fbpx
piątek, 14 czerwca, 2024
Strona głównaKrajBranżę e-commerce czeka dołek

Branżę e-commerce czeka dołek

Ogólne spowolnienie gospodarcze uderza w sklepy internetowe, które po raz pierwszy od paru lat notują spadek liczby klientów.

Wzrost kosztów operacyjnych sprawia, że sklepy internetowe tracą klientów, którzy wszędzie szukają oszczędności – informuje „Rzeczpospolita”. Odsetek internautów robiących zakupy w sieci jest teraz najniższy od kilku lat.

Według przytaczanych przez dziennik prognoz Ecommerce Europe, branżowej organizacji sprzedawców online w Unii Europejskiej, w 2023 roku odsetek internautów kupujących w sieci może spaść do 68 proc., czyli o 5 pkt proc. mniej niż w minionym roku. To również słabszy wynik niż w 2021 i 2020 roku.

Branża e-commerce powodów takich spadków doszukuje się w postpandemicznej korekcie, gdyż po boomie na e-zakupy w czasach koronawirusa konsumenci powoli zaczęli wracać do zakupów stacjonarnych. Poza tym obecnie nawet co drugi Polak tnie wydatki na ubrania, buty i elektronikę, a to produkty, które są najczęściej kupowane w sieci.

Jednym z kluczowych czynników wpływających na obecne wyzwania jest wzrost kosztów operacyjnych, co z kolei generuje presję na wzrost cen. Niemniej jednak trzeba dostrzec, że istnieje istotna przestrzeń do optymalizacji procesów, zwłaszcza w obszarze logistyki

– powiedział na łamach „Rz” Arkadiusz Filipowski, prezes Fulfilio z grupy OEX.

Mimo gorszego okresu branża może oczekiwać, że po chwilowym dołku wrócą lepsze czasy. Zdaniem Patrycji Sass-Staniszewskiej, prezes Izby Gospodarki Elektronicznej, handel elektroniczny będzie się rozwijał, a motorami napędowymi tego zjawiska będą nowoczesne technologie oraz rozwój omnichannel. Na odbicie w branży trzeba jednak będzie poczekać do spadku inflacji, która musi zbliżyć się do wartości, gdy konsumenci przestaną oszczędzać i wrócą do zakupów w sieci.

Źródło: Rzeczpospolita
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

Niemal połowa polskich dzieci między 15. a 18. rokiem życia pracuje [RAPORT]

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Czy to powszechne zjawisko, czy może marginalne?
3 MIN CZYTANIA

Wiślana Procesja Eucharystyczna w Czerwińsku nad Wisłą

Długi weekend związany ze Świętem Bożego Ciała sprzyja poznawaniu mało znanych zakątków naszego kraju. Z pewnością warto odwiedzić Czerwińsk nad Wisłą, gdzie odbywa się jedyna w Polsce Wiślana Procesja Eucharystyczna. Przy okazji można poznać wiele tajemnic związanych z pięknym czerwińskim klasztorem położonym nad brzegiem Wisły.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA