fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaFelietonBłogosławiony „heretyk” i własność prywatna

Błogosławiony „heretyk” i własność prywatna

Szkoda, że prawie w ogóle nie mówi się dziś o niebezpieczeństwie, którym jest powolna utrata wolności na skutek polityki fiskalnej rządów, które coraz bardziej rozporządzają naszą własnością – pisze w najnowszym felietonie ks. Jacek Gniadek.

– Mogliśmy sobie odpuścić stulecie cierpień związanych z realnym socjalizmem, gdybyśmy posłuchali Leona XIII – powiedziała jakiś czas temu prof. Aniela Dylus na antenie Polskiego Radia. Problem polega na tym, że dalej nie słuchamy.

Żyjemy w świecie, w którym zasoby potrzebne do przeżycia są rzadkie. Nie możemy tego na stałe zmienić, choć dzisiaj mamy niespotykaną w historii ilość wytworzonych przez człowieka dóbr i usług. Nie rozwiązuje to jednak problemu. Ubodzy są ciągle wśród nas.

W niedzielę 13 listopada był Światowy Dzień Ubogich, który obchodzony był po raz szósty z inicjatywy papieża Franciszka. W wielu miejscach przekształcił się on w Tydzień Ubogich. Tak było na przykład w Szczecinie, gdzie przez siedem dni gromadzono się na spotkaniach przy zupie.

Jordan B. Perterson w swoim bestselerze „12 życiowych zasad. Antidotum na chaos” pisze, że Jezus mógł przerwać post na pustyni i rozdać chleb światu, co rozwiązałoby problemy głodu. Gdyby tak zrobił, byłaby to najbardziej ponura z uczt w pośrodku moralnego pustkowia. Chrystus według kanadyjskiego psychologa mierzy wyżej. Źródłem bogactwa w tak stworzonym świecie, gdzie panuje pierwotna rzadkość dóbr, jest wolna przedsiębiorczość. Może się zdarzyć, że człowiek będzie pokładał zbytnią nadzieję w swoim majątku i bogactwo uczyni go swoim niewolnikiem. Jest to realne niebezpieczeństwo i należy zwracać na to uwagę. Szkoda, że mało albo prawie w ogóle nie mówi się dziś o innym niebezpieczeństwie, a jest nim powolna utrata wolności na skutek polityki fiskalnej rządów, które coraz bardziej rozporządzają naszą własnością.

Spotkanie przywódców państw grupy G20 w czasie szczytu w Indonezji pokazało, że paryskie porozumienia klimatyczne są konsekwentnie wprowadzane w życie. Santander Bank Polska wprowadza licznik bankowości internetowej, który pozwoli określić wartości śladu węglowego związanego z naszymi zakupami. Decyzje G20 zmienią światową gospodarkę i nasze codzienne życie. Dlatego warto sięgać po Leona XIII.

Ważną rolę w redagowaniu jego encykliki społecznej „Rerum novarum” (1891 r.) odegrał Meteo Liberatore SJ, wielki orędownik własności prywatnej. Brakuje dzisiaj takich ludzi. Byli kiedyś, i to dzięki niemu możemy przeczytać w najsłynniejszej encyklice Leona XIII: „jest świętym prawem natury, by ojciec rodziny (…) nabywał i gromadził dobra potrzebne im do obrony przed niedolą podczas zmiennych kolei życia”.

Nie ma ich co prawda dziś wśród nas w sposób fizyczny, ale są obecni w duchowy sposób. Na myśli mam bł. Antonio Rosminiego, włoskiego księdza i teologa, którego dzieła ponad sto lat przeleżały na półce ksiąg zakazanych. Został zrehabilitowany i 18 listopada 2007 r. wyniesiony na ołtarze przez Benedykta XVI. W swojej „Filosofia del diritto” pisał, że własność stanowi wokół osoby sferę, w której jest ona centrum i nikt nie może tam wejść, by oddzielić ją od tego, co posiada, gdyż ten rodzaj separacji wywołałby w osobie cierpienie, a cierpienie jest złem.

Jaki jest więc antidotum na głód? Należy rozróżnić „własność” od „użytkowania” i tego się trzymajmy. Tak nauczał Leon XIII. Własność nie może zostać zniesiona, ale sama własność musi być wykorzystana dla dobra wszystkich.

Jacek Gniadek SVD

Jacek Gniadek SVD
Jacek Gniadek SVD
Werbista, misjonarz, teolog, ekonomista i obserwator życia gospodarczego w jednym. Pracował w Zairze (DR Konga), Botswanie, Liberii i Zambii. Od 2016 r. mieszka w Warszawie. Był dyrektorem Werbistowskiego Centrum Fu Shenfu oraz prezesem Stowarzyszenia „Sincum” im. M. Boyma SJ, które pomaga Kościołowi w Chinach. Współpracuje z Fundacją ASBIRO, która wspomaga prywatną edukację w Afryce. Wkrótce wybiera się do Chile. Jeden z największych zwolenników wolnej przedsiębiorczości wśród duchownych katolickich w Polsce.

INNE Z TEJ KATEGORII

Sztuczna inteligencja w działaniu

Ostatnio coraz częściej mówi się o sztucznej inteligencji i to przeważnie w tonie nader optymistycznym – że rozwiąże ona, jeśli nawet nie wszystkie, to w każdym razie większość problemów, z którymi się borykamy. Tylko niektórzy zaczynają się martwić, co wtedy stanie się z ludźmi, bo skoro sztuczna inteligencja wszystko zrobi, to czy przypadkiem ludzie nie staną się zbędni?
5 MIN CZYTANIA

Można rywalizować z populistami w polityce, ale najlepiej po prostu ograniczyć rolę państwa

Możemy już przeczytać tegoroczny Indeks Autorytarnego Populizmu. Jest to dobrze napisany, pełen informacji raport. Umiejętnie identyfikuje problem, jaki mamy. Ale tu potrzeba więcej. Przede wszystkim takiego działania, które naprawdę rozwiązuje problemy, jakie dostrzegają wyborcy populistycznych partii.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Ekonomia i sprawiedliwość

Współczesne państwo nie wywiązuje się ze swoich obowiązków. Nie zajmując się tematem sprawiedliwości, kapitaliści pozostawiają ten problem do rozwiązania kolejnemu pokoleniu socjalistów.
3 MIN CZYTANIA

Każda władza ma swoje preferencje

Pieniądze budżetowe zawsze są ogromną pokusą dla organizacji pozarządowych. Nikt nie otrzymuje ich za darmo. Nie jest sztuką nie brać, kiedy nie dają. Sztuką jest być wolnym i nie brać, kiedy pieniądze rządowe leżą na stole.
3 MIN CZYTANIA

Milei i libertariańskie credo

Na Światowym Forum Ekonomicznym Javier Milei, libertariański prezydent Argentyny, powiedział, że największym niebezpieczeństwem dla świata jest socjalizm. Prawie nikt nie zwrócił uwagi, że Milei wspomniał także o libertariańskim credo, które głosi, że wszyscy są równi i mają takie same prawa przyznane przez Stwórcę, do których należy prawo do życia, wolności i własności.
2 MIN CZYTANIA