fbpx
czwartek, 28 marca, 2024
Strona głównaNaukaBoom na rynku szkoleń IT jeszcze potrwa

Boom na rynku szkoleń IT jeszcze potrwa

Szkoły programowania szturmują nie tylko osoby, które chcą podnieść swoje informatyczne kompetencje, ale także ci, którzy chcą się przebranżowić - pisze dziennik "Rzeczpospolita".

Jak podaje „Rzeczpospolita”, firmy prowadzące kursy programowania mówią o kilkudziesięcio-, a nawet kilkusetprocentowym wzroście zainteresowania szkoleniami. „Powodem jest to, że w branży IT nie ma problemu ze znalezieniem zatrudnienia i dobrą pensją” – wskazuje dziennik.

Gazeta cytuje Piotra Kaweckiego, prezesa ITBoom, który wskazuje, że brak ukończonych studiów informatycznych nie przekreśla już kariery w IT, bo popularną praktyką jest zatrudnianie na stażach również początkujących.

„W ten sposób firma może wychować sobie młodą kadrę, a dla młodych ludzi to też szansa, aby się przekonać, czy kariera w IT jest właśnie dla nich” – wyjaśnia Kawecki.

Według dziennika, boom na rynku szkoleń IT szybko się nie skończy. „Rz” powołuje się na raport Microsoftu z którego wynika, że w najbliższych kilku latach kilkukrotnie wzrośnie zapotrzebowanie na programistów, specjalistów cyberbezpieczeństwa, analityków danych i ekspertów zajmujących się sztuczną inteligencją czy rozwiązaniami chmurowymi.

„Tylko nad Wisłą to ok. 1 mln wakatów, a globalnie – blisko 150 mln. Nic dziwnego, że polskie szkoły programowania stawiają na ekspansję. Np. firma Giganci Programowania działa już w Hiszpanii, Słowacji i Chorwacji, a w br. ruszy w Meksyku i Chile” – podaje dziennik.

PAP

INNE Z TEJ KATEGORII

Czy niemiecki system szkolnictwa zawiódł?

Publiczna edukacja w Niemczech jest „bezpłatna” (czyli finansowana z podatków), jednak coraz więcej rodziców decyduje się posłać swoje dzieci do szkoły prywatnej, nawet jeśli wiąże się to z dodatkowymi kosztami. Czy dobre wykształcenie w Niemczech stanie się wkrótce przywilejem tylko tych, których będzie na nie stać?
5 MIN CZYTANIA

Czas skończyć z rozdawaniem laptopów w szkołach

Rozdawanie przez rządy laptopów w szkołach i bezrefleksyjna cyfryzacja to nie tylko marnotrawienie publicznych pieniędzy, ale także działanie na szkodę uczniów.
4 MIN CZYTANIA

Polskie nastolatki coraz słabsze w matematyce i rozumieniu tekstu

Polskie nastolatki osiągają coraz gorsze wyniki w matematyce i w rozumieniu tekstu – wynika z badania OECD. Polska młodzież jest w grupie krajów o największym spadku poziomu wiedzy. Choć wciąż są powyżej unijnej średniej, wypadli z grona europejskich liderów. Tym, co szczególnie niepokoi, jest rosnący odsetek nastolatków, którym brakuje umiejętności czytania ze zrozumieniem.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.
2 MIN CZYTANIA

Filharmonia Podkarpacka. Obcowanie z muzyką przynosi radość

Filharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego w Rzeszowie realizuje właśnie swój 69. sezon artystyczny. W najbliższych tygodniach zabrzmi tu muzyka m.in. Vivaldiego, Mozarta, Chopina, Dworzaka, Karłowicza, Ravela,Gershwina czy Berlioza.
2 MIN CZYTANIA

Najważniejsze wyzwania regulacyjne dla rolnictwa [DEBATA]

W tle protestów rolniczych przeciwko polityce KE i importowi ukraińskiego zboża odbyła się debata na temat wyzwań regulacyjnych dla rolnictwa, zorganizowana przez BASF Polska. Zdominowały ją jednak kwestie działań Komisji w reakcji na protesty rolników przelewające się przez całą Europę. Udział w dyskusji wzięli eksperci rynku rolnego i przedstawiciele organizacji rolniczych.
3 MIN CZYTANIA