fbpx
niedziela, 8 grudnia, 2024
Strona głównaEnergetykaBranża górnicza ostrzega przed zwolnieniami

Branża górnicza ostrzega przed zwolnieniami

Związki zawodowe oraz branża górnicza sprzeciwiają się proponowanym przez rząd nowym normom jakości paliw stałych dla gospodarstw domowych.

Przedstawiciele branży górniczej ostrzegają, że nowe normy spowodują olbrzymie straty dla spółek górniczych, które będą liczone w setkach milionów złotych. To z kolei pociągnie za sobą utratę dziesiątek tysięcy miejsc pracy. Związkowcy mają rządowi też za złe, że podczas konsultacji projektu rozporządzenia pominięto organizacje związkowe. Ostrzegają również, że restrykcje pogłębią szarą strefę węglową i ludzie zaczną palić byle czym, co zaszkodzi środowisku.

Proponowane przez ministerstwo klimatu zmiany mają zastąpić przepisy z 2018 roku i zakładają zaostrzenie norm jakości paliw stałych i obniżenie dopuszczalnego udziału siarki i popiołu. Zakazane zostanie stosowanie nazw „ekogroszek” i „ekomiał” w obrocie handlowym, a zastąpione one zostaną „groszkiem III” oraz „paliwem drobnym”. Związkowcy uważają, że zmiana nomenklatury wywoła dezinformację wśród klientów.

– Wprowadzenie rozporządzenia w proponowanej treści będzie oznaczać wypowiedzenie przez rząd PiS podpisanej w maju umowy społecznej dla górnictwa. W ciągu kilku dni struktury górniczej Solidarności wyślą do premiera Mateusza Morawieckiego bardzo ostre stanowisko. Zgodziliśmy się na likwidację górnictwa trwającą 29 lat, a dziś rząd tylnymi drzwiami chcę umowę społeczną wysadzić – powiedział szef Krajowej Sekcji Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ Solidarność Bogusław Hutek. – To dzięki stosunkowo niskim cenom, po jakich Polska Grupa Górnicza sprzedaje węgiel energetyce, udaje się w Polsce utrzymać niskie ceny energii elektrycznej – podkreślił.

Wiceminister klimatu Ireneusz Zyska powiedział, że póki co żadne konkretne decyzje nie zapadły, a rząd jest gotowy do dyskusji, ale musi brać pod uwagę interes całego społeczeństwa.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA