fbpx
czwartek, 28 marca, 2024
Strona głównaBiznesHotelarze dobrze ocenili tegoroczne wakacje

Hotelarze dobrze ocenili tegoroczne wakacje

W tegorocznym sezonie urlopowym aż 81 proc. hoteli uzyskało satysfakcjonujący poziom obłożenia powyżej 50 proc.

Choć tego lata w polskich hotelach zabrakło turystów z zagranicy, to w ogólnym rozrachunku tegoroczne wakacje były dla branży korzystne.
Poza brakiem zagranicznych turystów w tym roku sporym problemem dla hoteli w Polsce było rezerwowanie pobytów przez polskich turystów dosłownie w ostatniej chwili. Zdaniem Marcina Mączyńskiego, sekretarza generalnego z Izby Gospodarczej Hotelarstwa, polska branża turystyczna w trakcie sezonu miała obawy nie tylko o frekwencję, ale również o koszty prowadzenia działalności.

– W związku prowadzonymi działaniami wojennymi w Ukrainie, obcokrajowcy nie decydują się na przyjazd do Polski na urlop. Nie pomogły też podwyżki cen biletów lotniczych oraz pojawiające się kłopoty organizacyjne na międzynarodowych lotniskach – powiedział Mączyński. – Obserwowane od wielu miesięcy zjawisko rezerwacji na ostatnią chwilę towarzyszyło nam również w wakacje. Goście hotelowi rezerwują pobyty w hotelach dosłownie na kilka dni przed przyjazdem, co bardzo utrudnia sprawną organizację pracy obiektu – dodał.

Wyraźny wzrost rezerwacji został zaobserwowany przez hotele dopiero od drugiej połowy lipca, a w sierpniu zbliżyły się one do średniego obłożenia dla poziomu z zeszłego roku. Nie zawsze było to jednak równoznaczne z podobnymi przychodami.

Najwięcej gości było w hotelach wypoczynkowych nad morzem i w górach, czyli w najpopularniejszych dla Polaków wakacyjnych kierunkach. Przeprowadzona wśród hotelarzy ankieta wykazała, że aż 81 proc. hoteli uzyskało satysfakcjonujący poziom obłożenia powyżej 50 proc. – wśród nich ponad połowa miała obłożenie ponad 70 proc. Zaledwie 6 proc. hoteli nie przekroczyło 30-proc. frekwencji.

W opinii Marcina Mączyńskiego wyzwaniami dla branży będą rosnące koszty działalności (m.in. przez wzrost cen gazu i prądu), a także braki pracowników.

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polska chce zwiększyć eksport do Chin

W Warszawie miało miejsce polsko-chińskie spotkanie, którego głównym tematem była współpraca w sektorze rolno-spożywczym.
2 MIN CZYTANIA

Salony kosmetyczne toną w długach

W ostatnim roku gwałtownie wzrosło zadłużenie salonów kosmetycznych i fryzjerskich funkcjonujących w Polsce. Nadzieją jest obniżka stawki VAT dla branży beauty.
2 MIN CZYTANIA

Nierówna konkurencja z Ukrainy przytłacza polskich transportowców

Znów przybywa firm transportowych zmagających się z zatorami płatniczymi – wynika z badania „Skaner MŚP” za I kwartał tego roku, zrealizowanego dla BIG InfoMonitor. Zaległości w transporcie wzrosły w minionym roku o niemal jedną piątą. Co jest tego powodem?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polska chce zwiększyć eksport do Chin

W Warszawie miało miejsce polsko-chińskie spotkanie, którego głównym tematem była współpraca w sektorze rolno-spożywczym.
2 MIN CZYTANIA

Firmy najchętniej korzystają z leasingu

W tym roku prawie co czwarta firma z sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce do współfinansowania działalności wybierze leasing.
2 MIN CZYTANIA

Generatywna sztuczna inteligencja w polskich firmach

Już ponad 80 proc. ankietowanych dyrektorów finansowych w Polsce dostrzega znaczenie AI w kontekście strategii biznesowej,
2 MIN CZYTANIA