fbpx
sobota, 15 czerwca, 2024
Strona głównaKrajBranża wodno-kanalizacyjna w krytycznej sytuacji

Branża wodno-kanalizacyjna w krytycznej sytuacji

Polska branża wodno-kanalizacyjna apeluje o szybkie zmiany w zakresie taryfowania. Wszystko przez spowolnienie gospodarcze.

Izba Gospodarcza Wodociągi Polskie poinformowała, że branża wodno-kanalizacyjna jest w dramatycznej sytuacji. W związku z tym pojawił się apel o pilne zmiany w zakresie ustalania taryf, które dzisiaj zatwierdzane są w cyklach trzyletnich.

W 2018 r. funkcję regulatora cen przejęła od samorządów administracja rządowa, a mianowicie Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, które zatwierdza taryfy w cyklach trzyletnich. Ostatnie ustalenie taryfy miało zatem miejsce na lata 2021-2024 przy założeniu ok. 3 proc. inflacji. Izba Gospodarcza Wodociągi Polskie zauważa jednak, że w 2022 r. inflacja wzrosła do ok. 18 proc., a skumulowana inflacja dla lat 2022-2027 to ok. 50 proc. Do tego dochodzi wzrost kosztów energii, które dla przedsiębiorstw wod-kan od 2021 r. wzrosły o przeszło 300 proc. Swoje znaczenie ma też wzrost stóp procentowych.

Taka sytuacja rujnowała funkcjonowanie przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych. Z tego powodu, chcąc ratować się przed upadłością, przedsiębiorstwa zgłaszały zgodnie z prawem wnioski o weryfikację taryf. Te jednak w znacznej mierze były i są odrzucane przez regulatora lub nadmiernie długo rozpatrywane, a procedowanie wniosków przez PGW WP może trwać nawet latami. Oznacza to, że branża wodociągowo-kanalizacyjna była i nadal jest jedyną w Polsce, która została w praktyce pozbawiona waloryzacji swych taryf

– napisała Izba.

W związku z powyższym Izba wnosi o powrót do rozwiązań sprzed 2018 r., aby kompetencje zatwierdzania taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzenie ścieków wróciły do organów samorządu terytorialnego.

Polsce grozi „blackout” wodny?

Izba alarmuje, że jeśli sytuacja się nie zmieni, to istnieje ryzyko przerwania ciągłości i płynności dostaw wody i odbioru ścieków w Polsce. Aktualnie bowiem aż 90 proc. firm wodociągowo-kanalizacyjnych wstrzymało inwestycje, a około 81 proc. firm na koniec 2022 r. zanotowało straty. Uniemożliwianie zmiany taryf za wodę i ścieki ma także bezpośredni wpływ na ograniczanie przez przedsiębiorstwa wydatków modernizacyjnych i inwestycyjnych, co w szybkim czasie pogorszy stan infrastruktury.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

Niemal połowa polskich dzieci między 15. a 18. rokiem życia pracuje [RAPORT]

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Czy to powszechne zjawisko, czy może marginalne?
3 MIN CZYTANIA

Wiślana Procesja Eucharystyczna w Czerwińsku nad Wisłą

Długi weekend związany ze Świętem Bożego Ciała sprzyja poznawaniu mało znanych zakątków naszego kraju. Z pewnością warto odwiedzić Czerwińsk nad Wisłą, gdzie odbywa się jedyna w Polsce Wiślana Procesja Eucharystyczna. Przy okazji można poznać wiele tajemnic związanych z pięknym czerwińskim klasztorem położonym nad brzegiem Wisły.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA