fbpx
poniedziałek, 4 grudnia, 2023
Strona głównaTransportBranża motoryzacyjna rozwija się mimo kryzysu

Branża motoryzacyjna rozwija się mimo kryzysu

Choć trwa spowolnienie gospodarcze, to polska branża automoto ciągle się rozwija, a do jej głównych problemów należy brak pracowników.

Prawie połowa firm działających w branży automoto w Polsce narzeka na braki kadrowe – wynika z najnowszego raportu Gremi Personal. W związku z tym wiele z nich w najbliższym czasie będzie uruchamiało nowe rekrutacje.

Aktualnie spore braki kadrowe odczuwa 32,5 proc. firm z branży motoryzacyjnej, a duże problemy deklaruje 10 proc. Przedsiębiorstwa próbują łatać te niedobory zatrudnianiem cudzoziemców i w efekcie w 47 proc. ankietowanych przedsiębiorstw aż co piąty pracownik to cudzoziemiec. Jednocześnie aż 86 proc. firm automoto w naszym kraju zatrudnia obywateli z Ukrainy. Sektor jednak nie na rzeka na dużą rotację pracowników, bo w co trzeciej firmie wynosi ona średnio od 5 do 10 proc. W ciągu najbliższych trzech miesięcy rekrutację chce uruchomić aż 40 proc. firm.

Zdaniem zastępcy dyrektora generalnego Gremi Personal Damiana Guzmana wyniki raportu świadczą o rozwijaniu się polskiej branży motoryzacyjnej oraz oznaczają, że Polska jest atrakcyjnym miejscem migracji zarobkowej. Jego zdaniem bez imigrantów niektóre sektory nie byłyby w stanie wyrabiać swoich norm i wymienił tutaj budownictwo oraz przetwórstwo przemysłowe.

Ekspert dodał jednak, że Polska musi zmienić politykę migracyjną względem pracowników niewykwalifikowanych, gdyż potencjał migracyjny krajów ościennych się kończy i wkrótce firmy będą musiały otwierać się na kadry z Azji, a to może wpłynąć na bezpieczeństwo narodowe.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Droższe paliwo do starszych aut

Unia Europejska zdecydowała, że paliwa muszą mieć więcej biokomponentów. Oznacza to, że kierowcy starszych samochodów będą musieli tankować droższą benzynę.
2 MIN CZYTANIA

PE zdecydował: Zagraniczni kierowcy już nie uciekną od mandatów

Europosłowie z Komisji Transportu Parlamentu Europejskiego głosowali za ułatwieniem egzekwowania kar za wykroczenia drogowe wobec kierowców przyjeżdżających z innych krajów Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Czy Polska będzie blokować członkostwo Ukrainy w UE?

Poseł PSL Marek Sawicki postawił Ukrainie warunek, że jeśli nie przestanie dyskryminować polskich firm transportowych, to Polska będzie blokować członkostwo Ukrainy w Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy będą hojne dla pracowników?

Jeszcze nigdy tak dużo firm w Polsce nie planowało dać swoim pracownikom premii świątecznych. Wzrośnie też wysokość takich benefitów.
2 MIN CZYTANIA

Unijny wymóg dobije fabryki i warsztaty w Polsce?

Już za dekadę wszystkie nowe auta sprzedawane w Unii Europejskiej będą musiały być zeroemisyjne. To oznacza problemy dla branży motoryzacyjnej w Polsce.
2 MIN CZYTANIA

Robotyzacja szansą dla polskiego rolnictwa?

Polskie gospodarstwa rolne borykają się z brakiem rąk do pracy, a jedną z szans na rozwiązanie tego problemu mogą być większe inwestycje w robotyzację.
2 MIN CZYTANIA