Szefowie największych organizacji biznesowych w Polsce spotkali się z wiceministrem finansów Arturem Soboniem, z którym rozmawiali o wprowadzeniu zmian przepisów podatkowych zawartych w Polskim Ładzie.

Spotkanie odbyło się na zaproszenie Federacji Przedsiębiorców Polskich, która obecnie przewodniczy Radzie Przedsiębiorczości.

„Ministerstwo Finansów wyraziło otwartość na uwzględnienie przynajmniej części zgłoszonych postulatów. Wśród poruszonych zagadnień znalazła się w szczególności kwestia możliwości ponownego wyboru formy opodatkowania przez przedsiębiorców, którzy w oparciu o dotychczasowe przepisy zdecydowali się na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych lub podatek liniowy, a dla których po wprowadzonych zmianach bardziej opłacalna może stać się skala podatkowa” – napisano na stronie FPP.

Przewodniczący FPP Marek Kowalski zdradził, że w trakcie spotkania z wiceministrem Soboniem podsumowano dotychczasowe konsultacje społeczne nowelizacji ustawy o PIT.

– Dyskutowano również na temat zasad odliczania składki zdrowotnej od podstawy opodatkowania oraz limitów tych odliczeń przyjętych w projektowanej ustawie. Poważnej analizie poddane zostały również kwestie związane z techniką rozliczeń zaliczek na PIT, terminami składania zeznań podatkowych, oświadczeniami składanymi przez podatników oraz funkcjonowaniem niektórych ulg podatkowych. Nowelizacja przepisów ustawy o PIT stanowi pierwszy krok w kierunku naprawy Polskiego Ładu w obszarze podatkowym, jednak niezbędne są dalsze zmiany. Ministerstwo Finansów zapowiada korekty również w obszarze CIT, których projekt ma zostać przedstawiony w perspektywie najbliższych tygodni – wyjaśnił Marek Kowalski.

Wedle zapowiedzi FPP nadal będzie aktywnie zaangażowana w konsultacje dotyczące projektowanych zmian i będzie organizować kolejne spotkania z decydentami.

Poprzedni artykułDramatyczna sytuacja w kolejnej branży
Następny artykułNikt nie spodziewa się cancel culture!