fbpx
czwartek, 1 czerwca, 2023
Strona głównaKrajBrakuje nam specjalistów IT

Brakuje nam specjalistów IT

Na polskim rynku pracy brakuje niemal 150 tysięcy specjalistów IT.

Polski Instytut Ekonomiczny wyliczył, że Polsce brakuje ok. 147 tys. specjalistów IT, aby ich udział w rynku pracy był na podobnym poziomie, jak w Unii Europejskiej. Dzisiaj bowiem specjaliści IT stanowią ok. 3,5 proc. wszystkich zatrudnionych w naszym kraju, podczas gdy w UE jest to ok. 4,5 proc. Polski wynik należy do najniższych w całej Wspólnocie.

Raport „Ilu specjalistów IT brakuje w Polsce” wykazał też, że badając różnicę między faktyczną liczbą specjalistów a wartością wynikającą z potencjału gospodarki, deficyt specjalistów szacowany jest na 25 tys. Co gorsza, aż 42 proc. wakatów na stanowisko specjalisty IT zostało zidentyfikowanych jako trudne do obsadzenia. Według analityków PIE, żeby wypełnić lukę studia na kierunkach związanych z technologią, inżynierią i matematyką musiałoby skończyć 3,5 razy więcej osób.

W ostatnim roku tylko 61 proc. przepytanych firm zatrudniło tylu specjalistów IT, ilu planowało. Problemem dla przedsiębiorców jest nie tylko mała liczba kandydatów, ale też ich wysokie oczekiwania płacowe. Jak powiedział Krystian Łukasik, starszy analityk w zespole gospodarki cyfrowej PIE, najtrudniej jest znaleźć doświadczonych pracowników. Przez to co piąta przebadana firma, z powodu luki IT, musiała odmawiać realizacji projektu lub dostarczała go z opóźnieniem.

Częściową nadzieję na choć chwilową poprawę sytuacji daje napływ specjalistów IT z Białorusi, Rosji lub Ukrainy.

„Wprawdzie w ostatnich miesiącach obserwowany jest szczególnie duży napływ specjalistów IT ze Wschodu, jednak ruch ten wynika z niestabilnej sytuacji politycznej na Wschodzie i jest nie do utrzymania w dłuższym okresie” – podkreślono w analizie PIE.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Jaki jest koszt wychowania dziecka w Polsce, czyli prawdziwe przyczyny kryzysu demograficznego

Koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2023 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wynosi 309 tys. zł, a dwójki dzieci – 513 tys. zł. Rok wcześniej koszty te wyniosły odpowiednio 265 tys. i 439 tys. zł. Wynika z obliczeń przygotowanych przez Centrum im. Adama Smitha.
7 MIN CZYTANIA

Polacy nadal pesymistyczni. Co zrobi rząd?

Najnowsze badanie Ipsos wykazało, że większość Polaków z pesymizmem patrzy na kondycję polskiej gospodarki w najbliższym roku.
2 MIN CZYTANIA

Żywność z owadami będzie specjalnie oznakowana?

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zastanawia się nad wprowadzeniem specjalnego oznaczenia produktów żywnościowych, które zawierają owady.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Rząd przedłuża program Mały ZUS Plus

Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało o przedłużeniu programu Mały ZUS Plus skierowanego do polskich przedsiębiorców.
2 MIN CZYTANIA

Polska będzie rozwijać technologię magazynowania energii

W Warszawie wybrane spółki Skarbu Państwa i polskie uczelnie podpisały list intencyjny w sprawie rozwoju elektrochemicznego magazynowania energii.
2 MIN CZYTANIA

Aptekarze zdecydowanie przeciwni planom rządu

Przedstawiciele sieci aptecznych sprzeciwiają się rządowym planom „doregulowania” ustawy zwanej potocznie „apteką dla aptekarza” i wystosowali już stosowny apel.
2 MIN CZYTANIA