fbpx
poniedziałek, 4 grudnia, 2023
Strona głównaKrajBranżę e-commerce czeka dołek

Branżę e-commerce czeka dołek

Ogólne spowolnienie gospodarcze uderza w sklepy internetowe, które po raz pierwszy od paru lat notują spadek liczby klientów.

Wzrost kosztów operacyjnych sprawia, że sklepy internetowe tracą klientów, którzy wszędzie szukają oszczędności – informuje „Rzeczpospolita”. Odsetek internautów robiących zakupy w sieci jest teraz najniższy od kilku lat.

Według przytaczanych przez dziennik prognoz Ecommerce Europe, branżowej organizacji sprzedawców online w Unii Europejskiej, w 2023 roku odsetek internautów kupujących w sieci może spaść do 68 proc., czyli o 5 pkt proc. mniej niż w minionym roku. To również słabszy wynik niż w 2021 i 2020 roku.

Branża e-commerce powodów takich spadków doszukuje się w postpandemicznej korekcie, gdyż po boomie na e-zakupy w czasach koronawirusa konsumenci powoli zaczęli wracać do zakupów stacjonarnych. Poza tym obecnie nawet co drugi Polak tnie wydatki na ubrania, buty i elektronikę, a to produkty, które są najczęściej kupowane w sieci.

Jednym z kluczowych czynników wpływających na obecne wyzwania jest wzrost kosztów operacyjnych, co z kolei generuje presję na wzrost cen. Niemniej jednak trzeba dostrzec, że istnieje istotna przestrzeń do optymalizacji procesów, zwłaszcza w obszarze logistyki

– powiedział na łamach „Rz” Arkadiusz Filipowski, prezes Fulfilio z grupy OEX.

Mimo gorszego okresu branża może oczekiwać, że po chwilowym dołku wrócą lepsze czasy. Zdaniem Patrycji Sass-Staniszewskiej, prezes Izby Gospodarki Elektronicznej, handel elektroniczny będzie się rozwijał, a motorami napędowymi tego zjawiska będą nowoczesne technologie oraz rozwój omnichannel. Na odbicie w branży trzeba jednak będzie poczekać do spadku inflacji, która musi zbliżyć się do wartości, gdy konsumenci przestaną oszczędzać i wrócą do zakupów w sieci.

Źródło: Rzeczpospolita
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Należy odblokować tereny pod zabudowę

Nie dalej jak do końca grudnia 2025 roku każda gmina powinna mieć uchwalony plan ogólny, który określi, co i gdzie można budować. Czy reforma planowania przestrzennego wyznaczy wreszcie jasne reguły dla inwestorów chcących budować, zabezpieczając zarazem interesy mieszkańców?
3 MIN CZYTANIA

Rynek magazynowy w Polsce kwitnie

Polski rynek magazynowy należy do najszybciej rozwijających się w Europie, a wielkość powierzchni magazynowej przekracza już 30 milionów metrów kwadratowych.
2 MIN CZYTANIA

„Nie” dla cyfrowego euro

Politycy Konfederacji wyrazili jednoznaczny sprzeciw wobec planów ewentualnego wprowadzenia cyfrowego euro w Polsce.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unijny wymóg dobije fabryki i warsztaty w Polsce?

Już za dekadę wszystkie nowe auta sprzedawane w Unii Europejskiej będą musiały być zeroemisyjne. To oznacza problemy dla branży motoryzacyjnej w Polsce.
2 MIN CZYTANIA

Robotyzacja szansą dla polskiego rolnictwa?

Polskie gospodarstwa rolne borykają się z brakiem rąk do pracy, a jedną z szans na rozwiązanie tego problemu mogą być większe inwestycje w robotyzację.
2 MIN CZYTANIA

Opłata recyklingowa powinna być wyższa?

System kaucyjny ma ruszyć w Polsce za rok, ale już teraz pojawiają się pierwsze głosy, że proponowana stawka kaucji na poziomie 50 groszy będzie za niska.
2 MIN CZYTANIA