fbpx
piątek, 20 września, 2024
Strona głównaTransportBranża transportowa apeluje do prezydenta

Branża transportowa apeluje do prezydenta

Polski sektor logistyczny sprzeciwia się wprowadzeniu najnowszej nowelizacji Kodeksu pracy.

Organizacja Transport i Logistyka Polska wystosowała apel do prezydenta Andrzeja Dudy. Sektor twierdzi, że ostatnia nowelizacja Kodeksu pracy jest niezgodna z Konstytucją i domaga się skierowania ustawy do Trybunału Konstytucyjnego.

TLP wyjaśnia, że przyjęta 9 marca przez Sejm ustawa wprowadza do polskiego prawa m.in. unijną dyrektywę 2019/1152 w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w UE.

„Transport i Logistyka Polska już w trakcie prac nad wskazaną wyżej dyrektywą przestrzegał przed potencjalnymi problemami, jakie dla branży transportu drogowego może przynieść jej niewłaściwe wdrożenie. Dla branży, której specyfika ze względu na mobilność pracowników i nieprzewidywalność ich czasu pracy różni się w zasadniczy sposób od innych branż, w których pracownik pracuje stacjonarnie w wyznaczonym przez pracodawcą miejscu pracy” – wyjaśniono w komunikacie TLP.

Według TLP autorzy ustawy całkowicie zignorowali zgłaszane przez branżę wątpliwości i dlatego teraz sektor chce zbadania ustawy przez Trybunał Konstytucyjny pod kątem zgodności z Konstytucją trzech przepisów. Pierwszy dotyczy art. 1 pkt 5 ustawy, który może sprawić, że zawodowy kierowca po powrocie z podróży zamiast udać się na odpoczynek będzie mógł dalej pracować w innym miejscu, a potem legalnie wrócić do przewozu pasażerów lub towarów.

„W ocenie TLP sytuacja taka jest całkowicie niedopuszczalna, bowiem spowoduje wzrost zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, a nawet katastrofy w ruchu lądowym, jak również zdecydowane podwyższenie poziomu ryzyka w transporcie drogowym, co może skutkować wzrostem liczby wypadków, nawet z ofiarami śmiertelnymi” – wskazano w liście.

Drugi przepis to art. 1 pkt 6 lit. b ustawy, który dotyczy obowiązku pracodawcy o poinformowaniu pracownika o dobowym i tygodniowym wymiarze czasu pracy. Według branży wymóg ten ze względu na specyfikę pracy w transporcie jest niemożliwy do zrealizowania. Trzeci kwestionowany przepis to art. 46 ustawy, który mówi o 21-dniowym vacatio legis. Zdaniem TLP to zdecydowanie za krótko na wprowadzenie tak szerokich zmian prawnych.

Argumentując swój apel TLP w liście powołuje się na „jedną z fundamentalnych zasad państwa demokratycznego”, jaką jest „pewność prawa stanowionego przez organy władzy publicznej, do którego stosowania adresaci norm mają odpowiedni czas na przygotowanie prowadzonej działalności”.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Czas na XXI wiek w kolejowym bezpieczeństwie

W Polsce około 40 proc. linii kolejowych ma zostać wyposażone w Europejski System Sterowania Pociągiem (ETCS). Jest on potocznie nazywany sygnalizacją kabinową i gwarantuje między innymi to, że pociąg nie przejedzie „czerwonego światła”.
8 MIN CZYTANIA

Ile oszczędzasz, dojeżdżając do pracy autem? Samochód wciąż jest konkurencyjny

Auta są passé? Takie można odnieść wrażenie, obserwując przyjmowane polityki, jak np. planowany podatek samochodowy, zakaz sprzedaży aut spalinowych, czy strefy czystego transportu. Z drugiej strony liczba nowo rejestrowanych aut w Polsce rośnie. Warsaw Enterprise Institute przeanalizował korzyści, które z posiadania aut odnoszą obywatele, a które umykają urzędnikom.
3 MIN CZYTANIA

Polskie autobusy wodorowe podbijają Europę!

Kolejne miasta z państw zachodniej Europy składają zamówienia na nowoczesne autobusy polskiej marki Solaris napędzane ogniwem wodorowym.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA