fbpx
czwartek, 23 maja, 2024
Strona głównaBiznesBranża mięsna apeluje o pomoc

Branża mięsna apeluje o pomoc

Producenci i zakłady przetwórcze polskiej żywności wystosowali list otwarty do premiera Mateusza Morawieckiego.

Unia Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego zaapelowała do premiera Mateusza Morawieckiego o pomoc w kwestii relacji z sieciami handlowymi, ale też jeśli chodzi o wysokie ceny energii oraz o ochronę polskich producentów przed konkurencją z zewnątrz. Pod listem podpisało się osiem organizacji i zrzeszeń polskiego sektora rolno-spożywczego.

Autorzy listu napisali, że ostatnio głównym wyzwaniem dla Polaków i naszej gospodarki są wysokie ceny wywołane inflacją.

„Od 10 lat nieustannie upada polska produkcja trzody chlewnej (dziennie likwidowanych jest kilkanaście stad hodowlanych), polscy hodowcy drobiu stają się bezradni wobec zalewu taniego surowca pochodzącego z Ukrainy. Polski rynek zalewany jest przez tanie zboże z zagranicy, a producenci i przetwórcy mleka mierzą się niezmiennie wysokimi kosztami produkcji przy ciągle spadającej cenie skupu. Podobne procesy zachodzą w sektorach produkcji i hodowli pozostałych płodów rolnych” – napisano w liście. „Paradoksem jest, że w Polsce, kraju, który jest jedną z największych potęg rolnych w Europie i na świecie, polski rolnik i przetwórca zależy w dużej mierze od decyzji podejmowanych przez duże sieci handlowe z zagranicznym kapitałem. Z całą stanowczością i po raz kolejny zwracamy uwagę na to, że przetwórcy polskiego mleka, zbóż i mięsa nie zostali uznani za branże energochłonne i nie zostali objęci mechanizmami wsparcia” – dodano.

Sygnatariusze apelu wskazali, że rolnicy i przetwórcy muszą współpracować i nie mogą zostać podzieleni choćby przez zmiany regulacyjne. Poza problemami wymienionymi wyżej dużym wyzwaniem dla sektora rolno-spożywczego są rosnące ceny energii, które przyczyniły się np. do niedawnego upadku jednego z zakładów przetwórczych na Podkarpaciu. Apelujący obawiają się, że taki los może spotkać więcej podmiotów, co odbije się ostatecznie na cenach w sklepach i konsumentach.

„Jesteśmy gotowi, na każdym etapie przystąpić do rozmów i wspomóc Pana Premiera doświadczeniem, radami i propozycjami rozwiązań, tak aby zmiany mogły zaistnieć szybko i efektywnie. Ich powodzenie jest kluczowe dla polskiej gospodarki. Produkcja i przetwórstwo rolne to bardzo ważna i istotna branża, której wartość produkcji to setki miliardów złotych rocznie. To podatki, jedno ze źródeł finansowania programów socjalnych. Chcemy, aby zadał Pan sobie pytanie, czy Polskę stać w chwili obecnej na tak duże potencjalne straty finansowe i wysokie koszty społeczne, które dotkną nas wszystkich, ponieważ każdy z nas jest konsumentem, a co więcej każdy z nas jest również wyborcą” – podsumowano.

UPEMI
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA