fbpx
piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaŚwiatBregret – czy Wielka Brytania wróci do Unii?

Bregret – czy Wielka Brytania wróci do Unii?

Podobnie jak kilka lat temu do słownictwa na całym świecie weszło słowo „brexit” tak teraz na popularności zyskuje zwrot „bregret”, co w zasadzie oznacza: „żałuję decyzji o głosowaniu za opuszczeniem Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię”.

Jeden z najnowszych sondaży opinii publicznej wskazuje na dramatyczną zmianę opinii w Wielkiej Brytanii, jeśli chodzi o tak doniosłe głosowanie, jakim było referendum w sprawie opuszczenia Unii Europejskiej. W ankiecie przeprowadzonej przez Focaldata obejmującej 10 tys. osób z całego kraju zapytano respondentów, czy się zgadzają, czy nie zgadzają ze stwierdzeniem: „Wielka Brytania nie miała racji opuszczając UE”. Focaldata szacuje, że w prawie każdym okręgu wyborczym w Wielkiej Brytanii (sondaż nie obejmuje Irlandii Północnej) więcej osób zgadza się z tym stwierdzeniem niż się nie zgadza – to znaczy, że respondenci uważają, że brexit był błędem. Tylko osoby w trzech okręgach (Louth i Horncastle, Boston i Skegness oraz South Holland i Deepings) większość ankietowanych uważała inaczej. W Boston i Skegness aż 41proc. uczestników badania nadal uważa, że opuszczenie UE było słuszną decyzją.

Co ciekawe, inne ankiety potwierdzają wynik badania przeprowadzonego przez Focaldata. Przeprowadzony na początku stycznia sondaż dla Independent wykazał, że prawie dwie trzecie Brytyjczyków poparłoby teraz referendum w sprawie ponownego przystąpienia do UE. Pytanie zadawane przez YouGov – czy mieliśmy rację opuszczając UE? – pokazuje, że liczba odpowiedzi negatywnych znacznie przewyższała liczbę tych, którzy twierdzili, że Wielka Brytania miała rację. Najnowsze dane wskazują na największą jak dotąd różnicę, wynoszącą 56 do 32 proc. Jeden na pięciu spośród tych, którzy głosowali za brexitem sześć lat temu (to ponad 3 miliony osób) twierdzi, że decyzja była zła.

Takie sondaże będą wywierać presję na lidera opozycyjnej Partii Pracy, Keira Starmera, który – choć często wspomina o brexicie – to dobrze wie, że ponowne przystąpienie Wielkiej Brytanii do jednolitego rynku jest w zasadzie niemożliwe. Parlamentarzystka z Partii Pracy Lisa Nandy odrzuciła pomysł ponownego przystąpienia do UE nazywając go „fantazją”.

Nastrojów społecznych nie poprawiają prognozy gospodarcze które wskazują na potencjalne długoterminowe kłopoty w Wielkiej Brytanii w wyniku brexitu. Ponure wieści pojawiają się tuż po wycieku rządowego raportu sugerującego, że minister Jeremy Hunt i premier Rishi Sunak będą zmuszeni szukać partnerstwa z Brukselą „w stylu szwajcarskim”.

W zeszłym tygodniu Hunt zapowiedział nowy, surowszy budżet twierdząc, że pomoże on Wielkiej Brytanii „stworzyć inną gospodarkę poza Unią Europejską – wysokie kwalifikacje, wysokie płace; będziemy następną Dolinę Krzemową na świecie, z naszymi własnymi przepisami”. Warto jednak przypomnieć, że w 2016 r. Hunt głosował przeciwko brexitowi, co znacząco podważa wiarygodność jego zapewnień.

Marta Mita
Marta Mita
Absolwentka handlu międzynarodowego na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską, w szczególności tematyce wpływu prawa unijnego na gospodarkę krajów członkowskich, a także europeizacją społeczeństw w kontekście tożsamości narodowej obywateli. Autorka licznych artykułów poświęconych europejskiemu rynkowi pracy i polityce społecznej.

INNE Z TEJ KATEGORII

35-godzinny tydzień pracy w Niemczech – jak reagują na to niemieckie firmy?

Nie tylko w Polsce, lecz także w Niemczech coraz częściej mówi się o skróceniu tygodnia pracy z 40 do 35 godzin. Po miesiącach negocjacji i wielu strajkach Deutsche Bahn zamierza spełnić żądanie Związku Maszynistów Niemieckich (GDL) odnośnie 35-godzinnego tygodnia pracy. Co sądzą o tym inne niemieckie przedsiębiorstwa?
5 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje godzina pracy w Unii Europejskiej?

Eurostat opublikował dane na temat godzinowych kosztów pracy w poszczególnych państwach należących do Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Niemcy będą kontrolować, na co migranci wydają pieniądze

Władze Hamburga przestały wypłacać gotówkę ubiegającym się o azyl migrantom i zastąpiły ją doładowaniami określonych kwot na karty płatnicze.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak Europa walczy z kryzysem mieszkaniowym

Mieszkalnictwo stało się jednym z głównych wyzwań stojących przed Europą. Większość krajów doświadczyła w ostatnich latach eskalacji cen, która pozbawiła wielu obywateli dostępu do mieszkań.
4 MIN CZYTANIA

Unia wprowadza przepisy regulujące AI

W tym tygodniu Parlament Europejski zatwierdził akt regulujący przepisy o sztucznej inteligencji. Jest to pierwsza na świecie taka regulacja dotycząca AI, która wkrótce stanie się prawem w Europie.
4 MIN CZYTANIA

Recykling odpowiedzią na upadający przemysł wydobywczy?

Czy recykling starej elektroniki ograniczy problem niedoboru pierwiastków ziem rzadkich? Zdaniem Brukseli akt o surowcach krytycznych rozwiąże lata zaniedbań w europejskim sektorze wydobywczym.
4 MIN CZYTANIA