fbpx
piątek, 1 grudnia, 2023
Strona głównaArchiwumBrexit uderzy w polskich rolników?

Brexit uderzy w polskich rolników?

O tym, jak będzie wyglądać przyszłość m.in. unijnych rolników po Brexicie, dowiemy się 20 lutego po zakończeniu specjalnego szczytu szefów państw i rządów krajów członkowskich UE w Brukseli.

W ostatni piątek Przewodniczący Rady Europejskiej (Charles Michel) przedstawił nowy projekt budżetu UE, proponując, by na lata 2021-2027 składka członkowska wynosiła 1,074% dochodu narodowego brutto, czyli o prawie 40 mld euro mniej, niż proponowała Komisja Europejska, która postulowała finansowanie na poziomie 1,114% DNB Unii.

Zdaniem eurokomentatorów, koncepcja Michela to tak naprawdę lekko przypudrowana propozycja fińska, odrzucona przez prawie wszystkie kraje członkowskie w grudniu zeszłego roku, która zakładała, by na najbliższą siedmioletnią perspektywę przeznaczyć 1,07% DNB. I chociaż nowy plan Michela wprowadza pewne zmiany w redystrybucji budżetowej, to i tak zachowuje niekorzystną dla Polski strategię w zakresie Wspólnej Polityki Rolnej oraz Polityki Spójności. Zgodnie z założeniami planu przedłożonego przez Przewodniczącego Rady Europejskiej, całkowite cięcie środków przeznaczonych na Wspólną Politykę Rolną wyniesie 14%, podczas gdy dla Polityki Spójności 12%.

Negocjacje nad unijnym budżetem podzieliły państwa członkowskie na dwa obozy. Do pierwszego należą kraje, dla których rolnictwo ma szczególne znaczenie gospodarcze. Tak zwany obóz południowo-wschodni (należą tu m.in. Polska, Francja i Hiszpania) sprzeciwia się obniżeniu składki członkowskiej oraz cięciom w zakresie Wspólnej Polityki Rolnej. W opozycji do bloku południowo-wschodniego stoi tak zwana „grupa fińska” (obejmująca m.in. Niderlandy, Szwecję, Danię i Austrię), która zdecydowanie domaga się obniżenia składki do poziomu 1% DNB oraz sprzeciwia się utrzymaniu obecnego poziomu wsparcia dla Wspólnej Polityki Rolnej.

Zaplanowane na 20 lutego spotkanie w sprawie ustalenia nowych ram budżetowych będzie prawdziwą wojną nie tylko liczb, ale przede wszystkim priorytetów. Biorąc pod uwagę potrzebę finansowania nowych europejskich wyzwań, takich jak: walka z nielegalną imigracją, obrona, badania i rozwój, zmiany klimatu oraz transformacja energii czy cyfryzacja, walka pomiędzy państwami członkowskimi może być naprawdę zacięta. Nowe kierunki rozwoju wspólnoty mogą zadziałać na niekorzyść tzw. „tradycyjnych polityk” (rolnictwa i funduszy regionalnych), które do tej pory pochłaniały 70% zasobów europejskich. Chcąc pogodzić interesy wszystkich krajów członkowskich, Charles Michel zaproponował wprowadzenie „podatku od plastiku” w wysokości 80 eurocentów od kilograma niepoddanego recyklingowi surowca. W taki oto sposób udałoby się uzyskać nowe źródło finansowania, aby wspomóc osłabiony Brexitem budżet Unii i zaspokoić oczekiwania wszystkich państw UE.

Wynik zaplanowanych na 20 lutego brukselskich negocjacji będzie szczególnie ważny dla rządu Pedro Sancheza. Od początku lutego w Hiszpanii nie ustają protesty rolników, którzy domagają się większego wsparcia finansowego ze strony rządu oraz Unii. W ostatni piątek wobec bierności władzy, zablokowali oni drogi dojazdowe do takich miast jak Kordoba i Walencja. Hiszpańscy rolnicy zwracają uwagę na bardzo niskie ceny skupu owoców (np. winogron). Ich zdaniem rząd powinien przeciwdziałać sytuacjom, kiedy rolnicy zmuszeni są sprzedawać produkty rolne po cenach, które nawet nie pokrywają kosztów produkcji.

Marta Mita
Marta Mita
Absolwentka handlu międzynarodowego na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską, w szczególności tematyce wpływu prawa unijnego na gospodarkę krajów członkowskich, a także europeizacją społeczeństw w kontekście tożsamości narodowej obywateli. Autorka licznych artykułów poświęconych europejskiemu rynkowi pracy i polityce społecznej.

INNE Z TEJ KATEGORII

PGE inwestuje w bezpieczeństwo Polaków

Kryzysy surowcowy wywołany agresją Rosji na Ukrainę pokazał, jak ważne jest bezpieczeństwo energetyczne i dywersyfikacja dostaw nośników energii, a także budowanie niezależności energetycznej państwa. Kryzys ten objawił nam też, jak istotną rolę dla gospodarki i każdego jej uczestnika – od wielkich firm po pojedynczego odbiorcę – ma energetyka. Dziś już wiemy, że jest to niezwykle ważny element naszego bezpieczeństwa ekonomicznego i fizycznego. O to bezpieczeństwo od lat dba PGE Polska Grupa Energetyczna.

Siatkarze na złotej ścieżce

Ten sezon dla kibiców polskiej siatkówki jest absolutnie wyjątkowy. Męska reprezentacja w znakomitym stylu wygrała Ligę Narodów i mistrzostwo Europy, a następnie bezdyskusyjnie zwyciężyła w turnieju kwalifikacyjnym do przyszłorocznych igrzysk olimpijskich. Do Paryża pojedzie również nasza żeńska reprezentacja, która w tym sezonie – podobnie jak męska – dostarczyła kibicom wiele wspaniałych wrażeń.

Rola banku rozwoju w zielonej transformacji

– W programie „Bezpieczeństwo strategiczne” Bank Gospodarstwa Krajowego wraz z innymi największymi polskimi bankami przekazał od początku 2022 r. na inwestycje związane z energetyką 130 mld zł. Ta ogromna kwota świadczy o tym, jak olbrzymie są potrzeby w tym obszarze w Polsce – przyznała podczas IX Kongresu Energetycznego DISE prezes BGK, Beata Daszyńska-Muzyczka.

INNE TEGO AUTORA

Zielone światło dla unijnego korytarza wodorowego

Bruksela umieściła korytarz wodorowy H2Med na liście projektów kwalifikujących się do finansowania ze środków Unii Europejskiej.
3 MIN CZYTANIA

Brytyjczycy przeciwni napływowi nielegalnych imigrantów

Wielka Brytania zmaga się z poważnymi problemami gospodarczymi, takimi jak rosnące koszty życia i bezrobocie. Na dodatek Wyspy wciąż zalewa fala nielegalnych imigrantów. Brytyjczycy mają dość, a winą za kryzys imigracyjny obarczają unijne władze.
4 MIN CZYTANIA

Wenecja chce ograniczyć liczbę gości i wprowadza podatek od jednodniowych turystów

Włoska Wenecja jest jednym z najbardziej popularnych miast na świecie. Rocznie odwiedza ją 26-30 milionów turystów.
3 MIN CZYTANIA