fbpx
sobota, 20 kwietnia, 2024
Strona głównaEnergetykaBrakuje nam zakładów recyklingu paneli fotowoltaicznych

Brakuje nam zakładów recyklingu paneli fotowoltaicznych

Coraz więcej instalowanych paneli fotowoltaicznych w Polsce niesie za sobą ryzyko, że wkrótce do utylizacji będzie musiała trafić masa takich odpadów — alarmuje agencja Newseria Biznes.

Szacunki mówią, że do 2025 r. w naszym kraju będzie zainstalowanych ponad 420 tys. ton paneli. Ze względu na ich średnią żywotność wynoszącą 20-30 lat, już w najbliższych latach do utylizacji może trafić ponad 100 tys. ton zużytych paneli. To problem, bo obecnie w naszym kraju nie ma zakładów, które zajmują się ich recyklingiem.

— Większość paneli, które będą trafiać do recyklingu, jest pozbawiona substancji szkodliwych. Jedyny problem to fakt, że po prostu zajmują bardzo dużą przestrzeń, którą można byłoby zagospodarować inaczej — powiedział cytowany przez agencję Newseria Biznes Marcin Karbowniczek, prezes zarządu 2loop Tech SA.

Rozwiązaniem może być opracowanie technologii odzyskiwania surowców z paneli i niewykluczone, że dzięki współpracy z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie spółce 2loop Tech uda się opracować technologię, która pozwoli na odzysk z paneli nawet 99 proc. surowców. Newseria Biznes pisze, że według AGH aktualnie najlepiej w tym temacie radzą sobie Francuzi, którzy odzyskują z fotowoltaiki nawet 95 proc. surowców.

Źródło: biznes.newseria.pl

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

Czy węgiel pozostanie w złożu?

Związkowcy sprzeciwiają się unijnej polityce energetyczno-klimatycznej, której rezultatem będzie zmniejszanie wydobycia węgla (w tym przypadku brunatnego) oraz redukcja zatrudnienia.
< 1 MIN CZYTANIA

Walka z globalnym ociepleniem trwa, a Chiny robią swoje

W 2023 roku władze Państwa Środka mocno postawiły na rozwój energetyki opartej o węgiel, co stawia pod znakiem zapytania możliwość realizacji przez Chiny celów klimatycznych wyznaczonych na rok 2030.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA