fbpx
niedziela, 10 listopada, 2024
Strona głównaKrajBranża wodno-kanalizacyjna w krytycznej sytuacji

Branża wodno-kanalizacyjna w krytycznej sytuacji

Polska branża wodno-kanalizacyjna apeluje o szybkie zmiany w zakresie taryfowania. Wszystko przez spowolnienie gospodarcze.

Izba Gospodarcza Wodociągi Polskie poinformowała, że branża wodno-kanalizacyjna jest w dramatycznej sytuacji. W związku z tym pojawił się apel o pilne zmiany w zakresie ustalania taryf, które dzisiaj zatwierdzane są w cyklach trzyletnich.

W 2018 r. funkcję regulatora cen przejęła od samorządów administracja rządowa, a mianowicie Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, które zatwierdza taryfy w cyklach trzyletnich. Ostatnie ustalenie taryfy miało zatem miejsce na lata 2021-2024 przy założeniu ok. 3 proc. inflacji. Izba Gospodarcza Wodociągi Polskie zauważa jednak, że w 2022 r. inflacja wzrosła do ok. 18 proc., a skumulowana inflacja dla lat 2022-2027 to ok. 50 proc. Do tego dochodzi wzrost kosztów energii, które dla przedsiębiorstw wod-kan od 2021 r. wzrosły o przeszło 300 proc. Swoje znaczenie ma też wzrost stóp procentowych.

Taka sytuacja rujnowała funkcjonowanie przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych. Z tego powodu, chcąc ratować się przed upadłością, przedsiębiorstwa zgłaszały zgodnie z prawem wnioski o weryfikację taryf. Te jednak w znacznej mierze były i są odrzucane przez regulatora lub nadmiernie długo rozpatrywane, a procedowanie wniosków przez PGW WP może trwać nawet latami. Oznacza to, że branża wodociągowo-kanalizacyjna była i nadal jest jedyną w Polsce, która została w praktyce pozbawiona waloryzacji swych taryf

– napisała Izba.

W związku z powyższym Izba wnosi o powrót do rozwiązań sprzed 2018 r., aby kompetencje zatwierdzania taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzenie ścieków wróciły do organów samorządu terytorialnego.

Polsce grozi „blackout” wodny?

Izba alarmuje, że jeśli sytuacja się nie zmieni, to istnieje ryzyko przerwania ciągłości i płynności dostaw wody i odbioru ścieków w Polsce. Aktualnie bowiem aż 90 proc. firm wodociągowo-kanalizacyjnych wstrzymało inwestycje, a około 81 proc. firm na koniec 2022 r. zanotowało straty. Uniemożliwianie zmiany taryf za wodę i ścieki ma także bezpośredni wpływ na ograniczanie przez przedsiębiorstwa wydatków modernizacyjnych i inwestycyjnych, co w szybkim czasie pogorszy stan infrastruktury.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Żądamy przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej! – kampania byłego rzecznika MŚP

Wzywam wszystkich do jak najszybszego podpisania petycji, w której zwracamy się do premiera i polityków rządzącej koalicji o przywrócenie składki zdrowotnej sprzed Polskiego Ładu – mówi Adam Abramowicz. Były rzecznik małych i średnich przedsiębiorców wystartował z ogólnopolską kampanią przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej.
2 MIN CZYTANIA

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA