środowiska naturalnego śmiecia zaczęło rzeczywiście ubywać.

 

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Afryka chce opodatkować świat, żeby dostać pieniądze na walkę z ociepleniem klimatu

Przywódcy afrykańskich państw spotkali się na konferencji w stolicy Kenii, aby uzgodnić swoje stanowisko w sprawie walki ze zmianami klimatu.
< 1 MIN CZYTANIA

Banki nie przejmują się zmianami klimatu i hojnie finansują inwestycje w paliwa kopalne

Największe banki świata przyznały w ostatnich latach miliardy dolarów pożyczek na inwestycje w wydobycie paliw kopalnych oraz rozwój rolnictwa przemysłowego.
1 MIN CZYTANIA

Klimatyczne szaleństwo przybiera coraz bardziej absurdalne kształty

Nowa religia zeroemisyjności chce cofnąć człowieka do ery przedprzemysłowej. Grunt pod „niezbędne” zmiany mające ratować planetę intensywnie urabiają także brytyjscy naukowcy.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Chcesz handlować w niedzielę? Przemyśl to

Warto mieć na uwadze, że Sąd Najwyższy rozstrzygnął kasację wniesioną przez Prokuratora Generalnego na temat pewnego rodzaju trików pozwalających unikać zakazu pracy w niedziele.
3 MIN CZYTANIA

Nowy program grantowy dla MŚP

Z nowego programu wsparcia cyfryzacji firm, który wkrótce ma ruszyć, skorzystają firmy produkcyjne oraz świadczące usługi na rzecz przemysłu.
2 MIN CZYTANIA

Polscy przedsiębiorcy wierzą, że pokonają problemy

Nasi przedsiębiorcy konfrontują się z bezprecedensowymi wyzwaniami, a jednocześnie wykazują zadziwiającą odporność i wiarę w dobrą przyszłość swoich biznesów.
3 MIN CZYTANIA