fbpx
czwartek, 13 czerwca, 2024
Strona głównaBiznesBranża dostaw błyskawicznych na zakręcie

Branża dostaw błyskawicznych na zakręcie

Rosnące koszty działalności i niepewna sytuacja gospodarcza na świecie stawiają pod znakiem zapytania przyszłość wielu firm z branży q-commerce, czyli dostaw błyskawicznych – dowiadujemy się z portalu wiadomoscihandlowe.pl.

W trakcie pandemii w Polsce pojawiło się wiele firm, które oferowały dostawy w modelu szybkiego handlu, czyli z dostawami w ciągu do 20 minut. Wszystko dlatego, że ze względu na zamknięcie gospodarki konsumenci szukali sposobów na szybkie zaopatrzenie się w niezbędne produkty. Portal wiadomoscihandlowe.pl wskazuje, że taka sytuacja zachęcała inwestorów do wkładania pieniędzy w tego typu start-upy, mimo że w rzeczywistości były one nierentowne.

Teraz sytuacja uległa pogorszeniu – wzrost kosztów (wywołanych głównie podwyżkami cen paliw), problemy w dostawach i ogólna niepewność gospodarcza wywołana wojną na Ukrainie doprowadziły do cięcia kosztów przez firmy z branży q-commerce. Na tym ucierpieli sami pracownicy, którzy musieli liczyć się ze zwolnieniami. Jest to trend obecny na całym świecie.

W Polsce jeszcze w 2021 r. działalność zawiesiła platforma Swyft, a Jokr w połowie marca ogłosił decyzję o wyjściu z Polski, aby skupić się na mniej konkurencyjnych rynkach.

– Jokr podjął decyzję o zamknięciu działalności w Polsce i skupieniu się na optymalizacji swoich operacji w Ameryce Południowej i Północnej, aby w pełni wykorzystać synergię zespołu i możliwości rynku – powiedział cytowany przez portal Michał Kwietniewski z Jokr Polska.

Źródło: wiadomoscihandlowe.pl

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA