fbpx
środa, 24 kwietnia, 2024
Strona głównaKrajHotelarze stają na nogi

Hotelarze stają na nogi

W 2021 r. sektor hotelarski w Polsce zaczął odbudowę po pandemii koronawirusa – wynika z raportu „Rynek hoteli i condohoteli w Polsce” przygotowanym przez Emmerson Evaluation.

W 2021 r. liczba gości hotelowych wzrosła o 29 proc. w stosunku do 2020 r., ale nadal była mniejsza aż o 39 proc. wobec roku 2019, czyli poprzedzającego pandemię.

W raporcie napisano, że jednym z najcięższych okresów dla polskiego hotelarstwa było pierwsze półrocze 2021 r., gdy skrócono ferie zimowe, które odbywały się równolegle dla wszystkich województw, a także ograniczono możliwe obłożenie hoteli do 50 proc. Sytuacja uległa poprawie w trzecim kwartale, gdy odnotowano średnią liczbę odwiedzających oscylującą na poziomie 2 mln miesięcznie, w tym blisko 300 tys. gości z zagranicy. Z kolei w czwartym kwartale wzrost liczby turystów wyniósł aż 172 proc., co przełożyło się na niemal 1,6 mln gości.

W porównaniu do 2019 r. w 2021 r. liczba gości zmniejszyła się aż o 39 proc., co przekłada się na ponad 9,1 mln ludzi. W przypadku zagranicznych turystów spadek był jeszcze wyższy, bo aż 67-proc. To ubytek rzędu 4 mln osób.

Dzisiaj największymi wyzwaniami dla branży są wysoka inflacja, wzrost kosztów działalności, a także skutki wojny na Ukrainie. Działalność drożeje m.in. przez rosnące ceny energii, a rekordowa inflacja może zniechęcić ludzi do korzystania z usług hotelowych. Z kolei wojna na Ukrainie powoduje, że zagraniczni turyści postrzegają Polskę jako kraj przyfrontowy, czyli nie do końca bezpieczny dla wypoczynku.

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Ruch i liczba klientów w galeriach i centrach handlowych wciąż na minusie

Jak wynika z badania firmy technologicznej Proxi.cloud i platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH, dynamika ruchu w galeriach i centrach handlowych w I kwartale br. wyglądała bardzo podobnie jak rok wcześniej. Wprawdzie nieco ubyło wizyt (o prawie 5 proc. rdr.) i odwiedzających (o niecały 1 proc. rdr.), ale autorzy raportu przekonują, że tego typu placówki wciąż przyciągają wielu klientów.
5 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA