fbpx
piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesBranża dostaw błyskawicznych na zakręcie

Branża dostaw błyskawicznych na zakręcie

Rosnące koszty działalności i niepewna sytuacja gospodarcza na świecie stawiają pod znakiem zapytania przyszłość wielu firm z branży q-commerce, czyli dostaw błyskawicznych – dowiadujemy się z portalu wiadomoscihandlowe.pl.

W trakcie pandemii w Polsce pojawiło się wiele firm, które oferowały dostawy w modelu szybkiego handlu, czyli z dostawami w ciągu do 20 minut. Wszystko dlatego, że ze względu na zamknięcie gospodarki konsumenci szukali sposobów na szybkie zaopatrzenie się w niezbędne produkty. Portal wiadomoscihandlowe.pl wskazuje, że taka sytuacja zachęcała inwestorów do wkładania pieniędzy w tego typu start-upy, mimo że w rzeczywistości były one nierentowne.

Teraz sytuacja uległa pogorszeniu – wzrost kosztów (wywołanych głównie podwyżkami cen paliw), problemy w dostawach i ogólna niepewność gospodarcza wywołana wojną na Ukrainie doprowadziły do cięcia kosztów przez firmy z branży q-commerce. Na tym ucierpieli sami pracownicy, którzy musieli liczyć się ze zwolnieniami. Jest to trend obecny na całym świecie.

W Polsce jeszcze w 2021 r. działalność zawiesiła platforma Swyft, a Jokr w połowie marca ogłosił decyzję o wyjściu z Polski, aby skupić się na mniej konkurencyjnych rynkach.

– Jokr podjął decyzję o zamknięciu działalności w Polsce i skupieniu się na optymalizacji swoich operacji w Ameryce Południowej i Północnej, aby w pełni wykorzystać synergię zespołu i możliwości rynku – powiedział cytowany przez portal Michał Kwietniewski z Jokr Polska.

Źródło: wiadomoscihandlowe.pl

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Pierwszy polski fundusz REIT zadebiutuje na Głównym Rynku GPW

Mount Globalny Rynku Nieruchomości FIZ – to nazwa polskiego funduszu aktywnie inwestującego w nieruchomości typu REIT, który w poniedziałek 22 kwietnia stanie się 412. podmiotem notowanym na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
2 MIN CZYTANIA

Branża IT redukuje zatrudnienie i zwiększa długi

O 1/3 wzrosło w ciągu dwóch lat zadłużenie branży IT – wynika z najnowszych danych Krajowego Rejestru Długów. Sektor „skazany na rozwój” powoli zaczyna być ofiarą własnego sukcesu. Jego długi wynoszą obecnie 264 mln zł, ale jeszcze więcej, bo prawie 400 mln zł, firmy informatyczne muszą odzyskać od swoich klientów.
4 MIN CZYTANIA

Nadchodzą jeszcze trudniejsze czasy dla małych sklepów. Ich liczba systematycznie maleje

Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA