W 2022 r. zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowo-przemysłowej w Polsce wyniosły 28,3 mln m kw. – wynika z najnowszego raportu „Rynek magazynowo-przemysłowy w Polsce” opublikowanego przez firmę doradczą Newmark Polska. To wzrost aż o 18,9 proc. w ciągu zaledwie roku.
– Wskutek intensywnej aktywności deweloperów w Polsce, ubiegły rok zamknęliśmy rekordową nową podażą – ponad 4,4 mln m kw. magazynów. Ten wynik szedł w parze z utrzymującym się na wysokim poziomie popytem – prawie 6,7 mln m kw., co stanowi drugi wynik w historii tego rynku – powiedział Jakub Kurek, dyrektor Działu Powierzchni Przemysłowych i Magazynowych w firmie doradczej Newmark Polska. – Pokazuje to, że polski rynek magazynowo-przemysłowy nadal pozostaje bardzo atrakcyjny na tle Europy. Rok 2023 będzie okresem jeszcze bardziej wzmożonej redefinicji łańcuchów dostaw, optymalizacji kosztów i poszukiwania oszczędności, a całkowite zasoby magazynowe przekroczą 30 mln m kw.
Raport firmy Newmark wykazał, że pod koniec 2022 r. w Polsce w trakcie budowy było ponad 3,4 mln m kw. nowoczesnej powierzchni magazynowo-przemysłowej. To o 14,6 proc. mniej niż w III kwartale 2022 r. i niemal o 30 proc. mniej niż pod koniec I kwartału 2022 r. Świadczy to o większej ostrożności deweloperów odnośnie rozpoczynania nowych inwestycji, szczególnie tych niezabezpieczonych umowami najmu przynajmniej w 50 proc.
W 2022 r. podpisano umowy najmu na prawie 6,7 mln m kw., co jest w historii polskiego rynku magazynowego drugim najwyższym wolumenem powierzchni wynajętej. W porównaniu z rekordowym rokiem 2021 jest to spadek 8,9 proc. Jeśli chodzi o czynsze, to w zależności od lokalizacji wzrosły od 15 do nawet 30 proc., ale ulegają powolnej stabilizacji. Mimo to Polska pozostaje bardzo konkurencyjną lokalizacją dla inwestycji magazynowo-przemysłowych w Europie.