fbpx
niedziela, 14 lipca, 2024
Strona głównaEnergetykaBMW gotowe na rezygnację z samochodów spalinowych

BMW gotowe na rezygnację z samochodów spalinowych

Dyrektor generalny BMW ogłosił, że jego firma od 2030 roku będzie gotowa na zakaz produkcji samochodów z silnikami spalinowymi.

W lipcu Komisja Europejska zaproponowała, aby od roku 2035 nie były już sprzedawane auta z napędem spalinowym. Ma to przyspieszyć przejście na samochody bezemisyjne. Zgodnie z założeniami Brukseli, do 2030 r. ma nastąpić redukcja o 55 proc. (w porównaniu z 2021) emisji CO2 pochodzącej z samochodów. Jest to plan dużo ambitniejszy niż wcześniejsze założenia, które przewidywały ograniczenie o 37,5 proc.

Aby przyspieszyć ten proces, UE wyznaczyło cel dla krajów członkowskich. Mają one do 2025 r. utworzyć na głównych drogach (co 60 km) punkty ładowania dla pojazdów elektrycznych. Do 2030 r. ma ich powstać 3,5 mln, a do roku 2050 – 16,3 mln.

Szef unijnej polityki przeciwdziałania zmianom klimatycznym Frans Timmermans twierdzi, iż „przejście na pojazdy elektryczne przebiega znacznie szybciej, niż ktokolwiek kiedykolwiek przewidywał”.

Oliver Zipse z BMW podkreśla, że jeżeli jakiś region czy miasto zakaże używania pojazdów z silnikami spalinowymi, to jego firma ma na to propozycję. Jednocześnie BMW nie wskazało daty, w której zaprzestanie produkcji samochodów spalinowych (chociaż wcześniej zrobiły to Volkswagen czy General Motors). Jego zdaniem do 2030 r. połowę globalnej sprzedaży aut będą stanowiły te z napędem elektrycznym.

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA