fbpx
wtorek, 10 grudnia, 2024
Strona głównaBiznesHotelarze dobrze ocenili tegoroczne wakacje

Hotelarze dobrze ocenili tegoroczne wakacje

W tegorocznym sezonie urlopowym aż 81 proc. hoteli uzyskało satysfakcjonujący poziom obłożenia powyżej 50 proc.

Choć tego lata w polskich hotelach zabrakło turystów z zagranicy, to w ogólnym rozrachunku tegoroczne wakacje były dla branży korzystne.
Poza brakiem zagranicznych turystów w tym roku sporym problemem dla hoteli w Polsce było rezerwowanie pobytów przez polskich turystów dosłownie w ostatniej chwili. Zdaniem Marcina Mączyńskiego, sekretarza generalnego z Izby Gospodarczej Hotelarstwa, polska branża turystyczna w trakcie sezonu miała obawy nie tylko o frekwencję, ale również o koszty prowadzenia działalności.

– W związku prowadzonymi działaniami wojennymi w Ukrainie, obcokrajowcy nie decydują się na przyjazd do Polski na urlop. Nie pomogły też podwyżki cen biletów lotniczych oraz pojawiające się kłopoty organizacyjne na międzynarodowych lotniskach – powiedział Mączyński. – Obserwowane od wielu miesięcy zjawisko rezerwacji na ostatnią chwilę towarzyszyło nam również w wakacje. Goście hotelowi rezerwują pobyty w hotelach dosłownie na kilka dni przed przyjazdem, co bardzo utrudnia sprawną organizację pracy obiektu – dodał.

Wyraźny wzrost rezerwacji został zaobserwowany przez hotele dopiero od drugiej połowy lipca, a w sierpniu zbliżyły się one do średniego obłożenia dla poziomu z zeszłego roku. Nie zawsze było to jednak równoznaczne z podobnymi przychodami.

Najwięcej gości było w hotelach wypoczynkowych nad morzem i w górach, czyli w najpopularniejszych dla Polaków wakacyjnych kierunkach. Przeprowadzona wśród hotelarzy ankieta wykazała, że aż 81 proc. hoteli uzyskało satysfakcjonujący poziom obłożenia powyżej 50 proc. – wśród nich ponad połowa miała obłożenie ponad 70 proc. Zaledwie 6 proc. hoteli nie przekroczyło 30-proc. frekwencji.

W opinii Marcina Mączyńskiego wyzwaniami dla branży będą rosnące koszty działalności (m.in. przez wzrost cen gazu i prądu), a także braki pracowników.

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Strefa komfortu, czyli śmiertelna pułapka dla przedsiębiorcy [WYWIAD]

„Ceną wolności jest wieczna czujność” – ten cytat pasuje idealnie do naszych czasów, które – jak dla mnie – są bardziej niż przerażające. Mimo faktu, że z pewnością nie należę do osób strachliwych – mówi nam Krzysztof Oppenheim. Z naszym ekspertem finansowym, wieloletnim przedsiębiorcą znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima” rozmawiamy o śmiertlenej pułapce, jaką nie tylko dla ludzi biznesu jest pozostawanie w „strefie komfortu”.
10 MIN CZYTANIA

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA