fbpx
poniedziałek, 26 lutego, 2024
Strona głównaŚwiatKoncern BP wychodzi z potężnej inwestycji w Rosji

Koncern BP wychodzi z potężnej inwestycji w Rosji

British Petroleum oznajmił, że „wychodzi” ze swojej inwestycji o wartości 14 miliardów dolarów w rosyjskim, państwowym koncernie naftowym Rosnieft.

Decyzja BP jest efektem ataku Rosji na Ukrainę oraz prawdopodobnie nacisków w tej kwestii ze strony rządu Zjednoczonego Królestwa. Firma oznajmiła też, że jej dwaj przedstawiciele Bernard Looney i Bob Dudley złożyli rezygnację ze stanowisk w zarządzie Rosnieftu.

BP posiadał 19,75 procent udziałów (rząd Federacji Rosyjskiej ma ich ok. 40 procent) w Rosniefcie. Współpraca z rosyjskim gigantem trwała od 30 lat, a kluczową umowę zawarto podczas spotkania ówczesnego premiera Tony’ego Blaira i Władimira Putina w 2003 roku w Londynie. Kooperacja zapewniała jedną trzecią ropy i gazu wydobywanego przez brytyjski koncern oraz połowę posiadanych rezerw. Była to jedna z największych inwestycji firmy z zachodu w Rosji.

Nie jest jeszcze wiadomo, jaki podmiot i za ile przejmie udziały BP.

washingtonpost.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ile kosztuje norweskich podatników utrzymanie Breivika w więzieniu?

Norwescy podatnicy już od 13 lat finansują komfortowe więzienie Andersa Breivika, który w 2011 roku zamordował 77 osób.
< 1 MIN CZYTANIA

Mercedes ogranicza plany produkcji samochodów elektrycznych

Mercedes-Benz opóźnił swoje plany produkcji samochodów elektrycznych o pięć lat. Zapewnił jednocześnie inwestorów, że będzie stale udoskonalać swoje modele z silnikami spalinowym.
< 1 MIN CZYTANIA

„Jeżeli Putin nie zostanie powstrzymany…”

Mija właśnie druga rocznica agresji Rosji na Ukrainę. „Jeżeli Władimir Putin nie zostanie powstrzymany, nie zatrzyma się na Ukrainie. Zaatakuje kolejny kraj” – podsumował sytuację prezydent Joe Biden.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Ile kosztuje norweskich podatników utrzymanie Breivika w więzieniu?

Norwescy podatnicy już od 13 lat finansują komfortowe więzienie Andersa Breivika, który w 2011 roku zamordował 77 osób.
< 1 MIN CZYTANIA

Przychody Egiptu z Kanału Sueskiego spadły o połowę

Od kilku miesięcy statki płynące przez Morze Czerwone są narażone na ataki jemeńskich rebeliantów Huti, co prowadzi do wyboru przez nie innych tras podróży między Europą a Azją.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska posiada największe złoża srebra na świecie!

Polska jest czołowym światowym producentem wielu surowców, jednak szczególnie bogate są nasze złoża srebra.
< 1 MIN CZYTANIA