Potężne internetowe chińskie biznesy straciły na wartości 74 miliardy dolarów w ostatnich kilku ostatnich miesiącach.

Colin Huang (założyciel Pinduoduo, aplikacji do handlu produktami rolnymi), Jack Ma (twórca platformy sprzedażowej Alibaba),  Pony Ma (producent gier Tencent) i  Wang Xing (platforma sprzedażowa Meituan) są właścicielami największych przedsiębiorstw w Państwie Środka, które działają w sieci. Według szacunków Forbesa, od kwietnia wartość ich majątków została uszczuplona o 74 miliardy dolarów.

Jest to efekt coraz większej presji chińskich władz na internetowe firmy. Chodzi tu zarówno o zwiększanie nadzoru biznesowego nad całymi organizacjami, jak i cenzurowania publikowanych w nich treści.

Niektóre chińskie firmy (Didi Global, czyli chińska wersja Ubera) już wycofały się z nowojorskiej giełdy, a inne prawdopodobnie podejmą taki krok w najbliższym czasie.

Ponadto cała chińska gospodarka zmaga się z wzrostem poniżej wcześniejszych oczekiwań, co ma też wpływ na kondycję największych internetowych przedsiębiorstw. W efekcie tych tendencji te obniżają swoje prognozy zysku, co ma wpływ na spadem wycen ich wartości.

www.forbes.com