fbpx
sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaBiznesBłyskawiczne konsultacje dotyczące przyszłości budowy sieci 5G w Polsce

Błyskawiczne konsultacje dotyczące przyszłości budowy sieci 5G w Polsce

Przyszłość przemysłu wartego dziesiątki miliardów euro i wielomiliardowych inwestycji rozstrzyga się w ciągu dwóch tygodni. Tyle czasu Ministerstwo Cyfryzacji przeznaczyło na konsultacje, czyli zgłoszenie uwag do projektu noweli ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa.

Sprawa jest poważna, bo dotyczy przyszłości całej branży teleinformatycznej w Polsce i infrastruktury związanej z budową sieci 5G. – Niezawodność i niezakłócone świadczenie usług telekomunikacyjnych ma i będzie miało coraz większe znaczenie dla cyberbezpieczeństwa usług kluczowych i cyfrowych – przyznaje minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Jego resort tłumaczy, że proponowane w ustawie zmiany są konieczne z powodu podjętych na poziomie europejskim zobowiązań. Chodzi o wdrożenie zaleceń i standardów opublikowanych w tak zwanym 5G Toolbox, czyli zestawie narzędzi przygotowanych przez Komisję Europejską, Agencję Unii Europejskiej ds. Cyberbezpieczeństwa (ENISA). Zawiera on minimalny poziom harmonizacji na poziomie UE rozwiązań cyberbezpieczeństwa sieci 5G. Są to zarówno narzędzia o charakterze strategicznym i technicznym oraz wspierającym. Resort podał także, iż jego analizy oraz zgłaszane przez partnerów społecznych uwagi m.in. w trakcie prac nad Strategią Cyberbezpieczeństwa RP na lata 2019-2024, wskazały na potrzebę usprawnienia krajowego systemu cyberbezpieczeństwa.

Według ministerstwa obszary, które wymagają zmian, to m.in. ujednolicenie na poziomie krajowym procedur zgłaszania incydentów, w tym także incydentów raportowanych przez przedsiębiorstwa telekomunikacyjne, zapewnienie warunków do utworzenia zespołów reagowania na incydenty komputerowe (CSIRT) w sektorach i podsektorach gospodarki o kluczowym znaczeniu dla społeczno-ekonomicznego bezpieczeństwa państwa (sektorowe CSIRT). Zwrócono też uwagę na wzmocnienie współpracy operatorów usług kluczowych z organami właściwymi oraz zespołami CSIRT poziomu krajowego w zakresie wymiany informacji o incydentach, podatnościach, zagrożeniach i dobrych praktykach, umożliwienie tworzenia centrów analizy i wymiany informacji (ISAC).

Temat niezwykle ważki i skomplikowany. Tym bardziej więc może dziwić, dlaczego rząd opublikował projekt noweli do ustawy 8 września 2020 r., a już na na 22 września 2020 r. wyznaczył termin składania komentarzy. Dał więc tym samym zaledwie dwa tygodnie, a konkretnie tylko 10 dni roboczych, na konsultacje i przygotowanie uwag, opinii i komentarzy do projektu. Przedstawiciele firm telekomunikacyjnych nie ukrywają, że całkowicie uniemożliwiono tym samym rzeczową debatę pomiędzy operatorami, sprzedawcami, partnerami z branży telekomunikacyjnej, organizacjami pozarządowymi i społeczeństwem. Sektor ICT to niezwykle istotny filar całej gospodarki, który wypracowuje w Polsce PKB na poziomie 8,5 mld euro i który ma istotny wpływ na lokalne społeczności. Wystarczy przypomnieć sobie kwarantannę sprzed kilku miesięcy i tysiące uczniów odbywających lekcje online oraz miliony pracowników korzystających z tzw. home office. Związany z COVID-19 lockdown pokazał jeszcze wyraźniej, że miliony ludzi korzystają z sieci w pracy, na studiach i na zakupach. To nie tylko „internet”, ale także koło ratunkowe dla wielu Polaków.

Eksperci oceniają, że wprowadzenie nowych regulacji dotyczących branży telekomunikacyjnej nie pozostanie bez wpływu na całą gospodarkę. Tak samo jak wyliczają, że gdyby w ciągu pięciu lat cały sprzęt firmy Huawei miał zniknąć z polskich infrastruktur sieciowych – do czego może doprowadzić nowelizacja ustawy – straty finansowe operatorów przekroczą 10 mld zł, a straty całego rynku usług telekomunikacyjnych, choć na dziś ich wielkość trudno oszacować, będą z całą pewnością dużo większe.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Prawie co piąty Polak udostępnił dane osobowe w zamian za dodatkowe korzyści

W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy 18 proc. Polaków udostępniło dane osobowe w zamian za dodatkowe korzyści. Najczęściej za stałą zniżkę lub jednorazowy rabat na produkty bądź usługi – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie serwisu ChronPESEL.pl i Krajowego Rejestru Długów pod patronatem Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
4 MIN CZYTANIA

Jak, gdzie i za ile Polacy planują wakacyjne wyjazdy w kraju

Czy z rodziną czy we dwoje, wyjedziemy na krótko, często więcej niż raz i raczej nad morze. Na noclegi chcielibyśmy wydać nie więcej niż 200 złotych za osobę za noc. Miejsce pobytu wybieramy starannie, przeglądając uważnie oferty wielu obiektów.
4 MIN CZYTANIA

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA