fbpx
wtorek, 12 listopada, 2024
Strona głównaBiznesBranża piwna szuka sposobów na odbicie

Branża piwna szuka sposobów na odbicie

Branża piwowarska podsumowała zeszły rok uznając go za najtrudniejszy od wielu lat. Poważnymi wyzwaniami były i są nadal rosnące koszty produkcji, inflacja oraz ograniczony dostęp do niektórych surowców i opakowań. Ten rok także zapowiada się nie najlepiej. Optymizmem napawają jednak rosnące przychody ze sprzedaży piw bezalkoholowych oraz szansa na uchwalenie dobrej ustawy „kaucyjnej”.

Piwowarzy, zwłaszcza ci z mniejszych browarów stawiających w szczególny sposób na jakość swoich produktów, nie mają w Polsce łatwego życia. Zeszły rok zaliczają do zdecydowanie mało udanych. Niektórzy uznają go nawet za gorszy od tragicznego pandemicznego roku 2020. Jak wynika z raportu ISBBiznes.pl, oprócz inflacji i rosnących kosztów produkcji producenci piwa borykają się z corocznymi podwyżkami podatku akcyzowego na alkohol. Akcyza w 2022 r. wzrosła o 10 proc. W styczniu 2023 – o kolejne 5 proc., a w perspektywie 2027 r. zapowiadane podwyżki mają wynosić… co roku 5 proc.

Tylko pozorny wzrost rynku

Tymczasem rynek piwowarski nie zdołał się jeszcze obudować po kilkuletniej pandemii. I to pomimo dobrej pogody oraz mistrzostw w piłce nożnej, czyli – jak to określono w raporcie ISBBiznes.pl – „czynników sprzyjających konsumpcji piwa”. Paradoksalnie jednak wstępne dane dotyczące wartości rynku wskazują na jego wzrost. To może sprawiać mylne wrażenie, że wszystko jest w najlepszym porządku.

– Ten wzrost być może będzie nawet dwucyfrowy, jednak wynika on w zasadzie wyłącznie ze wzrostu średniej ceny piwa powodowanego przez szybko rosnącą inflację i wyższą akcyzę – powiedział portalowi ISBiznes.pl Bartłomiej Morzycki, dyrektor generalny Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego – Browary Polskie.

Upraszczając – oznacza to, że koszty docelowo ponoszą konsumenci piwa, co najlepiej widać po cenach na sklepowych półkach. A jak długo jeszcze klienci będą akceptować coraz wyższe ceny?

Wielu małych kontra trzy koncerny

Aż 70-80 proc. rynku polskiego rynku piwa dzielą pomiędzy siebie trzej duzi producenci zagraniczni: Kompania Piwowarska, Grupa Żywiec i Carlsberg Polska. Reszta rynku należy do kilkudziesięciu browarów średniej wielkości oraz setki małych i mikrobrowarów – w sumie jest to ponad 350 zakładów rozsianych na terenie całej Polski. I to właśnie one, nie browarniane koncerny, muszą szczególnie zmagać się ze zjawiskami o charakterze globalnym (pandemia, malejąca dostępność surowców) oraz krajowymi (podwyżki akcyzy, inflacja). Już teraz, poza szczytem sezonu, przygotowują się do tegorocznych wyzwań.

Niewątpliwie na dalszy wzrost cen średnich piwa będzie wpływać inflacja, czego efektem będzie dalsze wygasanie popytu i obrotów. Nie ma złudzeń, ceny piwa w 2023 r. znowu wzrosną, bo spadające obroty przedsiębiorcy będą rekompensować sobie między innymi podwyżkami cen.

Szansa w piwach bezalkoholowych i w ustawie?

Ponieważ moda na spożywanie piw bezalkoholowych nie słabnie, rośnie również ich produkcja. GUS policzył, że w minionym roku wzrosła ona aż o 7,8 proc. – do ok. 2,4 mln hektolitrów. Z kolei Browary Polskie podały, że na koniec 2021 r. wartość sprzedaży piw bezalkoholowych przekroczyła już 1,17 mld zł, co stanowiło 6,5 proc. rynku piwnego i dawało czterokrotny wzrost w ciągu pięciu ostatnich lat.

Przedsiębiorcy browarniani liczą także na uporządkowanie rynku obrotu butelkami. Prace nad ustawą o systemie kaucyjnym nieco się ślimaczą. Jednak z zapowiedzi wynika, że jest szansa na uchwalenie jej do końca kwietnia tego roku. Mądre rozwiązania ustawowe mogłyby przynieść przedsiębiorcom niebagatelne oszczędności, konsumentom ułatwienia, a środowisku naturalnemu oczywiste korzyści.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Strefa komfortu, czyli śmiertelna pułapka dla przedsiębiorcy [WYWIAD]

„Ceną wolności jest wieczna czujność” – ten cytat pasuje idealnie do naszych czasów, które – jak dla mnie – są bardziej niż przerażające. Mimo faktu, że z pewnością nie należę do osób strachliwych – mówi nam Krzysztof Oppenheim. Z naszym ekspertem finansowym, wieloletnim przedsiębiorcą znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima” rozmawiamy o śmiertlenej pułapce, jaką nie tylko dla ludzi biznesu jest pozostawanie w „strefie komfortu”.
10 MIN CZYTANIA

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA