Polscy producenci mleka chcą, żeby rząd zmienił zapisy projektu ustawy o systemie kaucyjnym, wyłączając z niego opakowania po wyrobach mleczarskich – podaje portal wiadomoscihandlowe.pl.

Pexels.com

Według Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji, Polskiej Federacji Producentów Żywności oraz Związku Polskich Przetwórców Mleka stworzenie wygodnego i bezpiecznego systemu zbiórki i przechowywania opakowań po produktach mlecznych byłoby trudne i kosztowne, a obowiązujące w Unii Europejskiej systemy kaucyjne wykluczają takie butelki ze swojego zakresu. Branża dodaje, że odzyskanie do recyklingu materiału zanieczyszczonego aktywnymi biologicznie resztkami mleka jest w znaczącej części niemożliwe. Co więcej, opakowania po produktach mleczarskich są skutecznie zbierane w ramach zbiórki pojemnikowej, a konsumenci ze względów sanitarnych szybko się ich pozbywają.

„Dlatego wyłączenie spod działania systemu kaucyjnego butelek po produktach mlecznych może paradoksalnie znacząco przyczynić się do zwiększenia ilości zbieranych opakowań po innych produktach oraz poprawić jakość odzyskiwanego materiału do ponownego wykorzystania” – napisano w apelu.

Źródło: wiadomoscihandlowe.pl

Poprzedni artykułRealna stawka PIT w Polsce wzrosła
Następny artykułPolski sektor handlu potrzebuje pracowników z kompetencjami technicznymi