fbpx
niedziela, 25 lutego, 2024
Strona głównaTransportBranża chce podwyżki cen badań technicznych

Branża chce podwyżki cen badań technicznych

Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów domaga się od rządu, aby ten podniósł cenę badań technicznych – podało Radio Zet.

Branża przypomina, że regulowana przez rząd cena za badanie techniczne nie zmieniła się już od 18 lat i ciągle wynosi 100 zł. Według PISKP to stanowczo za mało, biorąc pod uwagę choćby wzrost minimalnego wynagrodzenia, które wzrosło z 824 do 3010 zł brutto, czyli aż o 365 proc. Do tego dochodzą wzrosty innych kosztów, jak też wymogi inwestycyjne wobec stacji kontroli pojazdów, które muszą dostosowywać się do zmieniających się technologii w samochodach, a także wymieniać zużywający się sprzęt. Według branży wiele stacji kontroli pojazdów już zbankrutowało, a dalszy brak reakcji ze strony rządu może spowodować, że uziemionych zostanie bardzo dużo samochodów, którym nie będzie można przeprowadzić badań kontrolnych.

Radio Zet twierdzi, że Ministerstwo Infrastruktury ignoruje apele o podwyżki cen badań technicznych, przypominając, że „prowadzenie stacji kontroli pojazdów jest działalnością regulowaną”, a przedsiębiorcy muszą „akceptować warunki dotyczące dochodowości tej działalności, w tym wysokość opłat za badania określoną w rozporządzeniu”.

Innego zdania jest prezes PISKP Marcin Barankiewicz, który powołując się na obowiązujące przepisy wskazał, że „przedsiębiorca powinien mieć taki dochód, żeby zapewniał mu pokrycie kosztów, zysk, a także możliwość odłożenia środków na inwestycje w przyszłości”. Przedstawiciel branży nie określił wysokości nowej stawki, jaka powinna dotyczyć badania technicznego, ale według Radia Zet minimum akceptowalnym dla stacji kontroli pojazdów mogłoby być 150 zł.

Źródło: Radio Zet

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Olbrzymi wzrost kontrabandy z Białorusi

W 2023 roku nastąpił znaczny wzrost przemytu papierosów z Białorusi do Polski. Przestępcy stawiają na szmugiel przez legalne przejścia graniczne.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy coraz częściej kupują auta używane

W 2024 roku co czwarte polskie przedsiębiorstwo chce kupić samochód, ale zmalał odsetek firm, które chcą swoją flotę uzupełnić autami całkowicie nowymi.
2 MIN CZYTANIA

Polacy są coraz mniej zainteresowani elektrykami

Coraz mniej Polaków deklaruje chęć nabycia pojazdów z silnikiem elektrycznym, a jednocześnie rośnie zainteresowanie samochodami na ropę i benzynę.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

E-papierosy znikną ze sklepów?

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad przepisami, które zakażą sprzedaży jednorazowych e-papierosów. Celem jest troska o zdrowie, szczególnie młodych ludzi–.
2 MIN CZYTANIA

Olbrzymi wzrost kontrabandy z Białorusi

W 2023 roku nastąpił znaczny wzrost przemytu papierosów z Białorusi do Polski. Przestępcy stawiają na szmugiel przez legalne przejścia graniczne.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy zainteresowane odbudową Ukrainy

Ponad jedna czwarta polskich przedsiębiorstw jest zainteresowana zainwestowaniem w odbudowę Ukrainy po wojnie.
2 MIN CZYTANIA