fbpx
piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaŚwiatBRICS przyjmie nowych członków. Rosja i Chiny budują swój własny sojusz?

BRICS przyjmie nowych członków. Rosja i Chiny budują swój własny sojusz?

Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow poinformował, że kilkanaście krajów wyraziło zainteresowanie dołączeniem do grupy BRICS.

Na początku obecnego roku grupa BRICS oznajmiła, że jest otwarta na przyjęcie nowych członków. Siergiej Ławrow utrzymuje, iż po przyjęciu nowych członków państwa BRICS będą skupiały połowę światowej populacji, 60 proc. globalnych rezerw gazu i 45 proc. zasobów ropy naftowej. Ich łączne PKB będzie o 30 proc. większe od amerykańskiego.

Wnioski o dołączenie złożyły już Algieria, Argentyna i Iran. Wstępne zainteresowanie wyraziły Arabia Saudyjska, Turcja, Egipt i Afganistan, a także Indonezja. W gronie innych potencjalnych kandydatów wymienia się Kazachstan, Nikaraguę, Nigerię, Senegal, Tajlandię i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

BRICS jest forum dynamicznie rozwijających się państw, które zostało zainicjowane pod koniec pierwszej dekady obecnego wieku. Od 2011 roku funkcjonuje w utrzymanym do dziś składzie: Brazylia, Rosja, Indie, Chiny i Republika Południowej Afryki.

W 2014 z inicjatywy członków BRICS powołano New Development Bank, będący alternatywą dla zdominowanych przez kraje Unii Europejskiej i USA instytucje takie jak Bank Światowy czy Międzynarodowy Fundusz Walutowy. NDB zapewnia głównie finansowanie inwestycji infrastrukturalnych. Oprócz krajów grupy z jego usług korzystają też Bangladesz, Egipt, Urugwaj i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

silkroadbriefing.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

35-godzinny tydzień pracy w Niemczech – jak reagują na to niemieckie firmy?

Nie tylko w Polsce, lecz także w Niemczech coraz częściej mówi się o skróceniu tygodnia pracy z 40 do 35 godzin. Po miesiącach negocjacji i wielu strajkach Deutsche Bahn zamierza spełnić żądanie Związku Maszynistów Niemieckich (GDL) odnośnie 35-godzinnego tygodnia pracy. Co sądzą o tym inne niemieckie przedsiębiorstwa?
5 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje godzina pracy w Unii Europejskiej?

Eurostat opublikował dane na temat godzinowych kosztów pracy w poszczególnych państwach należących do Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Niemcy będą kontrolować, na co migranci wydają pieniądze

Władze Hamburga przestały wypłacać gotówkę ubiegającym się o azyl migrantom i zastąpiły ją doładowaniami określonych kwot na karty płatnicze.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje godzina pracy w Unii Europejskiej?

Eurostat opublikował dane na temat godzinowych kosztów pracy w poszczególnych państwach należących do Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Polskie autobusy wodorowe podbijają Europę!

Kolejne miasta z państw zachodniej Europy składają zamówienia na nowoczesne autobusy polskiej marki Solaris napędzane ogniwem wodorowym.
< 1 MIN CZYTANIA