Potężne internetowe chińskie biznesy straciły na wartości 74 miliardy dolarów w ostatnich kilku ostatnich miesiącach.

Colin Huang (założyciel Pinduoduo, aplikacji do handlu produktami rolnymi), Jack Ma (twórca platformy sprzedażowej Alibaba),  Pony Ma (producent gier Tencent) i  Wang Xing (platforma sprzedażowa Meituan) są właścicielami największych przedsiębiorstw w Państwie Środka, które działają w sieci. Według szacunków Forbesa, od kwietnia wartość ich majątków została uszczuplona o 74 miliardy dolarów.

Jest to efekt coraz większej presji chińskich władz na internetowe firmy. Chodzi tu zarówno o zwiększanie nadzoru biznesowego nad całymi organizacjami, jak i cenzurowania publikowanych w nich treści.

Niektóre chińskie firmy (Didi Global, czyli chińska wersja Ubera) już wycofały się z nowojorskiej giełdy, a inne prawdopodobnie podejmą taki krok w najbliższym czasie.

Ponadto cała chińska gospodarka zmaga się z wzrostem poniżej wcześniejszych oczekiwań, co ma też wpływ na kondycję największych internetowych przedsiębiorstw. W efekcie tych tendencji te obniżają swoje prognozy zysku, co ma wpływ na spadem wycen ich wartości.

www.forbes.com

Poprzedni artykułChiny konsolidują wydobycie kluczowych dla świata surowców
Następny artykułKolejna skarga nadzwyczajna Prokuratora Generalnego w interesie frankowiczów