fbpx
sobota, 20 kwietnia, 2024
Strona głównaEnergetykaBMW gotowe na rezygnację z samochodów spalinowych

BMW gotowe na rezygnację z samochodów spalinowych

Dyrektor generalny BMW ogłosił, że jego firma od 2030 roku będzie gotowa na zakaz produkcji samochodów z silnikami spalinowymi.

W lipcu Komisja Europejska zaproponowała, aby od roku 2035 nie były już sprzedawane auta z napędem spalinowym. Ma to przyspieszyć przejście na samochody bezemisyjne. Zgodnie z założeniami Brukseli, do 2030 r. ma nastąpić redukcja o 55 proc. (w porównaniu z 2021) emisji CO2 pochodzącej z samochodów. Jest to plan dużo ambitniejszy niż wcześniejsze założenia, które przewidywały ograniczenie o 37,5 proc.

Aby przyspieszyć ten proces, UE wyznaczyło cel dla krajów członkowskich. Mają one do 2025 r. utworzyć na głównych drogach (co 60 km) punkty ładowania dla pojazdów elektrycznych. Do 2030 r. ma ich powstać 3,5 mln, a do roku 2050 – 16,3 mln.

Szef unijnej polityki przeciwdziałania zmianom klimatycznym Frans Timmermans twierdzi, iż „przejście na pojazdy elektryczne przebiega znacznie szybciej, niż ktokolwiek kiedykolwiek przewidywał”.

Oliver Zipse z BMW podkreśla, że jeżeli jakiś region czy miasto zakaże używania pojazdów z silnikami spalinowymi, to jego firma ma na to propozycję. Jednocześnie BMW nie wskazało daty, w której zaprzestanie produkcji samochodów spalinowych (chociaż wcześniej zrobiły to Volkswagen czy General Motors). Jego zdaniem do 2030 r. połowę globalnej sprzedaży aut będą stanowiły te z napędem elektrycznym.

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

Czy węgiel pozostanie w złożu?

Związkowcy sprzeciwiają się unijnej polityce energetyczno-klimatycznej, której rezultatem będzie zmniejszanie wydobycia węgla (w tym przypadku brunatnego) oraz redukcja zatrudnienia.
< 1 MIN CZYTANIA

Walka z globalnym ociepleniem trwa, a Chiny robią swoje

W 2023 roku władze Państwa Środka mocno postawiły na rozwój energetyki opartej o węgiel, co stawia pod znakiem zapytania możliwość realizacji przez Chiny celów klimatycznych wyznaczonych na rok 2030.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje godzina pracy w Unii Europejskiej?

Eurostat opublikował dane na temat godzinowych kosztów pracy w poszczególnych państwach należących do Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Polskie autobusy wodorowe podbijają Europę!

Kolejne miasta z państw zachodniej Europy składają zamówienia na nowoczesne autobusy polskiej marki Solaris napędzane ogniwem wodorowym.
< 1 MIN CZYTANIA