fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesBoom na rynkach nieruchomości dobiega końca

Boom na rynkach nieruchomości dobiega końca

Szał na rynku mieszkaniowym dobiega końca na całym świecie. Od Sydney przez Sztokholm po Seattle rosnące koszty wywierają presję zarówno na nabywców domów, jak i na ich właścicieli.

Liczba nabywców lokali maleje, ponieważ banki centralne podnoszą stopy procentowe w najszybszym od dziesięcioleci tempie. Tymczasem ci, którzy zadłużyli się korzystając z ery ujemnych stóp procentowych, mają teraz do czynienia ze znacznie wyższymi płatnościami.

Gwałtowne ochłodzenie nastrojów w tak ważnym sektorze grozi pogorszeniem światowej sytuacji gospodarczej, chociaż – jak podaje agencja Bloomberg – daleko jeszcze do spadków z czasów kryzysu finansowego z 2008 r. To, co obecnie dzieje się na rynku nieruchomości, to istna kwadratura koła, ponieważ banki centralne chcą kontrolować inflację, ale bez szkody dla zaufania konsumentów i wywoływania głębokiej recesji.

Rynki takie jak Australia i Kanada już teraz zmagają się z dwucyfrowymi spadkami cen domów, a ekonomiści uważają, że recesja dopiero się zaczyna. Hideaki Hirata z Uniwersytetu Hosei, były ekonomista Banku Japonii uważa, że na pełny skutek tegorocznych agresywnych podwyżek stóp procentowych przyjdzie nam jeszcze poczekać. Podobnego zdania jest agencja Bloomberg, która przewiduje, że „w 2023 i 2024 roku będziemy świadkami zsynchronizowanego spowolnienia na rynku mieszkaniowym”.

Hiszpania wśród najbardziej zagrożonych

Wpływ rosnących stóp procentowych na sytuację ekonomiczną społeczeństw różni się znacznie w zależności od kraju. Na przykład w Stanach Zjednoczonych większość kupujących zdecydowała się na 30-letnie pożyczki o stałym oprocentowaniu. W ciągu ostatnich pięciu lat kredyty hipoteczne o zmiennym oprocentowaniu stanowiły tam średnio około 7 proc. przyznawanych kredytów. Tymczasem w wielu europejskich krajach powszechne jest, że oprocentowanie stałe jest utrzymywane tylko w pierwszym roku pożyczki, a kredyty hipoteczne są oprocentowane według zmiennej stopy procentowej. Tak też jest w przypadku Hiszpanii. W maju ubiegłego roku Fitch uznał ten kraj za jeden z najbardziej narażonych na zmianę polityki pieniężnej EBC – zarówno ze względu na dużą liczbę kredytów o zmiennym oprocentowaniu, jak i na wyższy średni koszt kredytu w stosunku do miesięcznego dochodu gospodarstw domowych.

Wzrost, a później krach

Nowa Zelandia, gdzie tylko w roku 2021 ceny na rynku nieruchomości wzrosły o 30 proc., jest przykładem pandemicznego boomu i późniejszego krachu. Bank centralny podniósł tam stopy procentowe siedmiokrotnie w ciągu ostatnich 10 miesięcy, co spowodowało, że ceny domów spadły w lipcu o 11 proc. z maksimum osiągniętego w listopadzie ubiegłego roku. Ekonomiści przewidują, dalszą tendencję zniżkową i redukcję cen nawet o 20 proc.
Chiny także zmagają się z narastającym kryzysem na rynku nieruchomości, związanym z falą niewypłacalności deweloperów i kredytobiorców, którzy wstrzymują spłatę kredytów hipotecznych. W innych krajach fala takich problemów też zaczyna się rozprzestrzeniać.
W Szwecji, poprzednio jednym z najgorętszych rynków w Europie, ceny domów spadły od wiosny o około 8 proc., a większość ekonomistów przewiduje, że spadek może osiągnąć nawet 15 proc.
Spadki cen przyspieszają w Wielkiej Brytanii. Jak wynika z analizy Bloomberga, wartości domów spadają w prawie połowie londyńskich dzielnic. HSBC ostrzegł, że kraj ten znajduje się na „zakręcie recesji mieszkaniowej” i że w 2023 r. popyt prawdopodobnie spadnie o 20 proc. Około 1,8 miliona właścicieli domów w Wielkiej Brytanii musi w przyszłym roku zrefinansować swoje pożyczki. Najbardziej narażeni są nabywcy, którzy kupili domy podczas ulgi podatkowej wprowadzonej latem 2020 r., aby pobudzić rynek podczas pandemii.
W USA Goldman Sachs szacuje, że w przyszłym roku ceny ulegną stagnacji, chociaż w niektórych regionach już widać oznaki spadków. Sprzedawcy obniżają ceny na obszarach, gdzie ceny wzrosły podczas pandemii z powodu telepracy.
Niektóre rządy – podobnie jak w Polsce – zaczęły interweniować, aby pomóc obciążonym hipoteką. Tak jest np. w Korei Południowej, gdzie przeznaczono duże środki (ok. 290 mln dolarów) na to, by zmniejsz odsetek gospodarstw domowych z kredytami hipotecznymi o zmiennym oprocentowaniu.

Marta Mita
Marta Mita
Absolwentka handlu międzynarodowego na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską, w szczególności tematyce wpływu prawa unijnego na gospodarkę krajów członkowskich, a także europeizacją społeczeństw w kontekście tożsamości narodowej obywateli. Autorka licznych artykułów poświęconych europejskiemu rynkowi pracy i polityce społecznej.

INNE Z TEJ KATEGORII

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak Europa walczy z kryzysem mieszkaniowym

Mieszkalnictwo stało się jednym z głównych wyzwań stojących przed Europą. Większość krajów doświadczyła w ostatnich latach eskalacji cen, która pozbawiła wielu obywateli dostępu do mieszkań.
4 MIN CZYTANIA

Unia wprowadza przepisy regulujące AI

W tym tygodniu Parlament Europejski zatwierdził akt regulujący przepisy o sztucznej inteligencji. Jest to pierwsza na świecie taka regulacja dotycząca AI, która wkrótce stanie się prawem w Europie.
4 MIN CZYTANIA

Recykling odpowiedzią na upadający przemysł wydobywczy?

Czy recykling starej elektroniki ograniczy problem niedoboru pierwiastków ziem rzadkich? Zdaniem Brukseli akt o surowcach krytycznych rozwiąże lata zaniedbań w europejskim sektorze wydobywczym.
4 MIN CZYTANIA