fbpx
wtorek, 10 grudnia, 2024
Strona głównaBiznesBranża lotniczo-kosmiczna szuka pracowników

Branża lotniczo-kosmiczna szuka pracowników

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości przyjrzała się branży lotniczo-kosmicznej odnośnie stanu i kierunków rozwoju kadr w sektorze i związanego z nim zapotrzebowania na kompetencje.

Z analizy PARP wynika, że w branży lotniczo-kosmicznej ciągle istnieje wysokie zapotrzebowanie na nowych pracowników, a wśród średnich i dużych firm od lipca 2020 do lipca 2021 pracowników szukała ponad jedna trzecia przedsiębiorstw. Najtrudniej było znaleźć specjalistów inżynierów na stanowiska technologa (17 proc.), technika elektronika (16 proc.), kierownika produkcji oraz technika automatyka (po 12 proc.).

„Aż 60 proc. pracodawców, którzy przeprowadzali rekrutację, miało problemy związane z tym procesem. Częściej trudności rekrutacyjnych doświadczali przedsiębiorcy średnich i dużych firm. Biorą się one w głównej mierze z wysokiego kompetencyjnego progu rozpoczęcia kariery na stanowiskach pracy w branży. Dla większości z kluczowych stanowisk wymagane jest wykształcenie wyższe na kierunku ścisłym lub związanym z branżą” – napisano w komunikacie prasowym PARP.

Jeśli chodzi o przyszłość, to niemal co trzecia firma w ciągu najbliższego roku planuje zatrudnić nowych pracowników na stanowiska inne niż kluczowe i głównie mowa tutaj o informatykach (18 proc.). Z kolei 73 proc. pracodawców nie przewiduje zmiany liczby pracowników w ich firmach w ciągu najbliższych trzech lat, a co dziesiąta firma przewiduje wzrost zatrudnienia, głównie na stanowiskach pilota oraz technologa.

Z badania PARP wynika, że aż 81 proc. pracowników branży lotniczo-kosmicznej jest zadowolonych z pracy. Może to wynikać z faktu, że sektor chętnie inwestuje w rozwój kompetencji pracowników, bo w ciągu ostatniego roku na taki krok zdecydowało się aż trzy czwarte firm. Szkolenia dotyczyły głównie obsługi nowego sprzętu, maszyn i oprogramowania.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Strefa komfortu, czyli śmiertelna pułapka dla przedsiębiorcy [WYWIAD]

„Ceną wolności jest wieczna czujność” – ten cytat pasuje idealnie do naszych czasów, które – jak dla mnie – są bardziej niż przerażające. Mimo faktu, że z pewnością nie należę do osób strachliwych – mówi nam Krzysztof Oppenheim. Z naszym ekspertem finansowym, wieloletnim przedsiębiorcą znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima” rozmawiamy o śmiertlenej pułapce, jaką nie tylko dla ludzi biznesu jest pozostawanie w „strefie komfortu”.
10 MIN CZYTANIA

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA