fbpx
piątek, 12 kwietnia, 2024
Strona głównaInnowacjeBLIK: polski fenomen, który zrewolucjonizował płatności mobilne

BLIK: polski fenomen, który zrewolucjonizował płatności mobilne

BLIK stał się usługą na tyle powszechną, że podczas codziennego użytkowania zapominamy o tym jak rewolucyjne rozwiązania wprowadził do handlu elektronicznego.

Od stycznia do listopada tego roku wykonano ponad miliard transakcji BLIKIEM. Oznacza to, że w każdej sekundzie klienci realizują za jego pomocą 32 opłaty.

Możliwość realizacji płatności BLIKIEM jest powszechna w sklepach internetowych czy serwisach marketplace, jak np. Allegro. Ponadto posiada ją też 934 tysiące terminali płatniczych w stacjonarnych sklepach czy lokalach oraz 20 tysięcy bankomatów.

BLIK funkcjonuje od 2015 roku. Odpowiada za niego spółka Polski Standard Płatności, której udziałowcami są PKO BP, Santander, mBank, ING Bank Śląski, Millennium i Alior.

Istotą systemu jest prosty i intuicyjny dla użytkownika, a jednocześnie bardzo bezpieczny, sposób autoryzacji realizowanych transakcji. Wystarczy zalogować się do aplikacji mobilnej swojego banku i tam wyświetli nam kod, którego użycie potwierdza zakup czy wypłatę z bankomatu przez co zastępuje tradycyjną kartę. Kolejną coraz popularniejszą funkcją jest „przelew na telefon”. Pozwala na błyskawiczne przekazanie środków między użytkownikami bez konieczności podawania numeru rachunku bankowego odbiorcy.

blik.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Ile kosztuje godzina pracy w Unii Europejskiej?

Eurostat opublikował dane na temat godzinowych kosztów pracy w poszczególnych państwach należących do Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Polskie autobusy wodorowe podbijają Europę!

Kolejne miasta z państw zachodniej Europy składają zamówienia na nowoczesne autobusy polskiej marki Solaris napędzane ogniwem wodorowym.
< 1 MIN CZYTANIA

Niemcy będą kontrolować, na co migranci wydają pieniądze

Władze Hamburga przestały wypłacać gotówkę ubiegającym się o azyl migrantom i zastąpiły ją doładowaniami określonych kwot na karty płatnicze.
< 1 MIN CZYTANIA