fbpx
sobota, 23 września, 2023
Strona głównaKrajBranża ochroniarska też ma problemy

Branża ochroniarska też ma problemy

Zmienne decyzje administracyjne niemal zmiotły branżę ochroniarską z rynku. Sektor ten przed restrykcjami należał prawie w całości do małych i średnich polskich firm. Nie ma wątpliwości: na ich miejsce przyjdą zagraniczne korporacje.

Sławomir Wagner, przewodniczący rady nadzorczej Polskiego Holdingu Ochrony (PHO) oraz długoletni prezes Polskiej Izby Ochrony, mówi – w portalu Pulshr.pl – o gargantuicznych wręcz stratach firm sektora security obsługującego galerie handlowe, obiekty turystyczne, imprezy wystawiennicze itp. Wiele z nich już się po koronakryzysie nie podniesie, a ich marki znikną z rynku na zawsze.
Ogromna szkoda. Szkoda, że nikt nie pomyślał o tym, że gospodarka stanowi system naczyń połączonych. Że uderzenie w jedną branżę (np. hotelową) odbije się także na powiązanych z nią kontraktami przedsiębiorcach. A przecież nie potrzeba tu dużej wyobraźni biznesowej, żeby to rozumieć.

– Lockdown obsługiwanych przez nas branż doprowadził do weryfikowania dotychczasowych kontraktów w kierunku ograniczenia lub wręcz likwidacji ochrony ich obiektów – mówi Sławomir Wagner. – Rozkład strat tych przedsiębiorstw zależy od rodzaju świadczonej usługi i dla jakiej branży są one świadczone – wyjaśnia.

Lista strat

Według PHO, największe straty odnotowały firmy ochraniające galerie handlowe – od 70 do nawet 90 proc. wartości kontraktów. „Oberwali” też potężnie wszyscy świadczący usługi ochrony zamkniętym klubom fitness i siłowniom oraz oczywiście hotelom, restauracjom i kawiarniom. Tu straty są rzędu 60-90 proc. dotychczasowych przychodów.
Uderzenie trafiło też w segment firm tzw. cash processingu, czyli obsługi gotówki w zakresie jej konwojowania i inkasa – straty szacowane są na około 40 proc.
Wagner twierdzi, że wynikają one także z niezrealizowanych kontraktów publicznych. Te były zawierane na mocy ustawy o zamówieniach publicznych, a realizacją usług zajmowały się niewielkie firmy niepodlegające restrykcjom epidemicznym (np. centra logistyczne).
Istotne w tym jest także to, że te straty to nie tylko zniwelowanie „jakichś tam firemek” – to utrata pracy przez setki, jeśli nie tysiące osób, które utrzymywały całe rodziny.

Nie wiadomo, co dalej

Wielu przedsiębiorców z segmentu security nie wierzy w „ozdrowieńcze” skutki ewentualnego zniesienia obostrzeń. Zdają sobie bowiem sprawę z tego, że ewentualne ponowne ograniczenie ich działalności lub ponowne zamknięcie jest bardzo proste i może nastąpić błyskawicznie. Nastawienie przedsiębiorców wynika z braku zaufania do decydentów, a tenże brak zaufania – z dotychczasowych doświadczeń.
Niemniej, związani umowami, nawet w obiektach jeszcze nieotwartych muszą ponosić koszty antyepidemicznych zabiegów higienicznych. To tylko pogłębia ich straty oraz frustrację.

Podobne odczucia oraz dotkliwe zobowiązania są udziałem przedsiębiorców zajmujących się bezpieczeństwem i ochroną zakazanych imprez masowych; także sportowych. Siłą rzeczy baseny, aquaparki i ośrodki sportu oraz turystyki nie chcą płacić za ochronę, albo płacą jak najmniej; same przecież nie wiedzą, jaka będzie ich przyszłość.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polska turystyka zatrudnia wielu cudzoziemców

Aż jedna czwarta polskich firmz branży turystycznej zatrudnia cudzoziemców, a zdecydowana większość z nich to obywatele Ukrainy.
2 MIN CZYTANIA

Polacy przestają się bać utraty pracy?

We wrześniu w Polsce odnotowano wzrost poczucia bezpieczeństwa zatrudnienia, co oznacza, że Polacy coraz mniej boją się bezrobocia.
2 MIN CZYTANIA

Branża drzewna apeluje do Lasów Państwowych

Polska branża drzewna wystosowała list do Lasów Państwowych, w którym wyrażono zaniepokojenie planowanymi zmianami w zasadach sprzedaży drewna.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polscy przedsiębiorcy wierzą, że pokonają problemy

Nasi przedsiębiorcy konfrontują się z bezprecedensowymi wyzwaniami, a jednocześnie wykazują zadziwiającą odporność i wiarę w dobrą przyszłość swoich biznesów.
3 MIN CZYTANIA

Koncerny samochodowe szpiegują swoich klientów!

Producenci samochodów nie tylko nie chronią prywatności klientów, ale gromadzone na ich temat – także intymne – informacje sprzedają firmom marketingowym. Gotowi są nawet, na każde wezwanie, przekazać je władzom czy organom ścigania.
3 MIN CZYTANIA

Nowe programy wsparcia dla firm sektora MŚP

Dostępne są już pieniądze na modernizację mikro, małych i średniej wielkości przedsiębiorstw w kierunku bycia bardziej eko, a także dla dobrze rokujących na rynku start-upów.
3 MIN CZYTANIA