W pierwszym kwartale 2022 r. w polski rynek nieruchomości komercyjnych zainwestowano dwa razy więcej pieniędzy niż w analogicznym okresie w 2019 r. – wynika z badań amerykańskiej firmy doradczej CBRE.

Przez pierwsze trzy miesiące tego roku w rynek nieruchomości komercyjnych zainwestowano 1,66 mld euro, z czego aż 98 proc. to kapitał zagraniczny. To wzrost o 35 proc. w porównaniu do 2021 r. Największe inwestycje dotyczyły handlu (44 proc.), a kolejne były biurowce (39 proc.) i magazyny (12 proc.). CBRE zaznaczyło, że wzrost inwestycji nastąpił już w trakcie pandemii i nie został on zatrzymany przez wybuch wojny na Ukrainie.

Dane CBRE mówią, że aż 59 proc. kapitału, który napłynął do polskich nieruchomości komercyjnych w I kw. br., pochodziło z Ameryki Północnej, a tylko 16 proc. z Europy. Jeśli chodzi o kraje europejskie, to na czele były Węgry, Niemcy i Szwajcaria. Analitycy CBRE sugerują, że szansą na wzrost polskiego kapitału w nieruchomościach komercyjnych, który wyniósł zaledwie 2 proc., byłaby zmiana ustawodawstwa, w tym rozpowszechnienie funduszy REIT (Real Estate Investment Trust).

PAP

Poprzedni artykułTo dobrze, że UE blokuje wypłatę pieniędzy
Następny artykułRząd zmusi banki do wyższego oprocentowania lokat