fbpx
piątek, 19 lipca, 2024
Strona głównaKrajBrak pracowników głównym wyzwaniem dla branży spożywczej

Brak pracowników głównym wyzwaniem dla branży spożywczej

Polska branża spożywcza ma poważne problemy ze znalezieniem pracowników i ciągle musi borykać się z dużą rotacją zatrudnionych.

Zaledwie pięć miesięcy wynosi średni czas pracy pracowników zatrudnionych w polskiej branży spożywczej – wynika z raportu Centrum Analitycznego Gremi Personal. Duża rotacja w sektorze to największe wyzwanie dla przedsiębiorców.

Analitycy Gremi Personal zwrócili uwagę, że branża spożywcza to bardzo szeroki dział gospodarki. Jednocześnie jest to sektor, w którym praca trwa cały rok i jest po prostu ciężka.

Pracodawcy powinni rekompensować trudne warunki pracy poprzez podniesienie zarobków, co zwiększyłoby stabilność zatrudnienia. Popyt na żywność jest non stop, a benefity w postaci wyżywienia już nie wystarczają

– powiedział zastępca dyrektora generalnego Gremi Personal Damian Guzman.

W raporcie podkreślono, że w portfolio Gremi Personal około 20 proc. (z ponad 20 tys.) zatrudnianych rocznie obcokrajowców trafia do branży spożywczej. Większość z nich to kobiety z Ukrainy, które stanowią przeszło dwie trzecie ogółu zatrudnionych.

Aż 91,2 proc. wszystkich zatrudnionych w branży spożywczej to pracownicy z Ukrainy, wśród których prawie 80 proc. to kobiety, podczas gdy dwa lata temu panie stanowiły w tej grupie 58 proc. Pozostałe narodowości to: białoruska (4,7 proc.), mołdawska (3,1 proc.), gruzińska (0,8 proc.) oraz litewska (0,2 proc.).

Wynoszący prawie 50 proc. wzrost zatrudnienia Ukrainek w polskim sektorze spożywczym to skutek wybuchu wojny w ich kraju. Polscy pracodawcy, aby lepiej dopasować branżę do zatrudniania kobiet, zastosowali różne rozwiązania polegające np. na podzieleniu pracy na dwie, a nawet trzy zmiany.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA