fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaPodatkiBiznes postuluje korektę Polskiego Ładu

Biznes postuluje korektę Polskiego Ładu

Szefowie największych organizacji biznesowych w Polsce spotkali się z wiceministrem finansów Arturem Soboniem, z którym rozmawiali o wprowadzeniu zmian przepisów podatkowych zawartych w Polskim Ładzie.

Spotkanie odbyło się na zaproszenie Federacji Przedsiębiorców Polskich, która obecnie przewodniczy Radzie Przedsiębiorczości.

„Ministerstwo Finansów wyraziło otwartość na uwzględnienie przynajmniej części zgłoszonych postulatów. Wśród poruszonych zagadnień znalazła się w szczególności kwestia możliwości ponownego wyboru formy opodatkowania przez przedsiębiorców, którzy w oparciu o dotychczasowe przepisy zdecydowali się na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych lub podatek liniowy, a dla których po wprowadzonych zmianach bardziej opłacalna może stać się skala podatkowa” – napisano na stronie FPP.

Przewodniczący FPP Marek Kowalski zdradził, że w trakcie spotkania z wiceministrem Soboniem podsumowano dotychczasowe konsultacje społeczne nowelizacji ustawy o PIT.

– Dyskutowano również na temat zasad odliczania składki zdrowotnej od podstawy opodatkowania oraz limitów tych odliczeń przyjętych w projektowanej ustawie. Poważnej analizie poddane zostały również kwestie związane z techniką rozliczeń zaliczek na PIT, terminami składania zeznań podatkowych, oświadczeniami składanymi przez podatników oraz funkcjonowaniem niektórych ulg podatkowych. Nowelizacja przepisów ustawy o PIT stanowi pierwszy krok w kierunku naprawy Polskiego Ładu w obszarze podatkowym, jednak niezbędne są dalsze zmiany. Ministerstwo Finansów zapowiada korekty również w obszarze CIT, których projekt ma zostać przedstawiony w perspektywie najbliższych tygodni – wyjaśnił Marek Kowalski.

Wedle zapowiedzi FPP nadal będzie aktywnie zaangażowana w konsultacje dotyczące projektowanych zmian i będzie organizować kolejne spotkania z decydentami.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ulgi w PIT cieszą się w Polsce popularnością

W ubiegłym roku z różnych ulg w PIT skorzystało w Polsce ponad półtora miliona osób. Najczęściej byli to młodzi ludzie.
2 MIN CZYTANIA

Opublikowano projekt przepisów dotyczący dochodowych JPK

Od 1 stycznia 2025 r. dla największych podatników CIT obowiązkowe stanie się składanie JPK_KR. Równocześnie w życie wejdzie rozporządzenie MF w sprawie dodatkowych danych, o które należy uzupełnić księgi podlegające przekazaniu na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
4 MIN CZYTANIA

Będą ułatwienia podatkowe dla przedsiębiorców?

Ministerstwo Finansów pracuje nad podatkowymi ułatwieniami dla przedsiębiorców. Chodzi o kwestię rozliczania wydatków inwestycyjnych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski system finansowy jest stabilny

Narodowy Bank Polski przeanalizował krajowy system finansowy i ocenił, że jest on stabilny, a bilans ryzyka ulega polepszeniu.
2 MIN CZYTANIA

Ulgi w PIT cieszą się w Polsce popularnością

W ubiegłym roku z różnych ulg w PIT skorzystało w Polsce ponad półtora miliona osób. Najczęściej byli to młodzi ludzie.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA