fbpx
piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesBranża nawozów oczekuje wsparcia od rządu

Branża nawozów oczekuje wsparcia od rządu

Polscy producenci nawozów już od kilku miesięcy borykają się z trudną sytuacją na rynku, a teraz pojawiły się apele o organizację jakiejś formy wsparcia.

Problemy branży nawozów w Polsce były spowodowane rosnącymi cenami surowców, czyli głównie gazu ziemnego oraz prądu. „Rzeczpospolita” wskazuje, że teraz kłopoty te są potęgowane przez inne czynniki, w tym olbrzymią konkurencję z krajów spoza Unii Europejskiej.

Unijne regulacje nie pomagają

„Rzeczpospolita” cytując dane Głównego Urzędu Statystycznego podkreśliła, że w pierwszych czterech miesiącach 2023 roku produkcja nawozów azotowych w Polsce spadła o prawie jedną czwartą w porównaniu do tego samego okresu w roku 2022. W przypadku nawozów fosforowych spadek produkcji wyniósł aż 38 proc. Perspektyw na poprawę tej sytuacji za bardzo nie ma, mimo że w ostatnim czasie zaczęły spadać ceny surowców i prądu.

Według Orlenu dużym problemem dla polskiej branży nawozowej jest fakt, że od pewnego czasu następuje wzmożony napływ tanich produktów nawozowych wytworzonych poza UE. Taki stan rzeczy jest spowodowany tym, że pozaeuropejscy producenci płacą mniej za surowce, ale też nie ponoszą kosztów związanych z unijnymi regulacjami środowiskowymi.

Z taką oceną zgadzają się Azoty, które są drugim co do wielkości producentem nawozów w Unii Europejskiej z potencjałem produkcyjnym wynoszącym niemal 5 mln ton. Według ich przedstawicieli unijne regulacje środowiskowe są na tyle uciążliwe i kosztowne, że europejscy producenci powinni zacząć otrzymywać jakąś formę wsparcia. Wpływ na opłacalność biznesu azotowego może mieć też zniesienie europejskich ceł na mocznik i amoniak, co wpłynie na wzrost presji cenowej.

Źródło: Rzeczpospolita
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża IT redukuje zatrudnienie i zwiększa długi

O 1/3 wzrosło w ciągu dwóch lat zadłużenie branży IT – wynika z najnowszych danych Krajowego Rejestru Długów. Sektor „skazany na rozwój” powoli zaczyna być ofiarą własnego sukcesu. Jego długi wynoszą obecnie 264 mln zł, ale jeszcze więcej, bo prawie 400 mln zł, firmy informatyczne muszą odzyskać od swoich klientów.
4 MIN CZYTANIA

Nadchodzą jeszcze trudniejsze czasy dla małych sklepów. Ich liczba systematycznie maleje

Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.
5 MIN CZYTANIA

Zatory płatnicze uderzają w sektor MŚP. Czy sposobem na nie może być faktoring?

Od 2020 r. UOKiK ma uprawnienia do zwalczania zatorów płatniczych, które są szczególnie groźnie dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw. Rosnące w kolejnych latach liczby i kwoty nakładanych kar pokazują, że nie jest łatwo rozwiązać ten problem systemowo. Ale przedsiębiorcy zabezpieczają się przed zatorami również na własną rękę. Wykorzystują do tego faktoring.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA