fbpx
czwartek, 5 grudnia, 2024
Strona głównaKrajBranża słodyczy coraz bardziej zadłużona

Branża słodyczy coraz bardziej zadłużona

Od początku pandemii koronawirusa przeterminowane zadłużenie producentów słodyczy w Polsce wzrosło prawie dwukrotnie i wynosi aż 275 mln złotych.

Piekarnie i cukiernie, producenci wyrobów czekoladowych i ciastek mają dziś łącznie ponad 275 mln zł zaległości finansowych – wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i bazy informacji kredytowych BIK. Pod koniec marca 2020 r., czyli po wybuchu pandemii koronawirusa, zadłużenie to wynosiło niespełna 142 mln zł.

Choć od lipca 2022 r. do czerwca 2023 r. wartość polskiego rynku słodyczy wzrosła o 17,3 proc. i osiągnęła 10,3 mld złotych, to rosną również zaległości finansowe firm działających w tej branży. Dzisiaj najbardziej zadłużeni są producenci pieczywa, świeżych wyrobów ciastkarskich i ciastek, którzy zalegają na 231,9 mln złotych, podczas gdy w kwietniu 2020 roku ich zaległości sięgały 111,4 mln złotych. Procentowo mniej wzrosło zadłużenie producentów kakao, czekolady i wyrobów cukierniczych – z 24,1 mln do 38,4 mln złotych. Z kolei zaległości producentów sucharów i herbatników, konserwowanych wyrobów ciastkarskich i ciastek spadły z 6,2 mln do 4,7 mln złotych.

Przyczyn rosnącego zadłużenia producentów słodyczy można by dopatrywać się w zmianie nawyków żywieniowych konsumentów i spadku sprzedaży. 91 proc. Polaków informuje bowiem, że z powodu rosnących cen oszczędza na żywności. Produkty, z których rezygnują rodacy lub których ilość ograniczają, aby zaoszczędzić to przede wszystkim alkohol (52 proc.), gotowe dania ze sklepu (47 proc.) oraz właśnie słodycze (43 proc.). Deklaracje te nie znajdują jednak odzwierciedlenia w danych na temat sprzedaży. Słodycze i przekąski nadal pozostają największym segmentem rynku spożywczego w Polsce, z udziałem na poziomie 18 proc. i jak szacują eksperci, w najbliższej przyszłości się to nie zmieni

– napisano w analizie BIG InfoMonitor.

Według przedsiębiorców z branży słodyczy głównym powodem ich trudnej sytuacji finansowej jest inflacja wpływająca na wzrost kosztów prowadzenia działalności, w tym energii i paliwa (30 proc.). Dużym problemem są też niesolidni kontrahenci, na których narzeka 28 proc. firm. Firmy z sektora słodyczy mają też kłopoty ze znalezieniem pracowników (13 proc.) oraz z podatkami (10 proc.).

Źródło: BIG
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Żądamy przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej! – kampania byłego rzecznika MŚP

Wzywam wszystkich do jak najszybszego podpisania petycji, w której zwracamy się do premiera i polityków rządzącej koalicji o przywrócenie składki zdrowotnej sprzed Polskiego Ładu – mówi Adam Abramowicz. Były rzecznik małych i średnich przedsiębiorców wystartował z ogólnopolską kampanią przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej.
2 MIN CZYTANIA

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA