fbpx
piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaArchiwumBorrella pomysł na ratowanie firm zagrożonych bankructwem

Borrella pomysł na ratowanie firm zagrożonych bankructwem

– Jeśli firma nie może normalnie funkcjonować, nie ma dochodów, niebawem zbankrutuje, to w jaki sposób można ją uratować? Właśnie dokapitalizowaniem, co jest formą upaństwowienia. Będzie to działanie tymczasowe, ale należy nazywać rzeczy po imieniu – wyjaśnił w wywiadzie dla Radio 4.

Borrell żałuje, że w Hiszpanii niektórzy są „przerażeni, bo mają ideologiczne uprzedzenia”, gdy tylko słyszą słowo „upaństwowienie”, gdyż jego zdaniem jest to praktyka, której „nie należy wykluczać w niektórych przypadkach”, a kraje, takie jak Włochy, Niemcy lub Stany Zjednoczone rozważają to rozwiązanie, aby zapobiec rozpadowi gospodarki.

Dlatego wymienił włoską interwencję w linii lotniczej Alitalia i działania, które podejmuje Donald Trump, „który z pewnością nie jest przebranym komunistą”.

– Jeśli chcesz uratować dużą firmę, nie dostaniesz pieniędzy bezpośrednio od państwa, tylko państwo zainwestuje w nią kapitał. Wówczas można mówić o upaństwowieniu w mniejszej lub większej części – doprecyzował

W tym samym wywiadzie szef dyplomacji europejskiej stwierdził również, że państwa UE pracują nad wspólnym działaniem w odpowiedzi na kryzys. Podkreślił też, że pierwsze, narodowe reakcje na kryzys przekształciły się teraz w fazę „konwergencji”, w której poszukiwane są wspólne rozwiązania i coraz silniejsza staje się europejska „solidarność”.

Ministrowie gospodarki i finansów Unii Europejskiej wznowią w czwartek spotkanie (które rozpoczęło się we wtorek po południu), by w odpowiedzi na kryzys omówić krótkoterminowe działania udrażniające przepływy finansowe, a także nakreślić plany naprawcze po pandemii. Niektórzy stoją na stanowisku, że finansowanie powinno odbywać się wspólnotowo.

Podczas ostatniej sesji, po ponad szesnastu godzinach negocjacji, Eurogrupie nie udało się uzgodnić pakietu środków ekonomicznych przeciwko pandemii, w tym ustalić warunków dostępu do linii kredytowej, którą europejski fundusz ratunkowy miałby uruchomić w reakcji na kryzys.

Według Borrella używanie słowa „ratunkowy” jest niewłaściwe, ponieważ na obecny kryzys nie ma wpływu złe zarządzanie w krajach członkowskich. – Nie chodzi tu o ratowanie kogokolwiek, chodzi o ułatwienie dostępu do rynku – podkreślił.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

INNE TEGO AUTORA

Pierwszy polski fundusz REIT zadebiutuje na Głównym Rynku GPW

Mount Globalny Rynku Nieruchomości FIZ – to nazwa polskiego funduszu aktywnie inwestującego w nieruchomości typu REIT, który w poniedziałek 22 kwietnia stanie się 412. podmiotem notowanym na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
2 MIN CZYTANIA

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Na skutek rosnących kosztów teatry zwiększają zaległe zadłużenie

W zaledwie rok podmioty prowadzące działalność twórczą związaną z kulturą i rozrywką zwiększyły swoje nieopłacone w terminie zobowiązania zarejestrowane w bazie BIG InfoMonitor i BIK o niemal dwie trzecie, do blisko 63 mln zł.
4 MIN CZYTANIA