Organizacje handlowe z Polski wystosowały wspólny apel do Prezydenta RP o niepodpisywanie nowelizacji Kodeksu karnego.

Polskie organizacje handlowe zaapelowały do prezydenta Andrzeja Dudy, aby ten nie podpisywał nowelizacji Kodeksu karnego z uwagi na istotny dla branży handlowej zapis o podwyższeniu progu wykroczenia w przypadku kradzieży. Zgodnie z planem próg ten miałby wzrosnąć z 500 do 800 zł.

„Jest to de facto ukłon w stronę złodziei, który ma bardzo negatywny odbiór społeczny, nie tylko w środowisku handlowym – zwłaszcza wobec kryzysu ekonomicznego, który dotyka większość Polaków. Zwiększanie tego progu uderza w uczciwych przedsiębiorców” – napisano w apelu. „Już obecna kwota 500 zł jest uznawana za rażąco zbyt wysoką. Zmiana na 800 zł jest przyzwoleniem i zachętą do dokonywania kradzieży” – dodano.

Według przedsiębiorców ewentualne podpisanie nowelizacji narazi przedsiębiorców na ryzyko notorycznych kradzieży oraz podważa konstytucyjną zasadę ochrony własności. Twórcy listu przypomnieli, że już teraz małe sklepy w Polsce tracą rocznie na skutek kradzieży od kilku do kilkunastu palet towaru, których wartość sięga kilkudziesięciu tysięcy złotych. Odsetek strat w przypadku polskich firm handlu detalicznego wynosi aż 1,5 proc. obrotu, a aż 50 proc. notowanych w Polsce kradzieży dotyczy właśnie branży spożywczej.

„Mamy pełną świadomość, iż wprowadzono rejestr sprawców kradzieży, jednak kategorycznie sprzeciwiamy się wprowadzeniu takiej zmiany, ponieważ sam rejestr nie rozwiąże wszystkich problemów. Oczywistym jest, że zmiany te wpłyną na kilkukrotny wzrost strat ponoszonych przez sklepy, natomiast jest to podwyżka zysków złodziei. Nie ma żadnego uzasadnienia, aby w ten sposób relatywizować kradzież” – podkreślono w liście.

W związku z powyższym organizacje handlowe apelują do prezydenta Dudy, aby ten wykorzystał swoje weto i uchronił ich przed zwiększeniem strat.

Pod apelem do prezydenta podpisały się: Naczelna Rada Zrzeszeń Handlu i Usług, Polska Izba Handlu, Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji oraz Rada Centrów Handlowych.

Poprzedni artykułPrzy radiu w służbie ciszy
Następny artykułUOKiK wziął się za PayPal