fbpx
wtorek, 12 listopada, 2024
Strona głównaInnowacjeBLIK: polski fenomen, który zrewolucjonizował płatności mobilne

BLIK: polski fenomen, który zrewolucjonizował płatności mobilne

BLIK stał się usługą na tyle powszechną, że podczas codziennego użytkowania zapominamy o tym jak rewolucyjne rozwiązania wprowadził do handlu elektronicznego.

Od stycznia do listopada tego roku wykonano ponad miliard transakcji BLIKIEM. Oznacza to, że w każdej sekundzie klienci realizują za jego pomocą 32 opłaty.

Możliwość realizacji płatności BLIKIEM jest powszechna w sklepach internetowych czy serwisach marketplace, jak np. Allegro. Ponadto posiada ją też 934 tysiące terminali płatniczych w stacjonarnych sklepach czy lokalach oraz 20 tysięcy bankomatów.

BLIK funkcjonuje od 2015 roku. Odpowiada za niego spółka Polski Standard Płatności, której udziałowcami są PKO BP, Santander, mBank, ING Bank Śląski, Millennium i Alior.

Istotą systemu jest prosty i intuicyjny dla użytkownika, a jednocześnie bardzo bezpieczny, sposób autoryzacji realizowanych transakcji. Wystarczy zalogować się do aplikacji mobilnej swojego banku i tam wyświetli nam kod, którego użycie potwierdza zakup czy wypłatę z bankomatu przez co zastępuje tradycyjną kartę. Kolejną coraz popularniejszą funkcją jest „przelew na telefon”. Pozwala na błyskawiczne przekazanie środków między użytkownikami bez konieczności podawania numeru rachunku bankowego odbiorcy.

blik.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Najsilniejsze armie na świecie stawiają na sztuczną inteligencję

USA i Chiny rywalizują w kwestii wykorzystania sztucznej inteligencji (SI) w wojsku. Pentagon przygotował już kilka projektów, a jednym z nich ma być samolot myśliwski całkowicie sterowany przez SI.
3 MIN CZYTANIA

Sygnalizacja świetlna oparta na sztucznej inteligencji nie działa. Co poszło nie tak?

W mieście Hamm w Nadrenii Północnej-Westfalii sztuczna inteligencja (SI) miała pomagać w regulacji ruchu drogowego. W tym celu na jednym z tamtejszych przejść dla pieszych zamontowano sygnalizację świetlną opartą na sztucznej inteligencji. Kierowcy jednak skarżą się, że stale wyświetlane jest dla nich światło czerwone. Co poszło nie tak z tym flagowym projektem?
5 MIN CZYTANIA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA