Piekarnie i cukiernie, producenci wyrobów czekoladowych i ciastek mają dziś łącznie ponad 275 mln zł zaległości finansowych – wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i bazy informacji kredytowych BIK. Pod koniec marca 2020 r., czyli po wybuchu pandemii koronawirusa, zadłużenie to wynosiło niespełna 142 mln zł.
Choć od lipca 2022 r. do czerwca 2023 r. wartość polskiego rynku słodyczy wzrosła o 17,3 proc. i osiągnęła 10,3 mld złotych, to rosną również zaległości finansowe firm działających w tej branży. Dzisiaj najbardziej zadłużeni są producenci pieczywa, świeżych wyrobów ciastkarskich i ciastek, którzy zalegają na 231,9 mln złotych, podczas gdy w kwietniu 2020 roku ich zaległości sięgały 111,4 mln złotych. Procentowo mniej wzrosło zadłużenie producentów kakao, czekolady i wyrobów cukierniczych – z 24,1 mln do 38,4 mln złotych. Z kolei zaległości producentów sucharów i herbatników, konserwowanych wyrobów ciastkarskich i ciastek spadły z 6,2 mln do 4,7 mln złotych.
Przyczyn rosnącego zadłużenia producentów słodyczy można by dopatrywać się w zmianie nawyków żywieniowych konsumentów i spadku sprzedaży. 91 proc. Polaków informuje bowiem, że z powodu rosnących cen oszczędza na żywności. Produkty, z których rezygnują rodacy lub których ilość ograniczają, aby zaoszczędzić to przede wszystkim alkohol (52 proc.), gotowe dania ze sklepu (47 proc.) oraz właśnie słodycze (43 proc.). Deklaracje te nie znajdują jednak odzwierciedlenia w danych na temat sprzedaży. Słodycze i przekąski nadal pozostają największym segmentem rynku spożywczego w Polsce, z udziałem na poziomie 18 proc. i jak szacują eksperci, w najbliższej przyszłości się to nie zmieni
– napisano w analizie BIG InfoMonitor.
Według przedsiębiorców z branży słodyczy głównym powodem ich trudnej sytuacji finansowej jest inflacja wpływająca na wzrost kosztów prowadzenia działalności, w tym energii i paliwa (30 proc.). Dużym problemem są też niesolidni kontrahenci, na których narzeka 28 proc. firm. Firmy z sektora słodyczy mają też kłopoty ze znalezieniem pracowników (13 proc.) oraz z podatkami (10 proc.).