fbpx
czwartek, 28 marca, 2024
Strona głównaBiznesBranża drzewna ostrzega przed masowymi zwolnieniami

Branża drzewna ostrzega przed masowymi zwolnieniami

Przedsiębiorcy z sektora drzewnego obawiają się, że spadający popyt i rosnące ceny surowca mogą przyczynić się do załamania branży w Polsce.

Według branży drzewnej pogłębiający się kryzys, odzwierciedlający się w rosnących cenach drewna i malejącym popycie, może doprowadzić do zwolnienia w naszym kraju nawet 100 tys. osób. Szacunki zrzeszającej sześć organizacji branżowych „Koalicji na rzecz polskiego drewna” mówią, że w 2022 r. wzrost kosztów surowca drzewnego wyniesie od 80 do 100 proc., przy 60 proc. wzroście w 2021 r.

– To jest problem dla przemysłu drzewnego w Polsce. Driverem cen, tym czynnikiem, który powoduje, że te ceny rosną, jest portal e-drewno, do którego wszyscy mają dostęp. Także dystrybutorzy, handlarze, firmy, które kupują drewno, żeby je wyeksportować w postaci nieobrobionego drewna okrągłego – powiedział Jarosław Michniuk z Koalicji. – W 2021 roku decyzja p.o. dyrektora Lasów Państwowych spowodowała, że zwiększono udział aukcji otwartej z 20 proc. do 30 proc., a zmniejszono udział aukcji zamkniętej z 80 do 70 proc. Efektem tego jest wzrost cen drewna. Decyzja Lasów Państwowych zakłada, że w przyszłym roku będziemy mieli ustalone ceny minimalne na poziomie wyższym niż w tym roku – dodał.

Jarosław Michnik zaznaczył, że to właśnie ten poziom będzie używany przez Lasy Państwowe jako średnia w aukcji systemowej i portalu leśno-drzewnym, co doprowadzi do kolejnego wzrostu cen surowców o około 40 proc.

Dzisiaj Lasy Państwowe oferują 70 proc. drewna stałym klientom, a 30 proc. to pula w wolnej sprzedaży. Branża postuluje powrót do systemu 80/20 wskazując, że Polska ma najwyższe ceny drewna w Europie, co obniża konkurencyjność naszego przemysłu drzewnego.

– Jeśli zakładamy, że o 40 proc. już w tej chwili spadają zamówienia, jeśli to będzie trwałe, to możemy powiedzieć, że pracę może stracić nawet 100 tys. osób. Branża drzewna zatrudnia w Polsce około 400 tys. osób – powiedział prezydent Stowarzyszenia Producentów Płyt Drewnopochodnych w Polsce, Jędrzej Kasprzak.

Zdaniem Kasprzaka przemysł drzewny dostarcza 5 proc. do PKB Polski oraz 10 proc. wpływów z eksportu.

PAP Biznes

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polska chce zwiększyć eksport do Chin

W Warszawie miało miejsce polsko-chińskie spotkanie, którego głównym tematem była współpraca w sektorze rolno-spożywczym.
2 MIN CZYTANIA

Salony kosmetyczne toną w długach

W ostatnim roku gwałtownie wzrosło zadłużenie salonów kosmetycznych i fryzjerskich funkcjonujących w Polsce. Nadzieją jest obniżka stawki VAT dla branży beauty.
2 MIN CZYTANIA

Nierówna konkurencja z Ukrainy przytłacza polskich transportowców

Znów przybywa firm transportowych zmagających się z zatorami płatniczymi – wynika z badania „Skaner MŚP” za I kwartał tego roku, zrealizowanego dla BIG InfoMonitor. Zaległości w transporcie wzrosły w minionym roku o niemal jedną piątą. Co jest tego powodem?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA

UOKiK surowo ukarał Amazona

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył ponad 31 mln złotych grzywny na Amazon za wprowadzanie konsumentów w błąd.
2 MIN CZYTANIA

Polska chce zwiększyć eksport do Chin

W Warszawie miało miejsce polsko-chińskie spotkanie, którego głównym tematem była współpraca w sektorze rolno-spożywczym.
2 MIN CZYTANIA