fbpx
czwartek, 11 lipca, 2024
Strona głównaArchiwumBorrella pomysł na ratowanie firm zagrożonych bankructwem

Borrella pomysł na ratowanie firm zagrożonych bankructwem

– Jeśli firma nie może normalnie funkcjonować, nie ma dochodów, niebawem zbankrutuje, to w jaki sposób można ją uratować? Właśnie dokapitalizowaniem, co jest formą upaństwowienia. Będzie to działanie tymczasowe, ale należy nazywać rzeczy po imieniu – wyjaśnił w wywiadzie dla Radio 4.

Borrell żałuje, że w Hiszpanii niektórzy są „przerażeni, bo mają ideologiczne uprzedzenia”, gdy tylko słyszą słowo „upaństwowienie”, gdyż jego zdaniem jest to praktyka, której „nie należy wykluczać w niektórych przypadkach”, a kraje, takie jak Włochy, Niemcy lub Stany Zjednoczone rozważają to rozwiązanie, aby zapobiec rozpadowi gospodarki.

Dlatego wymienił włoską interwencję w linii lotniczej Alitalia i działania, które podejmuje Donald Trump, „który z pewnością nie jest przebranym komunistą”.

– Jeśli chcesz uratować dużą firmę, nie dostaniesz pieniędzy bezpośrednio od państwa, tylko państwo zainwestuje w nią kapitał. Wówczas można mówić o upaństwowieniu w mniejszej lub większej części – doprecyzował

W tym samym wywiadzie szef dyplomacji europejskiej stwierdził również, że państwa UE pracują nad wspólnym działaniem w odpowiedzi na kryzys. Podkreślił też, że pierwsze, narodowe reakcje na kryzys przekształciły się teraz w fazę „konwergencji”, w której poszukiwane są wspólne rozwiązania i coraz silniejsza staje się europejska „solidarność”.

Ministrowie gospodarki i finansów Unii Europejskiej wznowią w czwartek spotkanie (które rozpoczęło się we wtorek po południu), by w odpowiedzi na kryzys omówić krótkoterminowe działania udrażniające przepływy finansowe, a także nakreślić plany naprawcze po pandemii. Niektórzy stoją na stanowisku, że finansowanie powinno odbywać się wspólnotowo.

Podczas ostatniej sesji, po ponad szesnastu godzinach negocjacji, Eurogrupie nie udało się uzgodnić pakietu środków ekonomicznych przeciwko pandemii, w tym ustalić warunków dostępu do linii kredytowej, którą europejski fundusz ratunkowy miałby uruchomić w reakcji na kryzys.

Według Borrella używanie słowa „ratunkowy” jest niewłaściwe, ponieważ na obecny kryzys nie ma wpływu złe zarządzanie w krajach członkowskich. – Nie chodzi tu o ratowanie kogokolwiek, chodzi o ułatwienie dostępu do rynku – podkreślił.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

INNE TEGO AUTORA

Rosną wynagrodzenia, ale i długi. Na ich spłatę trzeba pracować prawie cztery miesiące

Przeciętna pensja wzrosła o 11,3 proc. w ciągu roku i wynosi 5968 zł netto – wynika z danych GUS za kwiecień 2024 roku. To dobre informacje, ale niestety tracą na optymizmie w zestawieniu z zadłużeniem konsumentów, które również rośnie. Średni dług osoby wpisanej do Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej wynosi obecnie 21 940 zł, a więc o 13,9 proc. więcej niż jeszcze rok temu.
5 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA