fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaKrajBrak pracowników głównym wyzwaniem dla branży spożywczej

Brak pracowników głównym wyzwaniem dla branży spożywczej

Polska branża spożywcza ma poważne problemy ze znalezieniem pracowników i ciągle musi borykać się z dużą rotacją zatrudnionych.

Zaledwie pięć miesięcy wynosi średni czas pracy pracowników zatrudnionych w polskiej branży spożywczej – wynika z raportu Centrum Analitycznego Gremi Personal. Duża rotacja w sektorze to największe wyzwanie dla przedsiębiorców.

Analitycy Gremi Personal zwrócili uwagę, że branża spożywcza to bardzo szeroki dział gospodarki. Jednocześnie jest to sektor, w którym praca trwa cały rok i jest po prostu ciężka.

Pracodawcy powinni rekompensować trudne warunki pracy poprzez podniesienie zarobków, co zwiększyłoby stabilność zatrudnienia. Popyt na żywność jest non stop, a benefity w postaci wyżywienia już nie wystarczają

– powiedział zastępca dyrektora generalnego Gremi Personal Damian Guzman.

W raporcie podkreślono, że w portfolio Gremi Personal około 20 proc. (z ponad 20 tys.) zatrudnianych rocznie obcokrajowców trafia do branży spożywczej. Większość z nich to kobiety z Ukrainy, które stanowią przeszło dwie trzecie ogółu zatrudnionych.

Aż 91,2 proc. wszystkich zatrudnionych w branży spożywczej to pracownicy z Ukrainy, wśród których prawie 80 proc. to kobiety, podczas gdy dwa lata temu panie stanowiły w tej grupie 58 proc. Pozostałe narodowości to: białoruska (4,7 proc.), mołdawska (3,1 proc.), gruzińska (0,8 proc.) oraz litewska (0,2 proc.).

Wynoszący prawie 50 proc. wzrost zatrudnienia Ukrainek w polskim sektorze spożywczym to skutek wybuchu wojny w ich kraju. Polscy pracodawcy, aby lepiej dopasować branżę do zatrudniania kobiet, zastosowali różne rozwiązania polegające np. na podzieleniu pracy na dwie, a nawet trzy zmiany.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Wydawcy założyli organizację lobbingową

Piętnaście polskich wydawnictw założyło Porozumienie Wydawców Książek – Związek Pracodawców. Po rejestracji w sądzie Związek będzie otwarty na przyjmowanie nowych członków.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA

CBA zatrzymało byłego posła

W związku ze śledztwem dotyczącym przyjęcia korzyści majątkowej przez osobę pełniącą funkcję publiczną funkcjonariusze Delegatury CBA w Katowicach zatrzymali byłego wiceministra i posła na Sejm RP Adama G. oraz przedsiębiorcę Jarosława K.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski system finansowy jest stabilny

Narodowy Bank Polski przeanalizował krajowy system finansowy i ocenił, że jest on stabilny, a bilans ryzyka ulega polepszeniu.
2 MIN CZYTANIA

Ulgi w PIT cieszą się w Polsce popularnością

W ubiegłym roku z różnych ulg w PIT skorzystało w Polsce ponad półtora miliona osób. Najczęściej byli to młodzi ludzie.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA