fbpx
sobota, 25 maja, 2024
Strona głównaArchiwumBłaszczak: Sprzęt polskiego wojska powinien pochodzić z Polski

Błaszczak: Sprzęt polskiego wojska powinien pochodzić z Polski

Szef MON wziął udział w uroczystości podpisania umów przez Przemysłowe Centrum Optyki i Inspektorat Uzbrojenia MON na dostawy wyposażenia noktowizyjnego dla Wojsk Lądowych. Inspektorat zakupił ponad 1,3 tys. sztuk sprzętu za ponad 95 mln zł. Według umowy, do końca 2020 r. do Wojsk Lądowych trafi 128 kompletów gogli MU-3, 554 komplety gogli MU-3AM oraz 655 kompletów zminiaturyzowanych gogli MU-3ADM.

Mariusz Błaszczak podkreślił, że jego priorytetem, jako szefa MON jest bezpieczeństwo Polaków. Jak dodał, aby został on zrealizowany, Wojsko Polskie musi być wyposażone w najnowocześniej sprzęt.

"Wszędzie i zawsze, kiedy to jest możliwe, ten sprzęt powinien pochodzić z polskiego przemysłu zbrojeniowego. Bardzo się cieszę, że dziś mamy przykład kupienia takiego sprzętu" – powiedział Błaszczak. Zastrzegł, że podpisana w czwartek umowa nie jest ostatnią. "Będziemy korzystać z kompetencji, z wiedzy PCO" – zapewnił szef resortu obrony narodowej.

Błaszczak przypomniał, że w październiku podpisano umowę na zakup przez Wojsko Polskie kolejnych modułów Rak, produkowanych przez Hutę Stalowa Wola oraz że realizowana jest również umowa ws. wyposażenia wojska w samobieżne armatohaubice Krab.

Minister wraził satysfakcję, że działania na rzecz modernizacji Wojska Polskiego nabierają tempa i że udaje się przełamywać "wieloletnie opóźnienia, które były związane z hamowaniem procesu modernizacji Wojska Polskiego". "Od 2015 roku jest rzeczywista zmiana, rzeczywisty postęp" – podkreślił.

Wiceprezes zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej Sebastian Chwałek podkreślił, że należąca do PGZ spółka PCO stosuje wysoką technologię, proponuje również nowatorskie rozwiązania. Zaznaczył, że PGZ stawia na rozwój zakładów, a zawarta w czwartek umowa jest wyrazem przygotowania Grupy do realizacji najbardziej skomplikowanych zobowiązań wobec Sił Zbrojnych RP.

Prezes zarządu PCO Paweł Glica przekonywał, że wyposażenie noktowizyjne jest podstawowym narzędziem pracy współczesnego żołnierza. Jak dodał, oferowane przez PCO narzędzia są najnowocześniejszymi w swojej klasie. Zaznaczył, że produkowany przez zakład sprzęt trafia m.in. do wojsk pancernych. Wymienił wyposażenie produkowane dla czołgów T-72, Leopardów 2PL, systemów obrony przeciwlotniczej czy systemów artyleryjskich – armatohaubic Krab oraz moździerzy Rak.

 

źródło: PAP

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

INNE TEGO AUTORA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

W rankingu bogactwa Polska dopiero 18. wśród członków UE

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE.
3 MIN CZYTANIA

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA