fbpx
niedziela, 21 kwietnia, 2024
Strona głównaFinanseBLIK polską usługą eksportową

BLIK polską usługą eksportową

Cieszący się niebywałą popularnością w Polsce system BLIK ma być niebawem dostępny też dla konsumentów w innych państwach Unii Europejskiej.

Monika Król, wiceprezes BLIKA, poinformowała o planach zagranicznej ekspansji swojej firmy. Popularna w Polsce usługa płatnicza w najbliższym czasie ma być dostępna na Słowacji i w Rumunii, a następnie również w Hiszpanii, we Włoszech, Francji i w Niemczech. 

Monika Król zauważa, że w tych krajach funkcjonują już rozwiązania zbliżone funkcjami do BLIKA. Jednak polska usługa jest unikatowa pod względem kompleksowości oferowanych rozwiązań, bo jako jeden system zapewnia rozwiązania dla handlu w internecie (e-commerce), stacjonarnych punktów sprzedaży (przez terminale płatnicze) czy przelewy na numer telefonu. 

Wiceprezes BLIKA zwraca uwagę na potrzebę stworzenia europejskiego rozwiązania płatniczego, które będzie niezależne od amerykańskich kart płatniczych i usług, takich jak Apple Pay czy Google Pay. 

BLIK to polski system płatności mobilnych uruchomiony w 2015 roku. Należy do spółki Polski System Płatności, której udziałowcami są banki: Alior, Millennium, Santander, ING, mBank oraz PKO. 

BLIK cieszy się potężną popularnością w Polsce. Tylko w ubiegłym roku skorzystało z niego prawie 16 milionów osób, które zrealizowały za pośrednictwem tego systemu 1,8 miliarda transakcji na kwotę 243 miliardów złotych. 

blik.com, pap.pl

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Chcesz pracować w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje godzina pracy w Unii Europejskiej?

Eurostat opublikował dane na temat godzinowych kosztów pracy w poszczególnych państwach należących do Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA