fbpx
środa, 28 lutego, 2024
Strona głównaEnergetykaBrakuje nam zakładów recyklingu paneli fotowoltaicznych

Brakuje nam zakładów recyklingu paneli fotowoltaicznych

Coraz więcej instalowanych paneli fotowoltaicznych w Polsce niesie za sobą ryzyko, że wkrótce do utylizacji będzie musiała trafić masa takich odpadów — alarmuje agencja Newseria Biznes.

Szacunki mówią, że do 2025 r. w naszym kraju będzie zainstalowanych ponad 420 tys. ton paneli. Ze względu na ich średnią żywotność wynoszącą 20-30 lat, już w najbliższych latach do utylizacji może trafić ponad 100 tys. ton zużytych paneli. To problem, bo obecnie w naszym kraju nie ma zakładów, które zajmują się ich recyklingiem.

— Większość paneli, które będą trafiać do recyklingu, jest pozbawiona substancji szkodliwych. Jedyny problem to fakt, że po prostu zajmują bardzo dużą przestrzeń, którą można byłoby zagospodarować inaczej — powiedział cytowany przez agencję Newseria Biznes Marcin Karbowniczek, prezes zarządu 2loop Tech SA.

Rozwiązaniem może być opracowanie technologii odzyskiwania surowców z paneli i niewykluczone, że dzięki współpracy z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie spółce 2loop Tech uda się opracować technologię, która pozwoli na odzysk z paneli nawet 99 proc. surowców. Newseria Biznes pisze, że według AGH aktualnie najlepiej w tym temacie radzą sobie Francuzi, którzy odzyskują z fotowoltaiki nawet 95 proc. surowców.

Źródło: biznes.newseria.pl

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Siemens dostarczy Polsce turbiny wiatrowe

Niemiecko-hiszpańska firma Siemens Gamesa dostarczy morskie turbiny wiatrowe dla projektów morskich elektrowni wiatrowych w Polsce, realizowanych przez spółki Equinor i Polenergia.
2 MIN CZYTANIA

Rekordowe wydobycie węgla

Rok 2023 był absolutnie rekordowy, jeśli chodzi o wzrosty wydobycia i konsumpcji węgla na świecie – głównie za sprawą państw azjatyckich, czyli tam, gdzie jest prawdziwy rozwój.
2 MIN CZYTANIA

Czy wiatraki zmielą bociany?

Na obszarze specjalnej ochrony bocianów na Warmii ma zostać wybudowanych 40 turbin elektrowni wiatrowej. Okoliczni mieszkańcy są oburzeni, bo turbiny „będą mieliły ptaki”.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Księgarnie znikają z handlowej mapy Polski

W ciągu ostatnich dziesięciu lat działalność zamknęła niemal co trzecia księgarnia w Polsce. Regularnie rosną też długi sklepów z książkami.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy pod ostrzałem hakerów

Zdecydowana większość polskich przedsiębiorstw w minionym roku przynajmniej raz była celem ataku cyberprzestępców.
2 MIN CZYTANIA

Kontrola zagranicznych przewoźników w Polsce wcześniej

Rząd chce przyspieszyć wejście w życie przepisów o obowiązku rejestracji w systemie SENT przewoźników zagranicznych wykonujących międzynarodowe przewozy drogowe.
2 MIN CZYTANIA