fbpx
środa, 24 kwietnia, 2024
Strona głównaKrajBrakuje nam specjalistów IT

Brakuje nam specjalistów IT

Na polskim rynku pracy brakuje niemal 150 tysięcy specjalistów IT.

Polski Instytut Ekonomiczny wyliczył, że Polsce brakuje ok. 147 tys. specjalistów IT, aby ich udział w rynku pracy był na podobnym poziomie, jak w Unii Europejskiej. Dzisiaj bowiem specjaliści IT stanowią ok. 3,5 proc. wszystkich zatrudnionych w naszym kraju, podczas gdy w UE jest to ok. 4,5 proc. Polski wynik należy do najniższych w całej Wspólnocie.

Raport „Ilu specjalistów IT brakuje w Polsce” wykazał też, że badając różnicę między faktyczną liczbą specjalistów a wartością wynikającą z potencjału gospodarki, deficyt specjalistów szacowany jest na 25 tys. Co gorsza, aż 42 proc. wakatów na stanowisko specjalisty IT zostało zidentyfikowanych jako trudne do obsadzenia. Według analityków PIE, żeby wypełnić lukę studia na kierunkach związanych z technologią, inżynierią i matematyką musiałoby skończyć 3,5 razy więcej osób.

W ostatnim roku tylko 61 proc. przepytanych firm zatrudniło tylu specjalistów IT, ilu planowało. Problemem dla przedsiębiorców jest nie tylko mała liczba kandydatów, ale też ich wysokie oczekiwania płacowe. Jak powiedział Krystian Łukasik, starszy analityk w zespole gospodarki cyfrowej PIE, najtrudniej jest znaleźć doświadczonych pracowników. Przez to co piąta przebadana firma, z powodu luki IT, musiała odmawiać realizacji projektu lub dostarczała go z opóźnieniem.

Częściową nadzieję na choć chwilową poprawę sytuacji daje napływ specjalistów IT z Białorusi, Rosji lub Ukrainy.

„Wprawdzie w ostatnich miesiącach obserwowany jest szczególnie duży napływ specjalistów IT ze Wschodu, jednak ruch ten wynika z niestabilnej sytuacji politycznej na Wschodzie i jest nie do utrzymania w dłuższym okresie” – podkreślono w analizie PIE.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Ruch i liczba klientów w galeriach i centrach handlowych wciąż na minusie

Jak wynika z badania firmy technologicznej Proxi.cloud i platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH, dynamika ruchu w galeriach i centrach handlowych w I kwartale br. wyglądała bardzo podobnie jak rok wcześniej. Wprawdzie nieco ubyło wizyt (o prawie 5 proc. rdr.) i odwiedzających (o niecały 1 proc. rdr.), ale autorzy raportu przekonują, że tego typu placówki wciąż przyciągają wielu klientów.
5 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA